Noter
Note 1 Generell informasjon
Delårsregnskap for 3. kvartal 2025. Tall presenteres i norske kroner og er oppgitt i hele tusen (TNOK) dersom ikke annet er oppgitt.
Note 2 Regnskapsprinsipper og estimater
Delårsregnskapet er utarbeidet i samsvar med IFRS som fastsatt av EU i tråd med §4-1, 1. ledd b) i forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak, og IAS 34 om utarbeidelse av delårsregnskaper. En beskrivelse av regnskapsprinsipper og estimater som er lagt til grunn for delårsregnskapet fremkommer av note 1 i bankens årsrapport for 2024.
Note 3 Konsernselskaper og tilknyttede selskaper
Heimdal Eiendomsmegling AS er bankens deleide eiendomsmeglerselskap og er samlokalisert med banken i Melhus, Heimdal og Trondheim. MelhusBanken har siden 2009 vært eier i Heimdal Eiendomsmegling AS og eier 41,45% av selskapet. Øvrige eiere er Heimdal-Gruppen AS med 29% og ansatte i selskapet med 29,55%.
I 2015 kjøpte MelhusBanken 34% av aksjene i Melhus Regnskap AS. Melhus Regnskap AS er det ledende regnskapskontoret i kommunen med kunder innenfor næringsliv og landbruk. Regnskapskontoret har ca. 850 kunder og 26 årsverk.
Note 4 Transaksjoner med nærstående parter
| Anskaffelses- | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Selskapets navn | Antall aksjer | Eierandel | Mottatt utbytte | kost | 30.09.2025 | 31.12.2024 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS | 87 041 | 41,45 % | 0 | 40 470 | 37 853 | 37 690 |
| Melhus Regnskap AS | 153 | 34 % | 989 | 3 978 | 6 493 | 7 414 |
| Sum investeringer i tilknyttede selskaper | 989 | 44 448 | 44 346 | 45 104 | ||
| Heimdal Eiendomsmegling AS, tall fra sist avlagte årsregnskap i TNOK | 2024 | 2023 | ||||
| Driftsinntekter | 145 394 | 137 580 | ||||
| Driftsresultat | 4 320 | 1 849 | ||||
| Resultat før skatt | 3 486 | 1 331 | ||||
| Årsresultat e. skatt | 2 686 | 992 | ||||
| Melhus Regnskap AS, tall fra sist avlagte årsregnskap i TNOK | 2024 | 2023 | ||||
| Driftsinntekter | 34 742 | 33 722 | ||||
| Driftsresultat | 3 596 | 2 104 | ||||
| Resultat før skatt | 3 763 | 2 209 | ||||
| Årsresultat e. skatt | 2 935 | 1 722 | ||||
| Innskudd og utlån, samt transaksjoner mellom nærstående har samme betingelser som overfor ekstern tredjepart. | ||||||
| Transaksjoner i resultatet | |||
|---|---|---|---|
| 3. kvartal 2025 | 3. kvartal 2024 | 2024 | |
| Leieinntekter | 2412 | 1124 | 2 826 |
| Renteinntekter | 780 | 1351 | 1 332 |
| Andre kostander | 453 | 616 | 803 |
| Rentekostnader | 3332 | 7987 | 10 198 |
| 3. kvartal 2025 | 3. kvartal 2024 | 2024 | |
| Eiendeler: | |||
| Utlån | 6 268 | 11 768 | 10 910 |
| Ubenyttet kreditt | 28 038 | 29 547 | 30 000 |
| Garantier | 2 032 | 2 032 | 0 |
| Gjeld: | |||
| Innskudd fra kunder | 5 069 | 9 715 | 10 419 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS har 387 MNOK i klientmidler i banken som ikke balanseføres i selskapet. | |||
Note 5 Kredittforringede engasjementer
Mislighold over 90 dager
| Mislighold over 90 dager | 3. kvartal | 3. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 26 167 | 39 355 | 37 756 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 111 958 | 114 477 | 112 089 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -21 516 | -29 509 | -28 245 |
| Netto misligholdte engasjementer | 116 609 | 124 323 | 121 600 |
Andre kredittforringede
| Andre kredittforringede | 3. kvartal | 3. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 31 572 | 25 476 | 40 697 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 158 750 | 150 207 | 157 388 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -3 935 | -1 034 | -4 442 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 186 387 | 174 649 | 193 643 |
Note 6 Fordeling utlån kunder
| 3. kvartal | 3. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Primærnæringer | 416 812 | 424 446 | 435 614 |
| Industri og bergverk | 21 673 | 21 410 | 21 300 |
| Kraftforsyning | 4 799 | 5 099 | 5 046 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 1 081 146 | 940 959 | 849 562 |
| Varehandel | 56 125 | 68 046 | 60 580 |
| Transport | 20 552 | 51 608 | 46 465 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 12 412 | 14 876 | 13 147 |
| Informasjon og kommunikasjon | 0 | 1 | 0 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 367 136 | 1 345 540 | 1 408 445 |
| Tjenesteytende virksomhet | 248 700 | 242 290 | 236 455 |
| Sum næring | 3 229 355 | 3 114 275 | 3 076 614 |
| Personkunder | 6 745 356 | 6 372 984 | 6 508 191 |
| Brutto utlån | 9 974 711 | 9 487 259 | 9 584 805 |
| Steg 1 nedskrivninger | -3 694 | -4 059 | -3 800 |
| Steg 2 nedskrivninger | -5 520 | -7 526 | -6 967 |
| Steg 3 nedskrivninger | -25 006 | -29 970 | -32 052 |
| Netto utlån til kunder | 9 940 490 | 9 445 704 | 9 541 986 |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt (EBK) | 3 008 375 | 2 665 499 | 2 721 583 |
| Totale utlån inkl. porteføljen i EBK | 12 948 865 | 12 111 203 | 12 263 569 |
Note 7 Nedskrivninger, tap, finansiell risiko
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholdssannsynlighet (PD) på innregningstidpunktet sammenlignet med misligholdssannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kreditttap over forventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivinger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivinger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivinger som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
| 30.09.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 770 | 1 842 | 4 643 | 7 255 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 611 | -393 | -217 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -72 | 117 | -45 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -157 | 157 | 0 |
| Netto endring | -678 | 419 | -1 462 | -1 721 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 322 | 316 | 0 | 638 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -206 | -561 | -408 | -1 174 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 30.09.2025 | 747 | 1 582 | 2 669 | 4 998 |
| 30.09.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 6 081 391 | 411 343 | 78 457 | 6 571 191 |
| Overføringer mellom steg: | 0 | |||
| Overføringer til steg 1 | 120 407 | -113 808 | -6 599 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -149 366 | 151 155 | -1 789 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -2 | -10 956 | 10 958 | 0 |
| Netto endring | -189 743 | -3 204 | -9 986 | -202 933 |
| Nye utlån utbetalt | 1 949 935 | 89 250 | 0 | 2 039 186 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 525 069 | -123 638 | -13 381 | -1 662 088 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 30.09.2025 | 6 287 553 | 400 143 | 57 660 | 6 745 356 |
| 30.09.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 3 030 | 5 125 | 27 409 | 35 564 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 967 | -967 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -128 | 128 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -7 | -406 | 413 | 0 |
| Netto endring | -1 260 | 398 | -6 131 | -6 993 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 852 | 428 | 671 | 1 951 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -506 | -768 | -24 | -1 297 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 30.09.2025 | 2 949 | 3 938 | 22 338 | 29 225 |
| 30.09.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 2 384 937 | 433 178 | 258 499 | 3 076 614 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 104 449 | -104 449 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -83 901 | 83 901 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 463 | -33 284 | 34 747 | 0 |
| Netto endring | -124 570 | -3 668 | -56 250 | -184 488 |
| Nye utlån utbetalt | 687 706 | 58 168 | 28 438 | 774 313 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -385 959 | -46 689 | -4 434 | -437 082 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 30.09.2025 | 2 581 199 | 387 157 | 261 001 | 3 229 357 |
| 30.09.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 319 | 86 | 634 | 1 039 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 16 | -16 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -37 | 37 | 0 | 0 |
| Netto endring | -177 | 21 | -730 | -886 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 294 | 37 | 0 | 331 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -35 | -25 | -1 | -61 |
| Nedskrivninger pr. 30.09.2025 | 379 | 141 | -98 | 423 |
| 30.09.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2025 | 728 522 | 15 455 | 10 978 | 754 955 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 706 | -2 706 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -52 548 | 52 548 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -19 | -4 | 23 | 0 |
| Netto endring | -115 088 | -27 411 | 281 | -142 218 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 410 137 | 35 229 | 0 | 445 365 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -72 898 | -4 764 | -1 498 | -79 160 |
| Brutto engasjement pr. 30.09.2025 | 900 811 | 68 346 | 9 785 | 978 942 |
*) Netto endring viser endring i tap som følge av innbetalinger/økning av saldo der lån ikke har skiftet trinn.
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 |
|---|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | -1 030 | 7 590 | 15 172 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | -1 | -361 | 422 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | -1 436 | -6 369 | -5 764 |
| Konstaterte tap i perioden, der det tidligere er foretatt nedskrivninger i steg 3 | 13 720 | 13 058 | 8 219 |
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivninger | -144 | -509 | -2 354 |
| Tapskostnader i perioden | 11 109 | 13 409 | 15 695 |
Note 8 Segmentinformasjon
| 3. kvartal | 2025 | 3. kvartal | 2024 | 2024 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 170 414 | 82 196 | -61 054 | 191 556 | 132 404 | 60 998 | 193 402 | 160 256 | 99 299 | 259 555 | ||
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 17 331 | 17 331 | 9 072 | 9 072 | 9 678 | 9 678 | ||||||
| Netto provisjonsinntekter | 3 881 | 2 115 | 38 307 | 44 303 | 9 292 | -126 | 33 108 | 42 274 | 12 087 | 3 107 | 46 363 | 61 557 |
| Verdiendring verdipapirer | 3 904 | 3 904 | 4 208 | 4 208 | 8 228 | 8 228 | ||||||
| Andre inntekter | 3 981 | 3 981 | 3 270 | 3 270 | 5 099 | 5 099 | ||||||
| Sum andre driftsinntekter | 3 881 | 2 115 | 63 523 | 69 519 | 9 292 | -126 | 49 658 | 58 824 | 12 087 | 3 107 | 69 368 | 84 562 |
| Lønn og andre personalkostnader | 22 840 | 8 277 | 31 117 | 62 234 | 26 368 | 11 517 | 19 699 | 57 584 | 40 442 | 15 864 | 22 992 | 79 298 |
| Andre driftskostnader | 46 897 | 46 897 | 47 554 | 47 554 | 63 630 | 63 630 | ||||||
| Avskrivninger på driftsmidler | 6 244 | 6 244 | 7 558 | 7 558 | 5 771 | 5 771 | ||||||
| Sum driftskostnader | 22 840 | 8 277 | 84 259 | 115 376 | 26 368 | 11 517 | 74 811 | 112 696 | 40 442 | 15 864 | 92 394 | 148 700 |
| Kredittap på utlån, ubenyttet kreditt og garantier | 1 036 | 10 073 | 11 109 | -240 | 13 649 | 13 409 | 1 904 | 13 792 | 15 696 | |||
| Resultat før skatt | 150 419 | 65 961 | -81 790 | 134 591 | 115 568 | 35 706 | -25 153 | 126 120 | 129 997 | 72 750 | -23 026 | 179 721 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 6 740 358 | 3 200 132 | 9 940 490 | 6 367 687 | 3 078 017 | 9 445 704 | 6 500 936 | 3 041 050 | 9 541 986 | |||
| Innskudd fra kunder | 4 310 978 | 3 495 001 | 7 805 979 | 3 975 932 | 3 287 934 | 7 263 866 | 3 997 225 | 3 178 409 | 7 175 634 | |||
Bankens fokus på segmentinformasjon er et arbeid under kontinuerlig utvikling. Endringen i bearbeiding av tallinformasjon resulterer i at det tidvis kan være utfordrende å gjennomføre sammenligninger mot foregående kvartal og år.
Note 9 Verdipapirinvesteringer
| 30.09.2025 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 812 522 | 812 522 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 145 091 | 145 091 | ||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 423 739 | 423 739 | ||
| Sum | 812 522 | 145 091 | 423 739 | 1 381 352 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter |
|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 387 379 |
| Realisert gevinst/tap | (165) |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | 19 647 |
| Investering | 20 104 |
| Salg | (3 226) |
| Utgående balanse | 423 739 |
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
| 30.09.2024 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 708 390 | 708 390 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 81 643 | 81 643 | ||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 389 339 | 389 339 | ||
| Sum | 708 390 | 81 643 | 389 339 | 1 179 372 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter |
|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 376 303 |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (6 095) |
| Investering | 19 132 |
| Utgående balanse | 389 339 |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sertifikat- og obligasjonslån | |||||||
| NO0011019143 | 09.06.2021 | 09.10.2024 | 250 000 | 0 | 252 980 | 0 | 3 m Nibor + 39 bp |
| NO0011151912 | 16.11.2021 | 03.02.2025 | 250 000 | 0 | 251 909 | 201 588 | 3 m Nibor + 37 bp |
| NO0010873375 | 16.01.2020 | 16.04.2025 | 250 000 | 0 | 252 982 | 252 889 | 3 m Nibor + 66 bp |
| NO0010893647 | 17.09.2020 | 17.09.2025 | 200 000 | 0 | 200 364 | 200 398 | 3m Nibor + 71 bp |
| NO0010921240 | 29.01.2021 | 10.03.2026 | 200 000 | 200 528 | 200 569 | 200 596 | 3m Nibor + 58 bp |
| NO0012837659 | 09.02.2023 | 01.09.2026 | 200 000 | 200 822 | 200 827 | 200 860 | 3m Nibor + 104 bp |
| NO0011202145 | 14.01.2022 | 05.02.2027 | 200 000 | 201 523 | 201 651 | 201 636 | 3m Nibor + 60 bp |
| NO0012982745 | 10.08.2023 | 10.08.2027 | 200 000 | 201 472 | 201 544 | 201 580 | 3m Nibor + 111 bp |
| NO0013017632 | 13.09.2023 | 13.03.2028 | 200 000 | 201 355 | 201 831 | 201 765 | 3m Nibor + 116 bp |
| NO0013573667 | 02.06.2025 | 01.12.2028 | 250 000 | 250 897 | 0 | 0 | 3m Nibor + 68 bp |
| NO0013133926 | 22.01.2024 | 05.02.2029 | 200 000 | 201 515 | 201 608 | 201 603 | 3m Nibor + 100 bp |
| NO0013363234 | 08.10.2024 | 08.10.2029 | 250 000 | 252 892 | 0 | 253 098 | 3m Nibor + 83 bp |
| NO0013466730 | 29.01.2025 | 29.01.2030 | 200 000 | 201 634 | 0 | 0 | 3m Nibor + 81 bp |
| NO0013525543 | 01.04.2025 | 01.04.2030 | 250 000 | 253 158 | 0 | 0 | 3m Nibor + 86 bp |
| NO0013643239 | 05.09.2025 | 05.09.2030 | 200 000 | 200 563 | 0 | 0 | 3m Nibor + 74 bp |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 2 366 360 | 2 166 265 | 2 116 013 | ||||
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 0 | ||||
| NO0013014555 | 12.09.2023 | 12.09.2028 | 70 000 | 70 243 | 70 260 | 70 272 | 3m Nibor + 270 bp |
| NO0013218370 | 26.04.2024 | 26.07.2029 | 80 000 | 80 917 | 81 009 | 80 966 | 3m Nibor + 211 bp |
| Sum ansvarlig lånekapital | 151 160 | 151 269 | 151 238 |
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2024 | Emittert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 30.09.2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 2 116 013 | 906 252 | -654 874 | -1 031 | 2 366 360 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 116 013 | 906 252 | -654 874 | -1 031 | 2 366 360 |
| Ansvarlige lån | 151 238 | 0 | 0 | -78 | 151 160 |
| Sum ansvarlig lån | 151 238 | 0 | 0 | -78 | 151 160 |
Note 11 Kapitaldekning
Der man før utgangen av 2024 har forholdsmessig konsolideres fradrag for EBK og Eika Gruppen via CRR 2, har man nå anledning til å benytte prinsippendring som gir en vektet beregning jf. beregningsforskriften §18 bokstav c. Dette har medført at man faller under terskelverdiene på 10 % fradrag og har medvirket i en økt kapitaldekning for mor. Prinsippendringen medfører ingen endring på de konsoliderte tallene. Historikk er ikke omarbeidet.
| 3. kvartal | 3. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| Morbank | 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 |
| Egenkapitalbevis | 277 623 | 277 618 | 277 623 |
| Egne EK - bevis | -4 | 0 | -4 |
| Overkurs | 23 090 | 23 090 | 23 090 |
| Sparebankens fond | 883 923 | 798 753 | 883 917 |
| Gavefond | 1 145 | 0 | 3 000 |
| Utevningsfond | 92 273 | 87 915 | 129 759 |
| Annen egenkapital | -6 284 | -5 993 | 537 |
| Fond for urealiserte gevinster | 135 025 | 145 623 | 135 025 |
| Sum egenkapital | 1 406 791 | 1 327 006 | 1 452 947 |
| Fradrag for avsatt utbytte og gavefond | -1 145 | 0 | -40 479 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 426 | -1 223 | -1 161 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -20 957 | -262 506 | -16 716 |
| Ren kjernekapital | 1 383 263 | 1 063 277 | 1 394 591 |
| Fondsobligasjoner | 110 000 | 109 916 | 110 000 |
| Sum kjernekapital | 1 493 263 | 1 173 193 | 1 504 591 |
| Ansvarlig lånekapital | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Sum tilleggskapital | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 1 643 263 | 1 323 193 | 1 654 591 |
| 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | |||
| Lokal regional myndighet | 44 982 | 48 428 | 47 587 |
| Institusjoner | 120 924 | 21 302 | 17 538 |
| Foretak | 71 530 | 64 334 | 65 055 |
| Massemarked | 1 334 707 | 642 921 | 641 087 |
| Pantsikkerhet eiendom | 2 083 579 | 3 588 360 | 3 591 480 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 1 531 772 | 0 | 0 |
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 551 807 | 0 | 0 |
| Forfalte engasjementer | 286 787 | 363 484 | 378 762 |
| Høyrisiko engasjementer | 0 | 426 079 | 437 067 |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom | 840 174 | 0 | 0 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 56 776 | 53 571 | 53 177 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 37 906 | 63 453 | 27 929 |
| Andeler verdipapirfond | 31 412 | 29 933 | 26 306 |
| Egenkapitalposisjoner | 513 647 | 240 006 | 482 841 |
| Øvrige engasjementer | 238 302 | 234 564 | 253 750 |
| CVA-tillegg | 0 | 75 | 691 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 5 660 727 | 5 776 510 | 6 023 270 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 415 195 | 490 545 | 566 144 |
| Beregningsgrunnlag | 6 075 921 | 6 267 055 | 6 589 414 |
Endringer i overgangen til ny standardmetode i CRR har følgende effekt på kapitaldekningsberegningen:
Pant i boligeiendom: Engasjement med belåningsgrad under 55 % får en risikovekt på 20 %. Del av engasjement over 55 % belåningsgrad får en risikovekt på 75 %. Dette prinsippet kalles «lånesplitt-metoden». Fram til 1. april i år hadde delen engasjement med pant i boligeiendom under 80 % belåningsgrad en risikovekt på 35 %.
Pant i næringseiendom: CRR2 med nasjonale regler for Norge, ga ingen reduksjon i risikovekt for sikkerhet i næringseiendom, dvs. at disse engasjementene hadde en risikovekt på 100 %. CRR3 innfører redusert risikovekt for sikkerhet i næringseiendom etter følgende regler (prinsippet kalt «hele lånet-metoden»):
Belåningsgrad under 60 % gir risikovekt på 70 % for hele lånet.
Belåningsgrad mellom 60 % og 80 % gir risikovekt på 90 % for hele lånet.
Belåningsgrad over 80 % gir en risikovekt på 110 % for hele lånet.
I den nye standardmetoden er det egne og høyere risikovekter for lån med sikkerhet i inntektsgenererende næringseiendom. Disse vektene gjøres i Norge gjeldende for alle lån sikret med pant i næringseiendom, uavhengig av om eiendommen faktisk er inntektsgenererende.
Det er også innført strengere krav til verdsettelse av eiendommer, hvor gjennomsnittsverdier over 6–8 år skal benyttes, med visse unntak.
Egenkapitalposisjoner: Det er innført en regel om risikovekt på 250 % for langsiktige investeringer i aksjer og fondsobligasjoner og risikovekt på 400 % for investeringer i aksjer med hensikt til videresalg, samt investeringer i venture capital-selskaper o.l. Det er imidlertid gitt overgangsregler som innebærer en gradvis opptrapping av risikovekt fram mot 31.12.2030. I perioden 30.06-31.12.2025 er risikovekten for egenkapitalposisjoner på 100 %.
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper. Banken har en eierandel på 2,60 % i Eika Gruppen, 2,73 % i Eika Boligkreditt AS og 0,22 % i Kredittbanken.
| 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Ren kjernekapital | 1 372 229 | 1 280 210 | 1 383 514 |
| Kjernekapital | 1 499 851 | 1 407 678 | 1 511 422 |
| Ansvarlig kapital | 1 673 593 | 1 581 319 | 1 685 542 |
| Beregningsgrunnlag | 6 873 232 | 7 448 632 | 7 551 878 |
| Kapitaldekning i % | 24,35 % | 21,23 % | 22,32 % |
| Kjernekapitaldekning | 21,82 % | 18,90 % | 20,01 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 19,96 % | 17,19 % | 18,32 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 9,47 % | 9,66 % | 10,22 % |
Note 12 Egenkapitalbevis
Melhus Sparebank har utstedt 2.776.225 EK bevis pålydende kr 100.
| Eierandelsbrøk, morbank | 2025 | 2024 | |
|---|---|---|---|
| Egenkapitalbevis | 277 623 | 277 623 | |
| Beholdning av egne egenkapitalbevis | -4 | -4 | |
| Overkursfond | 23 090 | 23 090 | |
| Utevningsfond eks avsatt utbytte | 92 273 | 87 914 | |
| Korreksjon ifb. gavefond | 0 | -578 | |
| Sum eierandelskapital (A) | 392 982 | 388 045 | |
| Grunnfondskapital | 886 923 | 800 753 | |
| Korreksjon ifb. gavefond | 0 | 578 | |
| Grunnfondskapital (B) | 886 923 | 801 331 | |
| Fond for urealiserte gevinster | 135 025 | 145 624 | |
| Fondsobligasjon | 110 000 | 109 916 | |
| Sum egenkapital | 1 524 930 | 1 444 916 | |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 30,70 % | 32,63 % | |
| Resultat pr. egenkapitalbevis | 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 |
| Andel tilordnet grunnfond/egenkapitalbeviseiere | 98 787 | 90 797 | 130 007 |
| Egenkapitalbeviseiernes andel av resultatet | 30,70 % | 32,70 % | 32,63 % |
| Resultat pr. egenkapitalbevis | 10,93 | 10,70 | 15,28 |
| Resultat pr. gj.snittlig antall egenkapitalbevis | 10,93 | 10,70 | 15,28 |
| Foreslått utbytte pr. egenkapitalbevis | - | - | 13,5 |
Brøken beregnes i utgangspunktet på grunnlag av egenkapital ved begynnelsen av året, fratrukket foreslått utbytte/gaver. Banken praktiserte tidligere bokføring av ikke utbetalt gaver til allmennyttige formål som andre forpliktelser. Dette ble korrigert i 2024.
De 20 største egenkapitalbeviseiere
| 30.09.2025 | |||
|---|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel | |
| Forsvarets Personellservice | 251 300 | 9,05 % | |
| Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis | 136 628 | 4,92 % | |
| Unne Invest AS | 107 089 | 3,86 % | |
| Thore Hyggen | 86 500 | 3,12 % | |
| Rakon Eiendom AS | 82 790 | 2,98 % | |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidige | 69 780 | 2,51 % | |
| O.M. Holding AS | 67 145 | 2,42 % | |
| Thorbjørn Grunnan | 61 353 | 2,21 % | |
| Lega AS | 45 897 | 1,65 % | |
| Trønder Økonomi AS | 44 117 | 1,59 % | |
| Vigdis Johansen | 40 000 | 1,44 % | |
| Modalen Invest AS | 36 620 | 1,32 % | |
| Sifo Invest AS | 35 726 | 1,29 % | |
| Wenaasgruppen AS | 35 040 | 1,26 % | |
| Universal Presentkort AS | 32 700 | 1,18 % | |
| Ola Løkbakks fond | 32 389 | 1,17 % | |
| Tone Mørkstedt | 26 240 | 0,95 % | |
| Knut Marting Selli | 23 200 | 0,84 % | |
| Jan Erik Helgemo | 22 773 | 0,82 % | |
| Svenska Handelsbanken AB | 22 205 | 0,80 % | |
| Sum 20 største | 1 259 492 | 45,37 % | |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 1 516 733 | 54,63 % | |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 2 776 225 | 100,00 % | |
| Antall egenkapitalbevis | 2 776 225 | ||
| Antall egenkapitalbeviseiere | 1 077 |
Note 13 Utbytte
Vedtatt utbytte for 2024 ble på 13,5 per egenkapitalbevis og utgjør totalt 37,5 mill. Dette ble utbetalt 03.04.2025
Note 14 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntrådt hendelser etter balansedagen som er av vesentlig betydning for det avlagte kvartalsregnskapet.

