Noter
Note 1 Generell informasjon
Delårsregnskap for 2. kvartal 2025. Tall presenteres i norske kroner og er oppgitt i hele tusen (TNOK) dersom ikke annet er oppgitt.
Note 2 Regnskapsprinsipper og estimater
Delårsregnskapet er utarbeidet i samsvar med IFRS som fastsatt av EU i tråd med §4-1, 1. ledd b) i forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak, og IAS 34 om utarbeidelse av delårsregnskaper. En beskrivelse av regnskapsprinsipper og estimater som er lagt til grunn for delårsregnskapet fremkommer av note 1 i bankens årsrapport for 2024.
Note 3 Konsernselskaper og tilknyttede selskaper
Heimdal Eiendomsmegling AS er bankens deleide eiendomsmeglerselskap og er samlokalisert med banken i Melhus, Heimdal og Trondheim. MelhusBanken har siden 2009 vært eier i Heimdal Eiendomsmegling AS og eier 41,45% av selskapet. Øvrige eiere er Heimdal-Gruppen AS med 29% og ansatte i selskapet med 29,55%.
I 2015 kjøpte MelhusBanken 34% av aksjene i Melhus Regnskap AS. Melhus Regnskap AS er det ledende regnskapskontoret i kommunen med kunder innenfor næringsliv og landbruk. Regnskapskontoret har ca. 850 kunder og 26 årsverk.
Note 4 Transaksjoner med nærstående parter
| Anskaffelses- | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Selskapets navn | Antall aksjer | Eierandel | Mottatt utbytte | kost | 30.06.2025 | 31.12.2024 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS | 87 041 | 41,45 % | 0 | 40 470 | 37 690 | 37 690 |
| Melhus Regnskap AS | 153 | 34 % | 0 | 3 978 | 7 414 | 7 414 |
| Sum investeringer i tilknyttede selskaper | 0 | 44 448 | 45 104 | 45 104 | ||
| Heimdal Eiendomsmegling AS, tall fra sist avlagte årsregnskap i TNOK | 2024 | 2023 | ||||
| Driftsinntekter | 145 394 | 137 580 | ||||
| Driftsresultat | 4 320 | 1 849 | ||||
| Resultat før skatt | 3 486 | 1 331 | ||||
| Årsresultat e. skatt | 2 686 | 992 | ||||
| Melhus Regnskap AS, tall fra sist avlagte årsregnskap i TNOK | 2024 | 2023 | ||||
| Driftsinntekter | 34 742 | 33 722 | ||||
| Driftsresultat | 3 596 | 2 104 | ||||
| Resultat før skatt | 3 763 | 2 209 | ||||
| Årsresultat e. skatt | 2 935 | 1 722 | ||||
| Innskudd og utlån, samt transaksjoner mellom nærstående har samme betingelser som overfor ekstern tredjepart. | ||||||
| Transaksjoner i resultatet | |||
|---|---|---|---|
| 2. kvartal 2025 | 2. kvartal 2024 | 2024 | |
| Leieinntekter | 1521 | 1485 | 2 826 |
| Renteinntekter | 315 | 756 | 1 332 |
| Andre kostander | 389 | 464 | 803 |
| Rentekostnader | 4372 | 5258 | 10 198 |
| 2. kvartal 2025 | 2. kvartal 2024 | 2024 | |
| Eiendeler: | |||
| Utlån | 9 155 | 14 470 | 10 910 |
| Ubenyttet kreditt | 16 484 | 13 709 | 30 000 |
| Garantier | 2 032 | 2 032 | 0 |
| Gjeld: | |||
| Innskudd fra kunder | 5 365 | 10 149 | 10 419 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS har 371 MNOK i klientmidler i banken som ikke balanseføres i selskapet. | |||
Note 5 Kredittforringede engasjementer
Mislighold over 90 dager
| Mislighold over 90 dager | 2. kvartal | 2. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 37 900 | 29 775 | 37 756 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 59 886 | 81 480 | 112 089 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -23 076 | -22 837 | -28 245 |
| Netto misligholdte engasjementer | 74 710 | 88 418 | 121 600 |
Andre kredittforringede
| Andre kredittforringede | 2. kvartal | 2. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 33 637 | 31 931 | 40 697 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 200 352 | 133 858 | 157 388 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -610 | -2 218 | -4 442 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 233 379 | 163 571 | 193 643 |
Note 6 Fordeling utlån kunder
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Primærnæringer | 409 276 | 422 873 | 435 614 |
| Industri og bergverk | 20 280 | 21 916 | 21 300 |
| Kraftforsyning | 4 883 | 5 218 | 5 046 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 993 588 | 833 332 | 849 562 |
| Varehandel | 61 986 | 69 810 | 60 580 |
| Transport | 21 981 | 21 657 | 46 465 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 12 181 | 14 691 | 13 147 |
| Informasjon og kommunikasjon | 0 | 1 | 0 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 456 504 | 1 445 929 | 1 408 445 |
| Tjenesteytende virksomhet | 223 813 | 243 882 | 236 455 |
| Sum næring | 3 204 492 | 3 079 309 | 3 076 614 |
| Personkunder | 6 557 066 | 6 204 732 | 6 508 191 |
| Brutto utlån | 9 761 558 | 9 284 041 | 9 584 805 |
| Steg 1 nedskrivninger | -3 974 | -3 658 | -3 800 |
| Steg 2 nedskrivninger | -5 591 | -9 174 | -6 967 |
| Steg 3 nedskrivninger | -23 421 | -24 596 | -32 052 |
| Netto utlån til kunder | 9 728 570 | 9 246 612 | 9 541 987 |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt (EBK) | 2 942 480 | 2 677 728 | 2 721 583 |
| Totale utlån inkl. porteføljen i EBK | 12 671 050 | 11 924 340 | 12 263 570 |
Note 7 Nedskrivninger, tap, finansiell risiko
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholdssannsynlighet (PD) på innregningstidpunktet sammenlignet med misligholdssannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kreditttap over forventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivinger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivinger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivingar som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
| 30.06.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 770 | 1 842 | 4 643 | 7 255 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 525 | -308 | -217 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -48 | 93 | -45 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -171 | 171 | 0 |
| Netto endring | -576 | 316 | 395 | 135 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 238 | 152 | 0 | 390 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -157 | -444 | -189 | -790 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 30.06.2025 | 751 | 1 481 | 4 759 | 6 991 |
| 30.06.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 6 018 391 | 411 343 | 78 457 | 6 508 191 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 90 228 | -83 629 | -6 599 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -116 209 | 117 999 | -1 789 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -2 | -12 936 | 12 938 | 0 |
| Netto endring | -100 178 | -4 967 | -2 444 | -107 589 |
| Nye utlån utbetalt | 1 356 492 | 27 691 | 0 | 1 384 183 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 124 251 | -94 393 | -9 076 | -1 227 720 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 30.06.2025 | 6 124 471 | 361 108 | 71 487 | 6 557 066 |
| 30.06.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 3 030 | 5 125 | 27 409 | 35 564 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 036 | -1 036 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -110 | 110 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -7 | -352 | 358 | 0 |
| Netto endring | -895 | 586 | -356 | -665 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 488 | 281 | 279 | 1 048 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -321 | -601 | -9 027 | -9 949 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 30.06.2025 | 3 222 | 4 112 | 18 664 | 25 998 |
| 30.06.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 2 384 937 | 433 178 | 258 499 | 3 076 614 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 119 802 | -119 802 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -71 308 | 71 308 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 432 | -18 859 | 20 291 | 0 |
| Netto endring | 6 420 | -15 620 | -4 340 | -13 540 |
| Nye utlån utbetalt | 397 039 | 11 342 | 23 574 | 431 955 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -205 929 | -39 242 | -45 367 | -290 538 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 30.06.2025 | 2 629 530 | 322 306 | 252 656 | 3 204 492 |
| 30.06.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 319 | 86 | 634 | 1 039 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 26 | -26 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -30 | 207 | -177 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | -148 | 60 | -731 | -819 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 282 | 0 | 0 | 282 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -17 | -23 | -1 | -42 |
| Nedskrivninger pr. 30.06.2025 | 432 | 302 | -275 | 459 |
| 30.06.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2025 | 728 522 | 15 455 | 10 978 | 754 955 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 3 472 | -3 472 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -27 153 | 28 164 | -1 012 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -4 | 4 | 0 |
| Netto endring | -121 262 | -3 701 | -835 | -125 798 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 406 111 | 0 | 0 | 406 111 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -38 678 | -4 347 | -1 498 | -44 522 |
| Brutto engasjement pr. 30.06.2025 | 951 013 | 32 095 | 7 638 | 990 746 |
*) Netto endring viser endring i tap som følge av innbetalinger/økning av saldo der lån ikke har skiftet trinn.
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 |
|---|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | -5 087 | 2 559 | 15 172 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | -178 | -246 | 422 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | -872 | -5 215 | -5 764 |
| Konstaterte tap i perioden | 12 632 | 10 072 | 8 219 |
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivninger | -117 | -376 | -2 354 |
| Tapskostnader i perioden | 6 378 | 6 794 | 15 695 |
Note 8 Segmentinformasjon
| 2. kvartal | 2025 | 2. kvartal | 2024 | 2024 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 114 033 | 55 815 | -42 058 | 127 790 | 69 019 | 58 858 | 127 877 | 160 256 | 99 299 | 259 555 | ||
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 17 331 | 17 331 | 9 036 | 9 036 | 9 678 | 9 678 | ||||||
| Netto provisjonsinntekter | 2 487 | 1 557 | 26 454 | 30 498 | 8 002 | 2 466 | 16 642 | 27 110 | 12 087 | 3 107 | 46 363 | 61 557 |
| Verdiendring verdipapirer | 1 738 | 1 738 | 3 098 | 3 098 | 8 228 | 8 228 | ||||||
| Andre inntekter | 2 733 | 2 733 | 2 149 | 2 149 | 5 099 | 5 099 | ||||||
| Sum andre driftsinntekter | 2 487 | 1 557 | 48 256 | 52 300 | 8 002 | 2 466 | 30 924 | 41 392 | 12 087 | 3 107 | 69 368 | 84 562 |
| Lønn og andre personalkostnader | 15 027 | 5 446 | 20 472 | 40 944 | 19 146 | 7 533 | 10 864 | 37 543 | 40 442 | 15 864 | 22 992 | 79 298 |
| Andre driftskostnader | 32 450 | 32 450 | 32 735 | 32 735 | 63 630 | 63 630 | ||||||
| Avskrivninger på driftsmidler | 4 198 | 4 198 | 4 977 | 4 977 | 5 771 | 5 771 | ||||||
| Sum driftskostnader | 15 027 | 5 446 | 57 120 | 77 592 | 19 146 | 7 533 | 48 575 | 75 254 | 40 442 | 15 864 | 92 394 | 148 700 |
| Kredittap på utlån, ubenyttet kreditt og garantier | 1 114 | 5 264 | 6 378 | -1 007 | 7 802 | 6 795 | 1 904 | 13 792 | 15 696 | |||
| Resultat før skatt | 100 379 | 46 662 | -50 922 | 96 120 | 58 882 | 45 989 | -17 651 | 87 220 | 129 997 | 72 750 | -23 026 | 179 721 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 6 550 075 | 3 178 494 | 9 728 569 | 6 199 754 | 3 046 859 | 9 246 613 | 6 500 936 | 3 041 050 | 9 541 986 | |||
| Innskudd fra kunder | 4 313 819 | 3 486 678 | 7 800 497 | 4 063 469 | 3 560 670 | 7 624 139 | 3 997 225 | 3 178 409 | 7 175 634 | |||
Bankens fokus på segmentinformasjon er et arbeid under kontinuerlig utvikling. Endringen i bearbeiding av tallinformasjon resulterer i at det tidvis kan være utfordrende å gjennomføre sammenligninger mot foregående kvartal og år.
Note 9 Verdipapirinvesteringer
| 30.06.2025 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 803 425 | 803 425 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 145 334 | 145 334 | ||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 394 235 | 394 235 | ||
| Sum | 803 425 | 145 334 | 394 235 | 1 342 994 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter |
|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 387 379 |
| Realisert gevinst/tap | (165) |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | 3 451 |
| Investering | 6 796 |
| Salg | (3 226) |
| Utgående balanse | 394 235 |
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
| 30.06.2024 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 749 844 | 749 844 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 161 172 | 161 172 | ||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 390 695 | 390 695 | ||
| Sum | 749 844 | 161 172 | 390 695 | 1 301 711 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter |
|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 376 303 |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (4 739) |
| Investering | 19 132 |
| Utgående balanse | 390 695 |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NO0011019143 | 09.06.2021 | 09.10.2024 | 250 000 | 0 | 252 925 | 0 | 3 m Nibor + 41 bp |
| NO0011151912 | 16.11.2021 | 03.02.2025 | 0 | 0 | 251 908 | 201 588 | 3 m Nibor + 37 bp |
| NO0010873375 | 16.01.2020 | 16.04.2025 | 0 | 0 | 252 985 | 252 889 | 3 m Nibor + 66 bp |
| NO0010893647 | 17.09.2020 | 17.09.2025 | 200 000 | 200 377 | 200 356 | 200 398 | 3 m Nibor + 71 bp |
| NO0010921240 | 29.01.2021 | 10.03.2026 | 200 000 | 200 569 | 200 566 | 200 596 | 3 m Nibor + 58 bp |
| NO0012837659 | 09.02.2023 | 01.09.2026 | 200 000 | 200 839 | 200 781 | 200 860 | 3 m Nibor + 104 bp |
| NO0011202145 | 14.01.2022 | 05.02.2027 | 200 000 | 201 605 | 201 607 | 201 636 | 3 m Nibor + 60 bp |
| NO0012982745 | 10.08.2023 | 10.08.2027 | 200 000 | 201 523 | 201 602 | 201 580 | 3 m Nibor + 111 bp |
| NO0013017632 | 13.09.2023 | 13.03.2028 | 200 000 | 201 543 | 201 923 | 201 765 | 3m Nibor + 116 bp |
| NO0013573667 | 02.06.2025 | 01.12.2028 | 250 000 | 250 924 | 0 | 0 | 3 m Nibor + 68 bp |
| NO0013133926 | 22.01.2024 | 05.02.2029 | 200 000 | 201 589 | 201 553 | 201 603 | 3 m Nibor + 100 bp |
| NO0013363234 | 08.10.2024 | 08.10.2029 | 250 000 | 252 993 | 0 | 253 098 | 3 m Nibor + 83 bp |
| NO0013466730 | 29.01.2025 | 29.01.2030 | 200 000 | 201 689 | 0 | 0 | 3 m Nibor + 81 bp |
| NO0013525543 | 01.04.2025 | 01.04.2030 | 250 000 | 253 252 | 0 | 0 | 3 m Nibor + 86 bp |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 2 366 905 | 2 166 206 | 2 116 013 |
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 0 | ||||
| NO0013014555 | 12.09.2023 | 12.12.2033 | 70 000 | 70 256 | 70 260 | 70 272 | 3m Nibor + 270 bp |
| NO0013218370 | 26.04.2024 | 26.10.2034 | 80 000 | 80 938 | 80 988 | 80 966 | 3m Nibor + 211 bp |
| Sum ansvarlig lånekapital | 151 194 | 151 248 | 151 238 |
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2024 | Emittert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 30.06.2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 2 116 013 | 705 866 | -454 477 | -498 | 2 366 905 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 116 013 | 705 866 | -454 477 | -498 | 2 366 905 |
| Ansvarlige lån | 151 238 | -44 | 151 194 | ||
| Sum ansvarlig lån | 151 238 | 0 | 0 | -44 | 151 194 |
Note 11 Kapitaldekning
Der man før utgangen av 2024 har forholdsmessig konsolideres fradrag for EBK og Eika Gruppen via CRR 2, har man nå anledning til å benytte prinsippendring som gir en vektet beregning jf. beregningsforskriften §18 bokstav c. Dette har medført at man faller under terskelverdiene på 10 % fradrag og har medvirket i en økt kapitaldekning for mor. Prinsippendringen medfører ingen endring på de konsoliderte tallene. Historikk er ikke omarbeidet.
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| Morbank | 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 |
| Egenkapitalbevis | 277 623 | 277 618 | 277 623 |
| Egne EK- bevis | -4 | 0 | -4 |
| Overkurs | 23 090 | 23 090 | 23 090 |
| Sparebankens fond | 883 923 | 798 754 | 883 917 |
| Gavefond | 1 356 | 0 | 3 000 |
| Utevningsfond | 92 273 | 87 914 | 129 759 |
| Annen egenkapital | -3 997 | -4 292 | 537 |
| Fond for urealiserte gevinster | 135 025 | 145 623 | 135 025 |
| Sum egenkapital | 1 409 289 | 1 328 707 | 1 452 947 |
| Fradrag for avsatt utbytte og gavefond | -1 356 | 0 | -40 479 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 388 | -1 347 | -1 161 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -20 957 | -262 527 | -16 716 |
| Ren kjernekapital | 1 385 587 | 1 064 833 | 1 394 591 |
| Fondsobligasjoner | 110 000 | 109 916 | 110 000 |
| Sum kjernekapital | 1 495 587 | 1 174 749 | 1 504 591 |
| Ansvarlig lånekapital | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Sum tilleggskapital | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 1 645 587 | 1 324 749 | 1 654 591 |
| 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | |||
| Lokal regional myndighet | 43 717 | 48 662 | 47 587 |
| Institusjoner | 193 411 | 38 158 | 17 538 |
| Foretak | 245 824 | 71 394 | 65 055 |
| Massemarked | 1 306 402 | 654 528 | 641 087 |
| Pantsikkerhet eiendom | 1 985 413 | 3 427 414 | 3 591 480 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 1 467 119 | 0 | 0 |
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 518 295 | 0 | 0 |
| Forfalte engasjementer | 286 569 | 321 566 | 378 762 |
| Høyrisiko engasjementer | 0 | 411 933 | 437 067 |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom | 742 965 | 0 | 0 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 55 583 | 53 371 | 53 177 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 3 210 | 135 701 | 27 929 |
| Andeler verdipapirfond | 30 342 | 50 406 | 26 306 |
| Egenkapitalposisjoner | 486 037 | 245 772 | 482 841 |
| Øvrige engasjementer | 245 821 | 241 126 | 253 750 |
| CVA-tillegg | 0 | 0 | 691 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 5 625 294 | 5 700 031 | 6 023 270 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 415 195 | 490 545 | 566 144 |
| Beregningsgrunnlag | 6 040 488 | 6 190 576 | 6 589 414 |
| Kapitaldekning i % | 27,24 % | 21,40 % | 25,11 % |
| Kjernekapitaldekning | 24,76 % | 18,98 % | 22,83 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 22,94 % | 17,20 % | 21,16 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 11,71 % | 0,00 % | 0,00 % |
Endringer i overgangen til ny standardmetode i CRR har følgende effekt på kapitaldekningsberegningen:
Pant i boligeiendom: Engasjement med belåningsgrad under 55 % får en risikovekt på 20 %. Del av engasjement over 55 % belåningsgrad får en risikovekt på 75 %. Dette prinsippet kalles «lånesplitt-metoden». Fram til 1. april i år hadde delen engasjement med pant i boligeiendom under 80 % belåningsgrad en risikovekt på 35 %.
Pant i næringseiendom: CRR2 med nasjonale regler for Norge, ga ingen reduksjon i risikovekt for sikkerhet i næringseiendom, dvs. at disse engasjementene hadde en risikovekt på 100 %. CRR3 innfører redusert risikovekt for sikkerhet i næringseiendom etter følgende regler (prinsippet kalt «hele lånet-metoden»):
Belåningsgrad under 60 % gir risikovekt på 70 % for hele lånet.
Belåningsgrad mellom 60 % og 80 % gir risikovekt på 90 % for hele lånet.
Belåningsgrad over 80 % gir en risikovekt på 110 % for hele lånet.
I den nye standardmetoden er det egne og høyere risikovekter for lån med sikkerhet i inntektsgenererende næringseiendom. Disse vektene gjøres i Norge gjeldende for alle lån sikret med pant i næringseiendom, uavhengig av om eiendommen faktisk er inntektsgenererende.
Det er også innført strengere krav til verdsettelse av eiendommer, hvor gjennomsnittsverdier over 6–8 år skal benyttes, med visse unntak.
Egenkapitalposisjoner: Det er innført en regel om risikovekt på 250 % for langsiktige investeringer i aksjer og fondsobligasjoner og risikovekt på 400 % for investeringer i aksjer med hensikt til videresalg, samt investeringer i venture capital-selskaper o.l. Det er imidlertid gitt overgangsregler som innebærer en gradvis opptrapping av risikovekt fram mot 31.12.2030. I perioden 30.06-31.12.2025 er risikovekten for egenkapitalposisjoner på 100 %.
Subordinert gjeld: Investeringer i subordinert gjeld (ansvarlig lånekapital og annen etterstilt gjeld som TLAC og MREL) får en risikovekt på 150 % mot 100 % i CRR2.
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper. Banken har en eierandel på 2,58 % i Eika Gruppen AS og på 2,59 % i Eika Boligkreditt AS.
| 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Ren kjernekapital | 1 379 473 | 1 290 403 | 1 383 514 |
| Kjernekapital | 1 506 946 | 1 417 881 | 1 511 422 |
| Ansvarlig kapital | 1 680 484 | 1 594 875 | 1 685 542 |
| Beregningsgrunnlag | 6 816 163 | 7 328 499 | 7 551 878 |
| Kapitaldekning i % | 24,65 % | 21,76 % | 22,32 % |
| Kjernekapitaldekning | 22,11 % | 19,35 % | 20,01 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 20,24 % | 17,61 % | 18,32 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 9,49 % | 9,54 % | 10,22 % |
Note 12 Egenkapitalbevis
Melhus Sparebank har utstedt 2.776.225 EK bevis pålydende kr 100.
| Eierandelsbrøk, morbank | ||
|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | 2025 | 2024 |
| Egenkapitalbevis | 277 623 | 277 623 |
| Beholdning av egne egenkapitalbevis | -4 | -4 |
| Overkursfond | 23 090 | 23 090 |
| Utevningsfond eks avsatt utbytte | 92 273 | 87 914 |
| Korreksjon ifb. gavefond | 0 | -578 |
| Sum eierandelskapital (A) | 392 982 | 388 045 |
| Grunnfondskapital | 886 923 | 800 753 |
| Korreksjon ifb. gavefond | 0 | 578 |
| Grunnfondskapital (B) | 886 923 | 801 331 |
| Fond for urealiserte gevinster | 135 025 | 145 624 |
| Fondsobligasjon | 110 000 | 109 916 |
| Sum egenkapital | 1 524 930 | 1 444 916 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 30,70 % | 32,63 % |
| Resultat pr. egenkapitalbevis | 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 |
|---|---|---|---|
| Andel tilordnet grunnfond/egenkapitalbeviseiere | 72 580 | 63 324 | 130 007 |
| Egenkapitalbeviseiernes andel av resultatet | 30,70 % | 32,70 % | 32,63 % |
| Resultat pr. egenkapitalbevis | 8,03 | 7,4700 | 15,28 |
| Resultat pr. gj.snittlig antall egenkapitalbevis | 8,03 | 7,47 | 15,28 |
| Foreslått utbytte pr. egenkapitalbevis | - | - | 13,5 |
Brøken beregnes i utgangspunktet på grunnlag av egenkapital ved begynnelsen av året, fratrukket foreslått utbytte/gaver. Banken praktiserte tidligere bokføring av ikke utbetalt gaver til allmennyttige formål som andre forpliktelser. Dette ble korrigert i 2024.
De 20 største egenkapitalbeviseiere
| 30.06.2025 | |||
|---|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel | |
| Forsvarets Personellservice | 251 300 | 9,05 % | |
| Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis | 137 327 | 4,95 % | |
| Unne Invest AS | 107 089 | 3,86 % | |
| Thore Hyggen | 86 500 | 3,12 % | |
| Rakon Eiendom AS | 82 790 | 2,98 % | |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidige | 69 780 | 2,51 % | |
| O.M. Holding AS | 66 279 | 2,39 % | |
| Thorbjørn Grunnan | 61 353 | 2,21 % | |
| Lega AS | 45 897 | 1,65 % | |
| Trønder Økonomi AS | 44 117 | 1,59 % | |
| Vigdis Johansen | 40 000 | 1,44 % | |
| Modalen Invest AS | 36 620 | 1,32 % | |
| Sifo Invest AS | 35 726 | 1,29 % | |
| Wenaasgruppen AS | 35 040 | 1,26 % | |
| Universal Presentkort AS | 32 700 | 1,18 % | |
| Ola Løkbakks fond | 32 389 | 1,17 % | |
| Tone Mørkstedt | 26 240 | 0,95 % | |
| Knut Marting Selli | 23 200 | 0,84 % | |
| Eilif Røbech | 23 176 | 0,83 % | |
| Jan Erik Helgemo | 22 773 | 0,82 % | |
| Sum 20 største | 1 260 296 | 45,40 % | |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 1 515 929 | 54,60 % | |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 2 776 225 | 100,00 % | |
| Antall egenkapitalbevis | 2 776 225 | ||
| Antall egenkapitalbeviseiere | 1 061 |
Note 13 Utbytte
Vedtatt utbytte for 2024 ble på 13,5 pr. egenkapitalbevis og utgjør totalt 37,5 mill. Dette ble utbetalt 03.04.2025
Note 14 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntrådt hendelser etter balansedagen som er av vesentlig betydning for det avlagte kvartalsregnskapet.

