Noter
Note 1 Generell informasjon
Delårsregnskap for 4. kvartal 2025. Tall presenteres i norske kroner og er oppgitt i hele tusen (TNOK) dersom ikke annet er oppgitt.
Note 2 Regnskapsprinsipper og estimater
Delårsregnskapet er utarbeidet i samsvar med IFRS som fastsatt av EU i tråd med §4-1, 1. ledd b) i forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak, og IAS 34 om utarbeidelse av delårsregnskaper. En beskrivelse av regnskapsprinsipper og estimater som er lagt til grunn for delårsregnskapet fremkommer av note 1 i bankens årsrapport for 2024.
Note 3 Konsernselskaper og tilknyttede selskaper
Heimdal Eiendomsmegling AS er bankens deleide eiendomsmeglerselskap og er samlokalisert med banken i Melhus, Heimdal og Trondheim. MelhusBanken har siden 2009 vært eier i Heimdal Eiendomsmegling AS og eier 41,45% av selskapet. Øvrige eiere er Heimdal-Gruppen AS med 29% og ansatte i selskapet med 29,55%.
I 2015 kjøpte MelhusBanken 34% av aksjene i Melhus Regnskap AS. Melhus Regnskap AS er det ledende regnskapskontoret i kommunen med kunder innenfor næringsliv og landbruk. Regnskapskontoret har ca. 850 kunder og 26 årsverk.
Note 4 Transaksjoner med nærstående parter
| Anskaffelses- | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Selskapets navn | Antall aksjer | Eierandel | Mottatt utbytte | kost | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS | 87 041 | 41,45 % | 1 658 | 40 470 | 36 194 | 37 690 |
| Melhus Regnskap AS | 153 | 34 % | 989 | 3 978 | 7 565 | 7 414 |
| Sum investeringer i tilknyttede selskaper | 2 647 | 44 448 | 43 759 | 45 104 | ||
| *Det er per årsslutt korrigert for faktisk årsresultat i 2024 og innregnet vår andel av resultat 2025. Dette utgjør 1,1 MNOK for Melhus Regnskap AS og 163 TNOK for Heimdal Eiendomsmegling AS. | ||||||
| Heimdal Eiendomsmegling AS, tall fra sist avlagte årsregnskap i TNOK | 2024 | 2023 | ||||
| Driftsinntekter | 145 394 | 137 580 | ||||
| Driftsresultat | 4 320 | 1 849 | ||||
| Resultat før skatt | 3 486 | 1 331 | ||||
| Årsresultat e. skatt | 2 686 | 992 | ||||
| Melhus Regnskap AS, tall fra sist avlagte årsregnskap i TNOK | 2024 | 2023 | ||||
| Driftsinntekter | 34 742 | 33 722 | ||||
| Driftsresultat | 3 596 | 2 104 | ||||
| Resultat før skatt | 3 763 | 2 209 | ||||
| Årsresultat e. skatt | 2 935 | 1 722 | ||||
| Innskudd og utlån, samt transaksjoner mellom nærstående har samme betingelser som overfor ekstern tredjepart. | ||||||
| Transaksjoner i resultatet | ||
|---|---|---|
| 2025 | 2024 | |
| Leieinntekter | 2 780 | 2 747 |
| Renteinntekter | 927 | 1 332 |
| Andre kostander | 607 | 803 |
| Rentekostnader | 8 133 | 10 198 |
| 2025 | 2024 | |
| Eiendeler: | ||
| Utlån | 5 358 | 10 910 |
| Ubenyttet kreditt | 20 197 | 30 000 |
| Garantier | 2 032 | 0 |
| Gjeld: | ||
| Innskudd fra kunder | 9 626 | 10 419 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS har 186 MNOK i klientmidler i banken som ikke balanseføres i selskapet. | ||
Note 5 Kredittforringede engasjementer
Mislighold over 90 dager
| Mislighold over 90 dager | 4. kvartal | Året |
|---|---|---|
| 2025 | 2024 | |
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 24 475 | 37 756 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 113 471 | 112 089 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -15 629 | -28 245 |
| Netto misligholdte engasjementer | 122 317 | 121 600 |
Andre kredittforringede
| Andre kredittforringede | 4. kvartal | Året |
|---|---|---|
| 2025 | 2024 | |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 26 484 | 40 697 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 159 944 | 157 388 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -8 162 | -4 442 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 178 266 | 193 643 |
Note 6 Fordeling utlån kunder
| 4. kvartal | Året | |
|---|---|---|
| 2025 | 2024 | |
| Primærnæringer | 450 146 | 435 614 |
| Industri og bergverk | 19 844 | 21 300 |
| Kraftforsyning | 4 726 | 5 046 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 1 093 341 | 849 562 |
| Varehandel | 46 989 | 60 580 |
| Transport | 19 943 | 46 465 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 12 782 | 13 147 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 343 689 | 1 408 445 |
| Tjenesteytende virksomhet | 253 779 | 236 455 |
| Sum næring | 3 245 239 | 3 076 614 |
| Personkunder | 6 744 109 | 6 508 191 |
| Brutto utlån | 9 989 348 | 9 584 805 |
| Steg 1 nedskrivninger | -3 465 | -3 800 |
| Steg 2 nedskrivninger | -6 798 | -6 967 |
| Steg 3 nedskrivninger | -23 295 | -32 052 |
| Netto utlån til kunder | 9 955 789 | 9 541 986 |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt (EBK) | 3 153 151 | 2 721 583 |
| Totale utlån inkl. porteføljen i EBK | 13 108 940 | 12 263 569 |
Note 7 Nedskrivninger, tap, finansiell risiko
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholdssannsynlighet (PD) på innregningstidpunktet sammenlignet med misligholdssannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kreditttap over forventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivinger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivinger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivinger som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
| 31.12.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 770 | 1 842 | 4 643 | 7 255 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 642 | -425 | -217 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -87 | 131 | -45 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 | -157 | 157 | 0 |
| Netto endring | -651 | 685 | 710 | 745 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 352 | 327 | 0 | 678 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -286 | -651 | -3 260 | -4 196 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 31.12.2025 | 740 | 1 753 | 1 989 | 4 482 |
| 31.12.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 6 081 391 | 411 343 | 78 457 | 6 571 191 |
| Overføringer mellom steg: | 0 | |||
| Overføringer til steg 1 | 125 138 | -118 539 | -6 599 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -177 707 | 179 497 | -1 789 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 465 | -10 946 | 12 410 | 0 |
| Netto endring | -230 935 | -4 669 | -3 518 | -239 122 |
| Nye utlån utbetalt | 2 335 181 | 121 464 | 1 | 2 456 646 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 870 112 | -146 484 | -28 011 | -2 044 606 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2025 | 6 261 491 | 431 667 | 50 951 | 6 744 109 |
| 31.12.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 3 030 | 5 125 | 27 409 | 35 564 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 952 | -952 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -347 | 347 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -20 | -406 | 426 | 0 |
| Netto endring | -997 | 348 | 3 370 | 2 721 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 713 | 1 376 | 1 103 | 3 192 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -606 | -792 | -11 001 | -12 399 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2025 | 2 725 | 5 046 | 21 307 | 29 078 |
| 31.12.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 2 384 937 | 433 178 | 258 499 | 3 076 614 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 137 460 | -137 460 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -174 565 | 174 565 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -8 836 | -33 284 | 42 120 | 0 |
| Netto endring | 664 | -190 911 | -8 763 | -199 010 |
| Nye utlån utbetalt | 618 160 | 334 795 | 28 326 | 981 281 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -504 235 | -53 660 | -55 750 | -613 645 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2025 | 2 453 584 | 527 223 | 264 432 | 3 245 239 |
| 31.12.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 319 | 86 | 634 | 1 039 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 15 | -15 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -70 | 70 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -1 | 1 | 0 |
| Netto endring | -110 | 58 | -127 | -179 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 166 | 552 | 0 | 718 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -65 | -25 | -13 | -103 |
| Nedskrivninger pr. 31.12.2025 | 255 | 725 | 495 | 1 475 |
| 31.12.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2025 | 733 524 | 15 455 | 10 978 | 759 957 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 3 482 | -3 482 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -113 807 | 113 807 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -19 | -244 | 263 | 0 |
| Netto endring | -179 911 | -91 150 | -472 | -271 533 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 174 724 | 224 333 | 0 | 399 057 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -124 246 | -4 764 | -1 777 | -130 788 |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 31.12.2025 | 493 747 | 253 954 | 8 992 | 756 694 |
*) Netto endring viser endring i tap som følge av innbetalinger/økning av saldo der lån ikke har skiftet trinn.
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | -6 362 | 15 172 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | 52 | 422 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | 71 | -5 764 |
| Konstaterte tap i perioden, der det tidligere er avsatt | 20 466 | 8 219 |
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivninger | -1 452 | -2 354 |
| Tapskostnader i perioden | 12 776 | 15 696 |
Note 8 Segmentinformasjon
| 2025 | 2024 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 224 779 | 108 307 | -81 715 | 251 371 | 160 256 | 99 299 | 259 555 | |
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 21 794 | 21 794 | 9 678 | 9 678 | ||||
| Netto provisjonsinntekter | 5 526 | 2 895 | 55 135 | 63 556 | 12 087 | 307 | 49 163 | 61 557 |
| Verdiendring verdipapirer | 6 805 | 6 805 | 8 228 | 8 228 | ||||
| Andre inntekter | 5 547 | 5 547 | 5 099 | 5 099 | ||||
| Sum andre driftsinntekter | 5 526 | 2 895 | 89 281 | 97 702 | 12 087 | 307 | 72 168 | 84 562 |
| Lønn og andre personalkostnader | 30 974 | 11 225 | 42 199 | 84 398 | 79 298 | 79 298 | ||
| Andre driftskostnader | 65 631 | 65 631 | 63 630 | 63 630 | ||||
| Avskrivninger på driftsmidler | 8 398 | 8 398 | 5 771 | 5 771 | ||||
| Sum driftskostnader | 30 974 | 11 225 | 116 228 | 158 426 | 0 | 0 | 148 700 | 148 700 |
| Kredittap på utlån, ubenyttet kreditt og garantier | 413 | 12 363 | 12 776 | 1 904 | 13 792 | 15 696 | ||
| Resultat før skatt | 198 918 | 87 614 | -108 662 | 177 871 | 170 439 | 85 814 | -76 532 | 179 721 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 6 739 627 | 3 216 161 | 9 955 788 | 6 500 936 | 3 041 050 | 9 541 986 | ||
| Innskudd fra kunder | 4 293 204 | 3 410 106 | 7 703 310 | 3 997 225 | 3 178 409 | 7 175 634 |
Bankens fokus på segmentinformasjon er et arbeid under kontinuerlig utvikling. Endringen i bearbeiding av tallinformasjon resulterer i at det tidvis kan være utfordrende å gjennomføre sammenligninger mot foregående kvartal og år.
Note 9 Verdipapirinvesteringer
| 31.12.2025 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 826 709 | 826 709 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 146 856 | 146 856 | ||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 458 511 | 458 511 | ||
| Sum | 826 709 | 146 856 | 458 511 | 1 432 076 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter |
|---|---|
| Inngående balanse 01.01.2025 | 387 379 |
| Realisert gevinst/tap | (165) |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | 50 454 |
| Investering | 24 069 |
| Salg | (3 226) |
| Utgående balanse 31.12.2025 | 458 511 |
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
| 31.12.2024 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 660 707 | 660 707 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 68 110 | 68 110 | ||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 387 379 | 387 379 | ||
| Sum | 660 707 | 68 110 | 387 379 | 1 116 196 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter |
|---|---|
| Inngående balanse 01.01.2024 | 376 303 |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultatet | (11 753) |
| Investering | 22 829 |
| Utgående balanse 31.12.2024 | 387 379 |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2024 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sertifikat- og obligasjonslån | |||||||
| NO0011151912 | 03.02.2025 | 0 | 0 | 201 588 | 201 588 | 3m Nibor + 37 bp | |
| NO0010873375 | 16.04.2025 | 0 | 0 | 252 889 | 252 889 | 3m Nibor + 66 bp | |
| NO0010893647 | 17.09.2025 | 0 | 0 | 200 398 | 200 398 | 3m Nibor + 71 bp | |
| NO0010921240 | 29.01.2021 | 10.03.2026 | 200 000 | 200 553 | 200 596 | 200 596 | 3m Nibor + 58 bp |
| NO0012837659 | 09.02.2023 | 01.09.2026 | 200 000 | 200 853 | 200 860 | 200 860 | 3m Nibor + 104 bp |
| NO0011202145 | 14.01.2022 | 05.02.2027 | 200 000 | 201 502 | 201 636 | 201 636 | 3m Nibor + 60 bp |
| NO0012982745 | 10.08.2023 | 10.08.2027 | 200 000 | 201 489 | 201 580 | 201 580 | 3m Nibor + 111 bp |
| NO0013017632 | 13.09.2023 | 13.03.2028 | 200 000 | 201 284 | 201 765 | 201 765 | 3m Nibor + 116 bp |
| NO0013573667 | 02.06.2025 | 01.12.2028 | 250 000 | 250 929 | 0 | 0 | 3m Nibor + 68 bp |
| NO0013133926 | 22.01.2024 | 05.02.2029 | 200 000 | 201 504 | 201 603 | 201 603 | 3m Nibor + 100 bp |
| NO0013363234 | 08.10.2024 | 08.10.2029 | 250 000 | 252 794 | 253 098 | 253 098 | 3m Nibor + 83 bp |
| NO0013466730 | 29.01.2025 | 29.01.2030 | 200 000 | 201 598 | 0 | 0 | 3m Nibor + 81 bp |
| NO0013525543 | 01.04.2025 | 01.04.2030 | 250 000 | 253 032 | 0 | 0 | 3m Nibor + 86 bp |
| NO0013643239 | 05.09.2025 | 05.09.2030 | 200 000 | 200 590 | 0 | 0 | 3m Nibor + 74 bp |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 2 366 129 | 2 116 013 | 2 116 013 |
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2024 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 0 | ||||
| NO0013014555 | 12.09.2023 | 12.09.2028 | 70 000 | 70 254 | 70 272 | 70 272 | 3m Nibor + 270 bp |
| NO0013218370 | 26.04.2024 | 26.07.2029 | 80 000 | 80 910 | 80 966 | 80 966 | 3m Nibor + 211 bp |
| Sum ansvarlig lånekapital | 151 164 | 151 238 | 151 238 |
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2024 | Emittert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 31.12.2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 2 116 013 | 906 150 | -654 874 | -1 159 | 2 366 129 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 116 013 | 906 150 | -654 874 | -1 159 | 2 366 129 |
| Ansvarlige lån | 151 238 | -74 | 151 164 | ||
| Sum ansvarlig lån | 151 238 | 0 | 0 | -74 | 151 164 |
Note 11 Kapitaldekning
Der man før utgangen av 2024 har forholdsmessig konsolideres fradrag for EBK og Eika Gruppen via CRR 2, har man nå anledning til å benytte prinsippendring som gir en vektet beregning jf. beregningsforskriften §18 bokstav c. Dette har medført at man faller under terskelverdiene på 10 % fradrag og har medvirket i en økt kapitaldekning for mor. Prinsippendringen medfører ingen endring på de konsoliderte tallene. Historikk er ikke omarbeidet.
| Morbank | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Egenkapitalbevis | 277 623 | 277 623 |
| Egne egenkapitalbevis | -4 | -4 |
| Overkurs | 23 090 | 23 090 |
| Sparebankens fond | 971 818 | 883 917 |
| Gavefond | 3 000 | 3 000 |
| Utevningsfond | 132 547 | 129 759 |
| Annen egenkapital | 515 | 135 025 |
| Fond for urealiserte gevinster | 184 446 | 537 |
| Sum egenkapital | 1 593 035 | 1 452 947 |
| Utbytte | -40 479 | -40 479 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 476 | -1 161 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -20 957 | -16 716 |
| Ren kjernekapital | 1 530 123 | 1 394 591 |
| Fondsobligasjoner | 110 000 | 110 000 |
| Sum kjernekapital | 1 640 123 | 1 504 591 |
| Ansvarlig lånekapital | 150 000 | 150 000 |
| Sum tilleggskapital | 150 000 | 150 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 1 790 123 | 1 654 591 |
| 2025 | 2024 | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | ||
| Lokale og regionale myndigheter | 49 170 | 47 587 |
| Institusjoner | 142 288 | 17 538 |
| Foretak | 54 611 | 65 055 |
| Massemarked | 1 371 330 | 641 087 |
| Pantsikkerhet eiendom | 2 202 222 | 3 591 480 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 1 588 994 | - |
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 613 228 | - |
| Forfalte engasjementer | 286 757 | 378 762 |
| Høyrisiko engasjementer | - | 437 067 |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom | 676 650 | - |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 58 603 | 53 177 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 11 520 | 27 929 |
| Andeler verdipapirfond | 31 791 | 26 306 |
| Egenkapitalposisjoner | 546 952 | 482 841 |
| Øvrige engasjementer | 242 797 | 253 750 |
| CVA-tillegg | - | 691 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 5 674 692 | 6 023 270 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 492 544 | 566 144 |
| Beregningsgrunnlag | 6 167 236 | 6 589 414 |
| Kapitaldekning i % | 29,03 % | 25,11 % |
| Kjernekapitaldekning | 26,59 % | 22,83 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 24,81 % | 21,16 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 12,87 % | 12,90 % |
Endringer i overgangen til ny standardmetode i CRR har følgende effekt på kapitaldekningsberegningen:
Pant i boligeiendom: Engasjement med belåningsgrad under 55 % får en risikovekt på 20 %. Del av engasjement over 55 % belåningsgrad får en risikovekt på 75 %. Dette prinsippet kalles «lånesplitt-metoden». Fram til 1. april i år hadde delen engasjement med pant i boligeiendom under 80 % belåningsgrad en risikovekt på 35 %.
Pant i næringseiendom: CRR2 med nasjonale regler for Norge, ga ingen reduksjon i risikovekt for sikkerhet i næringseiendom, dvs. at disse engasjementene hadde en risikovekt på 100 %. CRR3 innfører redusert risikovekt for sikkerhet i næringseiendom etter følgende regler (prinsippet kalt «hele lånet-metoden»):
Belåningsgrad under 60 % gir risikovekt på 70 % for hele lånet.
Belåningsgrad mellom 60 % og 80 % gir risikovekt på 90 % for hele lånet.
Belåningsgrad over 80 % gir en risikovekt på 110 % for hele lånet.
I den nye standardmetoden er det egne og høyere risikovekter for lån med sikkerhet i inntektsgenererende næringseiendom. Disse vektene gjøres i Norge gjeldende for alle lån sikret med pant i næringseiendom, uavhengig av om eiendommen faktisk er inntektsgenererende.
Det er også innført strengere krav til verdsettelse av eiendommer, hvor gjennomsnittsverdier over 6–8 år skal benyttes, med visse unntak.
Egenkapitalposisjoner: Det er innført en regel om risikovekt på 250 % for langsiktige investeringer i aksjer og fondsobligasjoner og risikovekt på 400 % for investeringer i aksjer med hensikt til videresalg, samt investeringer i venture capital-selskaper o.l. Det er imidlertid gitt overgangsregler som innebærer en gradvis opptrapping av risikovekt fram mot 31.12.2030. I perioden 30.06-31.12.2025 er risikovekten for egenkapitalposisjoner på 100 %.
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper. Banken har en eierandel på 2,60 % i Eika Gruppen, 2,73 % i Eika Boligkreditt AS og 0,22 % i Kredittbanken.
| 2025 | 2024 | ||||
| Ren kjernekapital | 1 513 748 | 1 383 514 | |||
| Kjernekapital | 1 641 773 | 1 511 422 | |||
| Ansvarlig kapital | 1 818 051 | 1 685 542 | |||
| Beregningsgrunnlag | 6 985 958 | 7 551 878 | |||
| Kapitaldekning i % | 26,02 % | 22,32 % | |||
| Kjernekapitaldekning | 23,50 % | 20,01 % | |||
| Ren kjernekapitaldekning i % | 21,67 % | 18,32 % | |||
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 10,30 % | 10,22 % |
Note 12 Egenkapitalbevis
Melhus Sparebank har utstedt 2.776.225 EK bevis pålydende kr 100.
| Eierandelsbrøk, morbank | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Egenkapitalbevis | 277 623 | 277 623 |
| Beholdning av egne egenkapitalbevis | -4 | -4 |
| Overkursfond | 23 090 | 23 090 |
| Utevningsfond eks avsatt utbytte | 92 273 | 87 914 |
| Korreksjon ifb. gavefond | 0 | -578 |
| Sum eierandelskapital (A) | 392 982 | 388 045 |
| Grunnfondskapital | 886 923 | 800 753 |
| Korreksjon ifb. gavefond | 0 | 578 |
| Grunnfondskapital (B) | 886 923 | 801 331 |
| Fond for urealiserte gevinster | 135 025 | 145 624 |
| Fondsobligasjon | 110 000 | 109 916 |
| Sum egenkapital | 1 524 930 | 1 444 916 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 30,70 % | 32,63 % |
| Resultat pr. egenkapitalbevis | 2025 | 2024 |
| Andel tilordnet grunnfond/egenkapitalbeviseiere | 131 169 | 130 007 |
| Egenkapitalbeviseiernes andel av resultatet | 30,70 % | 32,63 % |
| Resultat pr. egenkapitalbevis | 14,51 | 15,28 |
| Resultat pr. gj.snittlig antall egenkapitalbevis | 14,51 | 15,28 |
| Foreslått utbytte pr. egenkapitalbevis | 13,5 | 13,5 |
Brøken beregnes i utgangspunktet på grunnlag av egenkapital ved begynnelsen av året, fratrukket foreslått utbytte/gaver. Banken praktiserte tidligere bokføring av ikke utbetalt gaver til allmennyttige formål som andre forpliktelser. Dette ble korrigert i 2024.
| De 20 største egenkapitalbeviseiere: | ||
|---|---|---|
| 31.12.2025 | ||
| Navn | Beholdning | Eierandel |
| Forsvarets Personellservice | 251 300 | 9,05 % |
| Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis | 137 519 | 4,95 % |
| Unne Invest AS | 107 089 | 3,86 % |
| Thore Hyggen | 86 500 | 3,12 % |
| Rakon Eiendom AS | 82 790 | 2,98 % |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidige | 69 780 | 2,51 % |
| O.M. Holding AS | 68 348 | 2,46 % |
| Thorbjørn Grunnan | 61 353 | 2,21 % |
| Lega AS | 45 897 | 1,65 % |
| Trønder Økonomi AS | 44 117 | 1,59 % |
| Modalen Invest AS | 36 620 | 1,32 % |
| Tone Mørkstedt | 35 840 | 1,29 % |
| Sifo Invest AS | 35 726 | 1,29 % |
| Wenaasgruppen AS | 35 100 | 1,26 % |
| Knut M Ore AS | 32 700 | 1,18 % |
| Ola Løkbakks fond | 32 389 | 1,17 % |
| Knut Martin Selli | 23 200 | 0,84 % |
| Jan Erik Helgemo | 22 773 | 0,82 % |
| Svenska Handelsbanken AB | 22 205 | 0,80 % |
| Anna Rathe | 22 129 | 0,80 % |
| Sum 20 største | 1 253 375 | 45,15 % |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 1 522 850 | 54,85 % |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 2 776 225 | 100,00 % |
| Antall egenkapitalbevis | 2 776 225 | |
| Antall egenkapitalbeviseiere | 1 096 |
Note 13 Utbytte
Utbytte for 2024 på 13,5 pr. egenkapitalbevis ble vedtatt i generalforsamling 20.03.2025 og utbetalt 03.04.2025. Foreslått utbytte for 2025 er på 13,5 pr. egenkapitalbevis og utgjør totalt 37,5 mill.
Note 14 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntrådt hendelser etter balansedagen som er av vesentlig betydning for det avlagte kvartalsregnskapet.

