Noter
Note 1 Generell informasjon
Delårsregnskap for 1. kvartal 2025. Tall presenteres i norske kroner og er oppgitt i hele tusen (TNOK) dersom ikke annet er oppgitt.
Note 2 Regnskapsprinsipper og estimater
Delårsregnskapet er utarbeidet i samsvar med IFRS som fastsatt av EU i tråd med §4-1, 1. ledd b) i forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak, og IAS 34 om utarbeidelse av delårsregnskaper. En beskrivelse av regnskapsprinsipper og estimater som er lagt til grunn for delårsregnskapet fremkommer av note 1 i bankens årsrapport for 2024.
Note 3 Konsernselskaper og tilknyttede selskaper
Heimdal Eiendomsmegling AS er bankens deleide eiendomsmeglerselskap og er samlokalisert med banken i Melhus, Heimdal og Trondheim. MelhusBanken har siden 2009 vært eier i Heimdal Eiendomsmegling AS og eier 41,45% av selskapet. Øvrige eiere er Heimdal-Gruppen AS med 29% og ansatte i selskapet med 29,55%.
I 2015 kjøpte MelhusBanken 34% av aksjene i Melhus Regnskap AS. Melhus Regnskap AS er det ledende regnskapskontoret i kommunen med kunder innenfor næringsliv og landbruk. Regnskapskontoret har ca. 850 kunder og 26 årsverk.
Note 4 Transaksjoner med nærstående parter
| Anskaffelses- | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Selskapets navn | Antall aksjer | Eierandel | Mottatt utbytte | kost | 31.03.2025 | 31.12.2024 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS | 87 041 | 41,45 % | 0 | 40 470 | 37 690 | 37 690 |
| Melhus Regnskap AS | 153 | 34 % | 0 | 3 978 | 7 414 | 7 414 |
| Sum investeringer i tilknyttede selskaper | 0 | 44 448 | 45 104 | 45 104 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS, tall fra sist avlagte årsregnskap i TNOK | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 145 394 | 137 580 |
| Driftsresultat | 4 320 | 1 849 |
| Resultat før skatt | 3 486 | 1 331 |
| Årsresultat e. skatt | 2 686 | 992 |
| Melhus Regnskap AS, tall fra sist avlagte årsregnskap i TNOK | 2024 | 2023 |
| Driftsinntekter | 34 742 | 33 722 |
| Driftsresultat | 3 596 | 2 104 |
| Resultat før skatt | 3 763 | 2 209 |
| Årsresultat e. skatt | 2 935 | 1 722 |
| Innskudd og utlån, samt transaksjoner mellom nærstående har samme betingelser som overfor ekstern tredjepart. | ||
| Transaksjoner i resultatet | |||
|---|---|---|---|
| 1. kvartal 2025 | 1. kvartal 2024 | 2024 | |
| Leieinntekter | 757 | 851 | 2 826 |
| Renteinntekter | 210 | 603 | 1 332 |
| Andre kostander | 179 | 254 | 803 |
| Rentekostnader | 571 | 762 | 10 198 |
| 1. kvartal 2025 | 1. kvartal 2024 | 2024 | |
| Eiendeler: | |||
| Utlån | 10 038 | 15 577 | 10 910 |
| Ubenyttet kreditt | 24 770 | 13 728 | 30 000 |
| Garantier | 2 032 | 2 032 | 0 |
| Gjeld: | |||
| Innskudd fra kunder | 7 730 | 6 676 | 10 419 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS har 163 MNOK i klientmidler i banken som ikke balanseføres i selskapet. | |||
Note 5 Kredittforringede engasjementer
Mislighold over 90 dager
| Mislighold over 90 dager | 1. kvartal | 1. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 46 556 | 25 863 | 37 756 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 68 158 | 89 777 | 112 089 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -22 632 | -22 009 | -28 245 |
| Netto misligholdte engasjementer | 92 082 | 93 631 | 121 600 |
Andre kredittforringede
| Andre kredittforringede | 1. kvartal | 1. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 31 870 | 28 850 | 40 697 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 191 853 | 107 183 | 157 388 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -4 805 | -3 016 | -4 442 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 218 918 | 133 017 | 193 643 |
Note 6 Fordeling utlån kunder
| 1. kvartal | 1. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Primærnæringer | 390 633 | 152 392 | 435 614 |
| Industri og bergverk | 20 646 | 23 160 | 21 300 |
| Kraftforsyning | 4 952 | 5 282 | 5 046 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 863 768 | 841 251 | 849 562 |
| Varehandel | 55 334 | 64 347 | 60 580 |
| Transport | 45 780 | 16 661 | 46 465 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 13 084 | 16 415 | 13 147 |
| Informasjon og kommunikasjon | 0 | 1 | 0 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 442 918 | 1 523 922 | 1 408 445 |
| Tjenesteytende virksomhet | 223 218 | 238 014 | 236 455 |
| Sum næring | 3 060 333 | 2 881 445 | 3 076 614 |
| Personkunder | 6 572 950 | 6 449 955 | 6 508 191 |
| Brutto utlån | 9 633 283 | 9 331 400 | 9 584 805 |
| Steg 1 nedskrivninger | -4 073 | -4 340 | -3 800 |
| Steg 2 nedskrivninger | -7 095 | -11 264 | -6 967 |
| Steg 3 nedskrivninger | -26 993 | -24 712 | -32 052 |
| Netto utlån til kunder | 9 595 122 | 9 291 084 | 9 541 986 |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt (EBK) | 2 752 857 | 2 550 218 | 2 721 583 |
| Totale utlån inkl. porteføljen i EBK | 12 347 979 | 11 841 302 | 12 263 569 |
Note 7 Nedskrivninger, tap, finansiell risiko
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholdssannsynlighet (PD) på innregningstidpunktet sammenlignet med misligholdssannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kreditttap over forventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivinger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivinger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivingar som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
| 31.03.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 770 | 1 842 | 4 643 | 7 255 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 317 | -285 | -33 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -36 | 266 | -229 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -131 | 131 | 0 |
| Netto endring | -314 | 115 | 246 | 47 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 155 | 55 | 0 | 210 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -87 | -197 | 8 | -276 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 31.03.2025 | 805 | 1 666 | 4 766 | 7 237 |
| 31.03.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 6 018 391 | 411 343 | 78 457 | 6 508 191 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 86 308 | -84 998 | -1 310 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -116 206 | 123 284 | -7 078 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -8 410 | 8 410 | 0 |
| Netto endring | -70 296 | -4 375 | 261 | -74 409 |
| Nye utlån utbetalt | 692 815 | 16 045 | 0 | 708 860 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -522 672 | -46 662 | -358 | -569 692 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.03.2025 | 6 088 340 | 406 228 | 78 382 | 6 572 950 |
| 31.03.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 3 030 | 5 125 | 27 409 | 35 564 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 586 | -586 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -207 | 207 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -7 | -28 | 34 | 0 |
| Netto endring | -287 | 1 208 | -1 369 | -449 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 270 | 0 | 1 877 | 2 147 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -117 | -497 | -5 724 | -6 338 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 31.03.2025 | 3 268 | 5 429 | 22 227 | 30 924 |
| 31.03.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 2 384 937 | 433 178 | 257 499 | 3 075 614 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 79 545 | -79 545 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -57 500 | 57 500 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 432 | -2 358 | 3 790 | 0 |
| Netto endring | 20 072 | 3 863 | -4 282 | 19 653 |
| Nye utlån utbetalt | 124 409 | 0 | 23 529 | 147 939 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -116 899 | -33 109 | -32 867 | -182 875 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.03.2025 | 2 433 132 | 379 529 | 247 670 | 3 060 331 |
| 31.03.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 319 | 86 | 634 | 1 039 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 12 | -12 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -26 | 26 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | -68 | -14 | -730 | -812 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 65 | 0 | 0 | 65 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -7 | -21 | 0 | -28 |
| Nedskrivninger pr. 31.03.2025 | 295 | 66 | -96 | 265 |
| 31.03.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2025 | 733 524 | 15 455 | 10 975 | 759 954 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 351 | -2 351 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -13 752 | 13 752 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -4 | 4 | 0 |
| Netto endring | -42 168 | -6 111 | 1 633 | -46 645 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 77 423 | 0 | 0 | 77 423 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -22 005 | -3 884 | -1 484 | -27 373 |
| Brutto engasjement pr. 31.03.2025 | 735 372 | 16 857 | 11 129 | 763 358 |
*) Netto endring viser endring i tap som følge av innbetalinger/økning av saldo der lån ikke har skiftet trinn.
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 |
|---|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | -3 415 | 1 470 | 15 172 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | 0 | 101 | 422 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | 357 | -2 357 | -5 764 |
| Konstaterte tap i perioden | 6 928 | 8 320 | 8 219 |
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivninger | -80 | -200 | -2 354 |
| Tapskostnader i perioden | 3 790 | 7 335 | 15 695 |
Note 8 Segmentinformasjon
| 1. kvartal | 2025 | 1. kvartal | 2024 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 57 331 | 28 599 | -22 090 | 63 840 | 32 048 | 31 090 | 63 138 | |
| Netto provisjonsinntekter | 1 226 | 735 | 13 849 | 15 810 | 4 323 | 387 | 7 833 | 12 543 |
| Verdiendring verdipapirer | 1 243 | 1 243 | 1 123 | 1 123 | ||||
| Andre inntekter | 1 226 | 1 226 | 961 | 961 | ||||
| Sum andre driftsinntekter | 1 226 | 735 | 16 318 | 18 279 | 4 323 | 387 | 9 918 | 14 628 |
| Lønn og andre personalkostnader | 7 827 | 2 836 | 10 663 | 21 326 | 9 538 | 3 742 | 5 422 | 18 702 |
| Andre driftskostnader | 16 280 | 16 280 | 15 550 | 15 550 | ||||
| Avskrivninger på driftsmidler | 2 752 | 2 752 | 2 520 | 2 520 | ||||
| Sum driftskostnader | 7 827 | 2 836 | 29 695 | 40 359 | 9 538 | 3 742 | 23 493 | 36 773 |
| Kredittap på utlån, ubenyttet kreditt og garantier | 612 | 3 178 | 0 | 3 790 | 2 027 | 5 309 | 7 336 | |
| Resultat før skatt | 50 118 | 23 320 | -35 467 | 37 971 | 24 806 | 22 426 | -13 575 | 33 657 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 6 565 713 | 3 029 407 | 9 595 120 | 6 442 709 | 2 848 374 | 9 291 083 | ||
| Innskudd fra kunder | 4 094 049 | 3 322 007 | 7 416 055 | 3 992 725 | 3 113 200 | 7 105 925 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 160 256 | 99 299 | 259 555 | |
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 9 678 | 9 678 | ||
| Netto provisjonsinntekter | 12 087 | 3 107 | 46 363 | 61 557 |
| Verdiendring verdipapirer | 8 228 | 8 228 | ||
| Andre inntekter | 5 099 | 5 099 | ||
| Sum andre driftsinntekter | 12 087 | 3 107 | 69 368 | 84 562 |
| Lønn og andre personalkostnader | 40 442 | 15 864 | 22 992 | 79 298 |
| Andre driftskostnader | 63 630 | 63 630 | ||
| Avskrivninger på driftsmidler | 5 771 | 5 771 | ||
| Sum driftskostnader | 40 442 | 15 864 | 92 394 | 148 700 |
| Kredittap på utlån, ubenyttet kreditt og garantier | 1 904 | 13 792 | 15 696 | |
| Resultat før skatt | 129 997 | 72 750 | -23 026 | 179 721 |
| 1 904 | 13 792 | |||
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 6 500 936 | 3 041 050 | 9 541 986 | |
| Innskudd fra kunder | 3 997 225 | 3 178 409 | 7 175 634 |
Bankens fokus på segmentinformasjon er et arbeid under kontinuerlig utvikling. Endringen i bearbeiding av tallinformasjon resulterer i at det tidvis kan være utfordrende å gjennomføre sammenligninger mot foregående kvartal og år.
Note 9 Verdipapirinvesteringer
| 31.03.2025 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 687 902 | 687 902 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 49 233 | 49 233 | ||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 392 250 | 392 250 | ||
| Sum | 687 902 | 49 233 | 392 250 | 1 129 385 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter |
|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 387 379 |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (1 926) |
| Investering | 6 796 |
| Utgående balanse | 392 250 |
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
| 31.03.2024 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 717 076 | 717 076 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 119 405 | 119 405 | ||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 373 885 | 373 885 | ||
| Sum | 717 076 | 119 405 | 373 885 | 1 210 366 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter |
|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 376 303 |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (2 417) |
| Utgående balanse | 373 886 |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sertifikat- og obligasjonslån | |||||||
| NO0010904691 | 05.11.2020 | 05.06.2024 | 200 000 | 200 770 | 3m Nibor + 20bp | ||
| NO0011019143 | 09.06.2021 | 09.10.2024 | 250 000 | 252 911 | 3m Nibor + 41bp | ||
| NO0010873375 | 16.01.2020 | 16.04.2025 | 250 000 | 252 723 | 253 031 | 252 889 | 3m Nibor + 66 bp |
| NO0010893647 | 17.09.2020 | 17.09.2025 | 200 000 | 200 391 | 200 346 | 200 398 | 3m Nibor + 71 bp |
| NO0011151912 | 16.11.2021 | 03.02.2025 | 0 | 0 | 251 736 | 201 588 | 3m Nibor + 37 bp |
| NO0010921240 | 29.01.2021 | 10.03.2026 | 200 000 | 200 574 | 200 560 | 200 596 | 3m Nibor + 58 bp |
| NO0011202145 | 14.01.2022 | 05.02.2027 | 200 000 | 201 531 | 201 603 | 201 636 | 3m Nibor + 60 bp |
| NO0012837659 | 09.02.2023 | 01.09.2026 | 200 000 | 200 804 | 200 867 | 200 860 | 3m Nibor + 104 bp |
| NO0012982745 | 10.08.2023 | 10.08.2027 | 200 000 | 201 497 | 201 502 | 201 580 | 3m Nibor + 111 bp |
| NO0013017632 | 13.09.2023 | 13.03.2028 | 200 000 | 201 657 | 100 240 | 201 765 | 3m Nibor + 116 bp |
| NO0013133926 | 22.01.2024 | 05.02.2029 | 200 000 | 201 502 | 201 991 | 201 603 | 3m Nibor + 100 bp |
| NO0013363234 | 08.10.2024 | 08.10.2029 | 250 000 | 253 000 | 253 098 | 3m Nibor + 83 bp | |
| NO0013466730 | 29.01.2025 | 29.01.2030 | 200 000 | 201 643 | 0 | 3m Nibor + 81 bp | |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 2 115 321 | 2 265 557 | 2 116 013 | ||||
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 0 | ||||
| NO0013014555 | 12.09.2023 | 12.09.2028 | 70 000 | 70 265 | 70 273 | 70 272 | 3m Nibor + 270 bp |
| NO0013218370 | 26.04.2024 | 26.07.2029 | 80 000 | 80 939 | 0 | 80 966 | 3m Nibor + 211 bp |
| NO0010858707 | 28.06.2019 | 28.06.2029 | 80 000 | 0 | 80 020 | 0 | 3 m Nibor + 195 bp |
| Sum ansvarlig lånekapital | 151 205 | 150 293 | 151 238 |
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2024 | Emittert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 31.03.2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 2 116 013 | 201 643 | -201 588 | -747 | 2 115 321 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 116 013 | 201 643 | -201 588 | -747 | 2 115 321 |
| Ansvarlige lån | 151 238 | -33 | 151 205 | ||
| Sum ansvarlig lån | 151 238 | 0 | 0 | -33 | 151 205 |
Note 11 Kapitaldekning
Der man før utgangen av 2024 har forholdsmessig konsolideres fradrag for EBK og Eika Gruppen via CRR 2, har man nå anledning til å benytte prinsippendring som gir en vektet beregning jf. beregningsforskriften §18 bokstav c. Dette har medført at man faller under terskelverdiene på 10 % fradrag og har medvirket i en økt kapitaldekning for mor. Prinsippendringen medfører ingen endring på de konsoliderte tallene. Historikk er ikke omarbeidet.
| 1. kvartal | 1. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| Morbank | 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 |
| Egenkapitalbevis | 277 623 | 277 623 | 277 623 |
| Egene EK-bevis | -4 | -4 | -4 |
| Overkurs | 23 090 | 23 090 | 23 090 |
| Sparebankens fond | 883 923 | 798 753 | 883 917 |
| Gavefond | 2 365 | 0 | 3 000 |
| Utevningsfond | 129 752 | 87 914 | 129 759 |
| Annen egenkapital | -1 743 | -3 235 | 537 |
| Fond for urealiserte gevinster | 135 025 | 146 931 | 135 025 |
| Sum egenkapital | 1 450 031 | 1 331 071 | 1 452 948 |
| Fradrag for avsatt utbytte og gavefond | -39 844 | 0 | -40 479 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 174 | -1 256 | -1 161 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -20 957 | -243 321 | -16 716 |
| Ren kjernekapital | 1 388 055 | 1 086 494 | 1 394 591 |
| Fondsobligasjoner | 110 000 | 109 916 | 110 000 |
| Sum kjernekapital | 1 498 055 | 1 196 410 | 1 504 590 |
| Ansvarlig lånekapital | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Sum tilleggskapital | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 1 648 055 | 1 346 410 | 1 654 591 |
| 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | |||
| Lokal regional myndighet | 44 163 | 49 282 | 47 587 |
| Institusjoner | 35 599 | 26 858 | 17 538 |
| Foretak | 81 646 | 62 046 | 65 055 |
| Massemarked | 649 469 | 549 373 | 641 087 |
| Pantsikkerhet eiendom | 3 657 519 | 3 491 663 | 3 591 480 |
| Forfalte engasjementer | 371 850 | 280 391 | 378 762 |
| Høyrisiko engasjementer | 437 159 | 463 672 | 437 067 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 54 679 | 25 705 | 53 177 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 59 732 | 62 785 | 27 929 |
| Andeler verdipapirfond | 6 893 | 38 535 | 26 306 |
| Egenkapitalposisjoner | 483 470 | 246 018 | 482 841 |
| Øvrige engasjementer | 252 448 | 243 607 | 253 750 |
| CVA-tillegg | 633 | 606 | 691 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 6 135 260 | 5 540 541 | 6 023 270 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 566 144 | 490 545 | 566 144 |
| Beregningsgrunnlag | 6 701 404 | 6 031 086 | 6 589 414 |
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper. Banken har en eierandel på 2,67 % i Eika Gruppen AS og på 2,65 % i Eika Boligkreditt AS.
| 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Ren kjernekapital | 1 379 630 | 1 282 771 | 1 383 514 |
| Kjernekapital | 1 507 537 | 1 409 277 | 1 511 422 |
| Ansvarlig kapital | 1 681 659 | 1 581 627 | 1 685 542 |
| Beregningsgrunnlag | 7 671 586 | 7 143 446 | 7 551 878 |
| Kapitaldekning i % | 21,92 % | 22,14 % | 22,32 % |
| Kjernekapitaldekning | 19,65 % | 19,73 % | 20,01 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 17,98 % | 17,96 % | 18,32 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 10,12 % | 9,80 % | 10,25 % |
Note 12 Egenkapitalbevis
Melhus Sparebank har utstedt 2.776.225 EK bevis pålydende kr 100.
| Eierandelsbrøk, morbank | ||
|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | 2025 | 2024 |
| Egenkapitalbevis | 277 623 | 277 623 |
| Beholdning av egne egenkapitalbevis | -4 | -4 |
| Overkursfond | 23 090 | 23 090 |
| Utevningsfond eks avsatt utbytte | 92 273 | 87 914 |
| Korreksjon ifb. gavefond | 0 | -578 |
| Sum eierandelskapital (A) | 392 982 | 388 045 |
| Grunnfondskapital | 886 923 | 800 753 |
| Korreksjon ifb. gavefond | 0 | 578 |
| Grunnfondskapital (B) | 886 923 | 801 331 |
| Fond for urealiserte gevinster | 135 025 | 145 624 |
| Fondsobligasjon | 110 000 | 109 916 |
| Sum egenkapital | 1 524 930 | 1 444 916 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 30,70 % | 32,63 % |
| Resultat pr. egenkapitalbevis | 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 |
|---|---|---|---|
| Andel tilordnet grunnfond/egenkapitalbeviseiere | 26 735 | 23 272 | 130 007 |
| Egenkapitalbeviseiernes andel av resultatet | 30,70 % | 32,70 % | 32,63 % |
| Resultat pr. egenkapitalbevis | 2,96 | 2,74 | 15,28 |
| Resultat pr. gj.snittlig antall egenkapitalbevis | 2,96 | 2,74 | 15,28 |
| Foreslått utbytte pr. egenkapitalbevis | - | - | 13,5 |
Brøken beregnes i utgangspunktet på grunnlag av egenkapital ved begynnelsen av året, fratrukket foreslått utbytte/gaver.
Banken praktiserte tidligere bokføring av ikke utbetalt gaver til allmennyttige formål som andre forpliktelser. Dette ble korrigert i 2024.
De 20 største egenkapitalbeviseiere
| 31.03.2025 | |||
|---|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel | |
| Forsvarets Personellservice | 251 300 | 9,05 % | |
| Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis | 136 652 | 4,92 % | |
| Unne Invest AS | 107 089 | 3,86 % | |
| Thore Hyggen | 86 500 | 3,12 % | |
| Rakon Eiendom AS | 82 790 | 2,98 % | |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidige | 69 780 | 2,51 % | |
| O.M. Holding AS | 66 279 | 2,39 % | |
| Thorbjørn Grunnan | 61 353 | 2,21 % | |
| Lega AS | 45 897 | 1,65 % | |
| Trønder Økonomi AS | 44 117 | 1,59 % | |
| Vigdis Johansen | 40 000 | 1,44 % | |
| Sifo Invest AS | 35 726 | 1,29 % | |
| Modalen Invest AS | 35 181 | 1,27 % | |
| Wenaasgruppen AS | 35 040 | 1,26 % | |
| Universal Presentkort AS | 32 700 | 1,18 % | |
| Ola Løkbakks fond | 32 389 | 1,17 % | |
| Tone Beathe Mørkstedt | 26 240 | 0,95 % | |
| Knut Martin Selli | 23 200 | 0,84 % | |
| Eilif Ansgar Røbech | 23 176 | 0,83 % | |
| Jan Erik Helgemo | 22 773 | 0,82 % | |
| Sum 20 største | 1 258 182 | 45,32 % | |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 1 518 043 | 54,68 % | |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 2 776 225 | 100,00 % | |
| Antall egenkapitalbevis | 2 776 225 | ||
| Antall egenkapitalbeviseiere | 1 072 |
Note 13 Utbytte
Vedtatt utbytte for 2024 ble på 13,5 pr. egenkapitalbevis og utgjør totalt 37,5 mill. Dette ble utbetalt 03.04.2025
Note 14 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntrådt hendelser etter balansedagen som er av vesentlig betydning for det avlagte kvartalsregnskapet.

