Noter
Note 1 Generell informasjon
Delårsregnskap for 4. kvartal 2024. Tall presenteres i norske kroner og er oppgitt i hele tusen (TNOK) dersom ikke annet er oppgitt.
Note 2 Regnskapsprinsipper og estimater
Delårsregnskapet er utarbeidet i samsvar med IFRS som fastsatt av EU i tråd med §4-1, 1. ledd b) i forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak, og IAS 34 om utarbeidelse av delårsregnskaper. En beskrivelse av regnskapsprinsipper og estimater som er lagt til grunn for delårsregnskapet fremkommer av note 1 i bankens årsrapport for 2023.
Note 3 Konsernselskaper og tilknyttede selskaper
Heimdal Eiendomsmegling AS er bankens deleide eiendomsmeglerselskap og er samlokalisert med banken i Melhus, Heimdal og Trondheim. MelhusBanken har siden 2009 vært eier i Heimdal Eiendomsmegling AS og eier 41,45% av selskapet. Øvrige eiere er Heimdal-Gruppen AS med 29% og ansatte i selskapet med 29,55%.
Heimdal Eiendomsmegling har i 2024 solgt til sammen 2.171 nye og brukte boliger mot 2.140 i 2023. Markedsandelen for bruktbolig utgjør totalt 14,1 % mot 14,8 % i 2023 i Trøndelag. I Trondheim var markedsandelen 16,3 % mot 17,1 % i 2023. Det gjør foretaket til nest største eiendomsmeglerforetak i fylket. Omsetningen for 2024 ble kr 145,4 MNOK mot 137,6 MNOK i 2023. Resultat før skatt er 3,5 MNOK mot 1,3 MNOK i 2023.
I 2015 kjøpte MelhusBanken 34% av aksjene i Melhus Regnskap AS. Melhus Regnskap AS er det ledende regnskapskontoret i kommunen med kunder innenfor næringsliv og landbruk. Regnskapskontoret har ca. 850 kunder og 26 årsverk.
Driftsinntektene i selskapet er på ca. 34,7 MNOK mot 33,7 MNOK i 2023. Resultatet før skatt er 3,8 MNOK i 2024 mot 2,2 MNOK i 2023.
Heimdal Eiendomsmegling AS har 192 MNOK i klientmidler i banken som ikke balanseføres i selskapet.
Note 4 Transaksjoner med nærstående parter
| Anskaffelses- | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Selskapets navn | Antall aksjer | Eierandel | Mottatt utbytte | kost | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS | 87 041 | 41,45 % | 1 657 | 40 470 | 37 690 | 39 348 |
| Melhus Regnskap AS | 153 | 34 % | 586 | 3 978 | 7 414 | 6 099 |
| Sum investeringer i tilknyttede selskaper | 2 243 | 44 448 | 45 104 | 45 447 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS, tall fra sist avlagte årsregnskap i TNOK | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 145 394 | 137 580 |
| Driftsresultat | 4 320 | 1 849 |
| Resultat før skatt | 3 486 | 1 331 |
| Årsresultat e. skatt | 2 686 | 992 |
| Melhus Regnskap AS, tall fra sist avlagte årsregnskap i TNOK | 2024 | 2023 |
| Driftsinntekter | 34 742 | 33 722 |
| Driftsresultat | 3 596 | 2 104 |
| Resultat før skatt | 3 763 | 2 209 |
| Årsresultat e. skatt | 2 935 | 1 722 |
| Innskudd og utlån, samt transaksjoner mellom nærstående har samme betingelser som overfor ekstern tredjepart. | ||
| Transaksjoner i resultatet | ||
|---|---|---|
| 2024 | 2023 | |
| Leieinntekter | 2 826 | 2 100 |
| Renteinntekter | 1 332 | 1 121 |
| Rentekostnader | 10 198 | 6 873 |
| 2024 | 2023 | |
| Eiendeler: | ||
| Utlån | 10 910 | 16 124 |
| Ubenyttet kreditt | 30 000 | 15 000 |
| Garantier | 2 032 | 2 032 |
| Gjeld: | ||
| Innskudd fra kunder | 10 419 | 16 758 |
Note 5 Kredittforringede engasjementer
Mislighold over 90 dager
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 37 756 | 19 442 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 112 089 | 95 708 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -28 245 | -19 828 |
| Netto misligholdte engasjementer | 121 600 | 95 322 |
Andre kredittforringede
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 40 697 | 32 327 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 157 388 | 81 341 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -4 442 | -5 651 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 193 643 | 108 017 |
Note 6 Fordeling utlån kunder
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Primærnæringer | 435 614 | 151 989 |
| Industri og bergverk | 21 300 | 22 622 |
| Kraftforsyning | 5 046 | 5 346 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 849 562 | 846 698 |
| Varehandel | 60 580 | 63 848 |
| Transport | 46 465 | 14 456 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 13 147 | 16 295 |
| Informasjon og kommunikasjon | 0 | 1 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 408 445 | 1 475 172 |
| Tjenesteytende virksomhet | 236 455 | 283 611 |
| Sum næring | 3 076 614 | 2 880 038 |
| Personkunder | 6 508 191 | 6 548 459 |
| Brutto utlån | 9 584 805 | 9 428 497 |
| Steg 1 nedskrivninger | -3 800 | -4 398 |
| Steg 2 nedskrivninger | -6 967 | -11 884 |
| Steg 3 nedskrivninger | -32 052 | -25 267 |
| Netto utlån til kunder | 9 541 987 | 9 386 948 |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt (EBK) | 2 721 583 | 2 550 222 |
| Totale utlån inkl. porteføljen i EBK | 12 263 570 | 11 937 170 |
Note 7 Nedskrivninger, tap, finansiell risiko
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholdssannsynlighet (PD) på innregningstidpunktet sammenlignet med misligholdssannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kreditttap over forventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivinger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivinger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivingar som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 854 | 3 496 | 4 391 | 8 741 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 037 | -844 | -192 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -52 | 53 | -1 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 | -526 | 528 | 0 |
| Netto endring *) | -1 135 | 461 | 313 | -361 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 299 | 417 | 0 | 716 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -232 | -1 213 | -395 | -1 840 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 31.12.2024 | 770 | 1 842 | 4 643 | 7 255 |
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2024 | 5 780 780 | 716 140 | 51 539 | 6 548 459 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 210 990 | -204 070 | -6 920 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -133 071 | 133 241 | -171 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -5 243 | -39 987 | 45 230 | 0 |
| Netto endring *) | -313 929 | -25 050 | -2 222 | -341 201 |
| Nye utlån utbetalt | 2 041 707 | 98 206 | 0 | 2 139 913 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 562 844 | -267 137 | -8 999 | -1 838 981 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2024 | 6 018 391 | 411 343 | 78 457 | 6 508 191 |
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 3 544 | 8 388 | 20 885 | 32 817 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 331 | -1 331 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -103 | 447 | -344 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -488 | -3 536 | 4 025 | 0 |
| Netto endring *) | -1 405 | 2 365 | 5 798 | 6 758 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 981 | 716 | 38 | 1 735 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -830 | -1 923 | -2 992 | -5 745 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 3 030 | 5 125 | 27 409 | 35 564 |
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2024 | 1 992 678 | 672 859 | 214 498 | 2 880 035 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 208 763 | -208 763 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -135 396 | 139 423 | -4 028 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -15 684 | -149 067 | 164 751 | 0 |
| Netto endring *) | -608 | 92 726 | -110 453 | -18 335 |
| Nye utlån utbetalt | 791 648 | 62 274 | 9 566 | 863 488 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -456 464 | -176 274 | -15 835 | -648 574 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 2 384 937 | 433 178 | 258 499 | 3 076 614 |
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 256 | 398 | 212 | 866 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 48 | -48 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -8 | 8 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -43 | 44 | 0 |
| Netto endring *) | -26 | 33 | 177 | 184 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 199 | 13 | 201 | 413 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -150 | -274 | 0 | -424 |
| Nedskrivninger pr. 31.12.2024 | 319 | 86 | 634 | 1 039 |
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2024 | 663 722 | 77 195 | 7 259 | 748 176 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 11 678 | -11 678 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -16 943 | 16 943 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -370 | -779 | 1 149 | 0 |
| Netto endring *) | -62 115 | -9 593 | -2 444 | -74 152 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 306 246 | 3 005 | 5 014 | 314 265 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -168 694 | -59 638 | 0 | -228 332 |
| Brutto engasjement pr. 31.12.2024 | 733 524 | 15 455 | 10 978 | 759 957 |
*) Netto endring viser endring i tap som følge av innbetalinger/økning av saldo der lån ikke har skiftet trinn.
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | 15 172 | 16 544 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | 422 | -634 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | -5 764 | 928 |
| Konstaterte tap i perioden | 8 219 | 6 865 |
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivninger | -2 354 | -1 010 |
| Tapskostnader i perioden | 15 696 | 22 693 |
Note 8 Segmentinformasjon
| Konsern | 2024 | 2023 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 160 256 | 99 299 | 0 | 259 555 | 226 955 | 96 037 | -73 857 | 249 135 |
| Utbytte/resultat andel tilkn. selskap | 9 678 | 9 678 | 14 305 | 14 305 | ||||
| Netto provisjonsinntekter | 12 087 | 3 107 | 46 363 | 61 557 | 12 356 | 1 939 | 31 685 | 45 980 |
| Verdiendring verdipapirer | 8 228 | 8 228 | 6 020 | 6 020 | ||||
| Andre inntekter | 5 099 | 5 099 | 26 882 | 26 882 | ||||
| Sum andre driftsinntekter | 12 087 | 3 107 | 69 368 | 84 562 | 12 356 | 1 939 | 78 892 | 93 187 |
| Lønn og andre personalkostnader | 40 442 | 15 864 | 22 992 | 79 298 | 30 722 | 16 069 | 23 997 | 70 788 |
| Andre driftskostnader | 63 630 | 63 630 | 62 185 | 62 185 | ||||
| Avskrivninger på driftsmidler | 5 771 | 5 771 | 9 622 | 9 622 | ||||
| Sum driftskostnader før tap på utlån | 40 442 | 15 864 | 92 393 | 148 700 | 30 722 | 16 069 | 95 804 | 142 595 |
| Tap på utlån | 1 904 | 13 792 | 0 | 15 696 | 3 847 | 18 846 | 22 693 | |
| Driftsresultat før skatt | 129 997 | 72 750 | -23 025 | 179 721 | 204 742 | 63 061 | -90 769 | 177 034 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 6 500 936 | 3 041 050 | 9 541 986 | 6 539 995 | 2 846 954 | 9 386 949 | ||
| Innskudd fra kunder | 3 997 225 | 3 178 409 | 7 175 634 | 3 857 506 | 3 348 498 | 7 206 004 |
Banken har i 2024 økt sitt fokus på regnskap fordelt på segmentinformasjon. Endringen i bearbeiding av tallinformasjon resulterer i at det tidvis kan være utfordrende å gjennomføre sammenligninger mot foregående kvartal og år.
Note 9 Verdipapirinvesteringer
| 31.12.2024 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Finansielle derivater | 362 | 362 | ||
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 660 707 | 660 707 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 68 110 | 68 110 | ||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 387 379 | 387 379 | ||
| Sum | 660 707 | 68 472 | 387 379 | 1 116 558 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter |
|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 376 303 |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (11 753) |
| Investering | 22 829 |
| Utgående balanse | 387 379 |
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
| 31.12.2023 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Finansielle derivater | 498 | 498 | ||
| Pengemarkedsfond til virkelig verdi over res. | 118 115 | 118 115 | ||
| Sertifikater og obligasjoner (FVOCI) | 708 815 | 708 815 | ||
| Aksjer og egenkapitalbevis (FVOCI) | 376 303 | 376 303 | ||
| Sum | 708 815 | 118 613 | 376 303 | 1 203 731 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter |
|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 330 662 |
| Realisert gevinst/tap | 18 740 |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | 28 869 |
| Investering | 336 |
| Salg | (2 304) |
| Utgående balanse | 376 303 |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 2024 | 2023 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sertifikat- og obligasjonslån | ||||||
| NO0010864168 | 20.09.2019 | 20.03.2024 | 100 000 | 100 000 | Nibor + 0,60 | |
| NO0010904691 | 05.11.2020 | 05.06.2024 | 200 000 | 200 000 | Nibor + 0,65 | |
| NO0010873375 | 16.01.2020 | 16.04.2025 | 250 000 | 252 889 | 250 000 | Nibor + 0,66 |
| NO0010893647 | 17.09.2020 | 17.09.2025 | 200 000 | 200 398 | 200 000 | Nibor + 0,71 |
| NO0010921240 | 29.01.2021 | 10.03.2026 | 200 000 | 200 596 | 200 000 | Nibor + 0,58 |
| NO0011019143 | 09.06.2021 | 09.10.2024 | 250 000 | 0 | 250 000 | Nibor + 0,41 |
| NO0011151912 | 16.11.2021 | 03.02.2025 | 250 000 | 201 588 | 250 000 | Nibor + 0,37 |
| NO0011202145 | 14.01.2022 | 05.02.2027 | 200 000 | 201 636 | 200 000 | Nibor + 0,60 |
| NO0012837659 | 09.02.2023 | 01.09.2026 | 200 000 | 200 860 | 200 000 | Nibor + 1,04 |
| NO0013017632 | 13.09.2023 | 13.03.2028 | 100 000 | 201 765 | 100 000 | Nibor + 1,16 |
| NO0012982745 | 10.08.2023 | 10.08.2027 | 200 000 | 201 580 | 200 000 | Nibor + 1,11 |
| NO0013133926 | 22.01.2024 | 05.02.2029 | 200 000 | 201 603 | Nibor + 1,01 | |
| NO0013363234 | 08.10.2024 | 08.10.2029 | 250 000 | 253 098 | Nibor + 0,83 | |
| Underkurs | -297 | |||||
| Periodiserte renter | 14 290 | |||||
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 2 116 013 | 2 163 993 | ||||
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 2024 | 2023 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | ||||
| NO0013014555 | 12.09.2023 | 12.12.2033 | 70 272 | 80 003 | Nibor + 2,70 | |
| NO0010858707 | 28.06.2019 | 28.06.2029 | 70 270 | Nibor + 1,95 | ||
| NO0013218370 | 26.04.2024 | 26.10.2034 | 80 966 | Nibor + 6,84 | ||
| Sum ansvarlig lånekapital | 151 238 | 150 274 |
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2023 | Emittert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 31.12.2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 2 163 993 | 454 701 | -550 000 | 47 319 | 2 116 013 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 163 993 | 454 701 | -550 000 | 47 319 | 2 116 013 |
| Ansvarlige lån | 150 274 | 964 | 151 238 | ||
| Sum ansvarlig lån og fondsobligasjoner | 150 274 | 0 | 0 | 964 | 151 238 |
Note 11 Kapitaldekning
| Morbank | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Egenkapitalbevis | 277 623 | 277 618 |
| Egne egenkapitalbevis | -4 | 0 |
| Overkursfond | 23 090 | 23 090 |
| Sparebankens fond | 887 022 | 798 753 |
| Gavefond | 3 000 | 0 |
| Utevningsfond | 126 653 | 122 618 |
| Fond for urealiserte gevinster | 135 025 | 146 029 |
| Annen egenkapital | 537 | 0 |
| Sum egenkapital | 1 452 947 | 1 368 108 |
| Fradrag for avsatt utbytte og gaver | -40 479 | -34 703 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 161 | -1 249 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -16 716 | -243 087 |
| Ren kjernekapital | 1 394 590 | 1 089 069 |
| Fondsobligasjoner | 110 000 | 109 916 |
| Sum kjernekapital | 1 504 590 | 1 198 985 |
| Ansvarlig lånekapital | 150 000 | 150 000 |
| Sum tilleggskapital | 150 000 | 150 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 1 654 590 | 1 348 985 |
| 2024 | 2023 | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | ||
| Lokal regional myndighet | 47 587 | 50 235 |
| Institusjoner | 17 538 | 24 442 |
| Foretak | 65 055 | 116 889 |
| Massemarked | 641 087 | 484 496 |
| Pantsikkerhet eiendom | 3 591 480 | 3 534 377 |
| Forfalte engasjementer | 378 762 | 217 805 |
| Høyrisiko engasjementer | 437 067 | 490 269 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 53 177 | 25 798 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 27 929 | 38 852 |
| Andeler verdipapirfond | 26 306 | 38 904 |
| Egenkapitalposisjoner | 482 841 | 246 252 |
| Øvrige engasjementer | 253 750 | 249 673 |
| CVA-tillegg | 691 | 384 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 6 023 270 | 5 518 376 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 566 144 | 490 545 |
| Beregningsgrunnlag | 6 589 414 | 6 008 921 |
| Kapitaldekning i % | 25,11 % | 22,45 % |
| Kjernekapitaldekning | 22,83 % | 19,95 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 21,16 % | 18,12 % |
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper. Banken har en eierandel på 2,67 % i Eika Gruppen AS og på 2,65 % i Eika Boligkreditt AS.
Der man tidligere har forholdsmessig konsolideres fradrag for EBK og Eika Gruppen via CRR 2, har man anledning til prinsippendring som gir en vektet beregning jf beregningsforskriften §18 bokstav c. Dette har medført at man faller under terskelverdiene på 10 % fradrag og har medvirket i en økt kapitaldekning for mor. Prinsippendringen medfører ingen endring på de konsoliderte tallene. Historikk er ikke omarbeidet.
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Ren kjernekapital | 1 383 514 | 1 282 705 |
| Kjernekapital | 1 511 422 | 1 409 211 |
| Ansvarlig kapital | 1 685 542 | 1 581 559 |
| Beregningsgrunnlag | 7 551 878 | 7 103 817 |
| Kapitaldekning i % | 22,32 % | 22,26 % |
| Kjernekapitaldekning | 20,01 % | 19,84 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 18,32 % | 18,06 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 10,22 % | 9,92 % |
Note 12 Egenkapitalbevis
Melhus Sparebank har utsted 2.776.225 EK bevis pålydende kr 100.
| Beløp i tusen kroner | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Egenkapitalbevis (- egne) | 277 623 | 277 623 |
| Beholdning av egne egenkapitalbevis | -4 | -1 |
| Overkursfond | 23 090 | 23 090 |
| Utevningsfond | 87 914 | 77 936 |
| Korreksjon ifb. gavefond | - 578 | 0 |
| Sum eierandelskapital (A) | 388 045 | 378 648 |
| Grunnfondskapital | 800 753 | 716 237 |
| Korreksjon ifb. gavefond | 578 | 0 |
| Grunnfondskapital ekskl FUG/utbytte (B) | 801 331 | 716 237 |
| Fond for urealiserte gevinster | 145 624 | 113 513 |
| Fondsobligasjon | 109 916 | 60 038 |
| Sum egenkapital | 1 444 916 | 1 268 436 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 32,63 % | 34,58 % |
| Resultat pr. egenkapitalbevis | 2024 | 2023 |
| Andel tilordnet grunnfond/egenkapitalbeviseiere | 130 007 | 129 199 |
| Egenkapitalbeviseiernes andel av resultatet | 32,6 % | 34,6 % |
| Resultat pr. egenkapitalbevis | 15,28 | 16,09 |
| Resultat pr. gj.snittlig antall egenkapitalbevis | 15,28 | 16,09 |
| Foreslått utbytte pr. egenkapitalbevis | 13,5 | 12,5 |
Brøken beregnes i utgangspunktet på grunnlag av egenkapital ved begynnelsen av året, fratrukket foreslått utbytte/gaver.
Banken har tidligere praktisert bokføring av ikke utbetalt gaver til allmennyttige formål som andre forpliktelser. Det er dermed foretatt en korreksjon ifb. gavefond med bakgrunn i fornyet beregning av eierbrøk slik den ville ha vært i utgangen av året 2014 – 2023. Akkumulert effekt av feilaktig eierbrøk i perioden har resultert i en endring av 578 TNOK fra utjevningsfond til grunnfond.
De 20 største egenkapitalbeviseiere
| 31.12.2024 | ||
|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel |
| Forsvarets Personellservice | 251 300 | 9,05 % |
| Thore Hyggen | 137 050 | 4,94 % |
| Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis | 133 621 | 4,81 % |
| Unne Invest AS | 107 089 | 3,86 % |
| Rakon Eiendom AS | 82 790 | 2,98 % |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidige | 69 780 | 2,51 % |
| O.M. Holding AS | 66 279 | 2,39 % |
| Thorbjørn Grunnan | 61 353 | 2,21 % |
| Lega AS | 45 897 | 1,65 % |
| Trønder Økonomi AS | 44 117 | 1,59 % |
| Vigdis Johansen | 40 000 | 1,44 % |
| Sifo Invest AS | 35 726 | 1,29 % |
| Wenaasgruppen AS | 35 040 | 1,26 % |
| Universal Presentkort AS | 32 700 | 1,18 % |
| Ola Løkbakks fond | 32 389 | 1,17 % |
| Tone Beathe Mørkstedt | 26 240 | 0,95 % |
| Knut Martin Selli | 23 200 | 0,84 % |
| Eilif Ansgar Røbech | 23 176 | 0,83 % |
| Jan Erik Helgemo | 22 773 | 0,82 % |
| Svenska Handelsbanken AB | 22 200 | 0,80 % |
| Sum 20 største | 1 292 720 | 46,56 % |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 1 483 505 | 53,44 % |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 2 776 225 | 100,00 % |
Note 13 Utbytte
Utbytte for 2023 på 12,5 pr. egenkapitalbevis ble vedtatt i generalforsamling 21.03.2024 og utbetalt 22.03.2024. Foreslått utbytte for 2024 er på 13,5 pr. egenkapitalbevis og utgjør totalt 37,5 mill. Dette er ihht. IFRS ikke definert som gjeld på årsavslutningstidspunktet, men inngår i egenkapital pr. 31.12.2024.
Note 14 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntrådt hendelser etter balansedagen som er av vesentlig betydning for det avlagte kvartalsregnskapet.

