Noter
- Note 1 Regnskapsprinsipper
- Note 2 Anvendelse av estimater og skjønnsmessige vurderinger
- Note 3 Risikostyring
- Note 4 Kapitalstyring og kapitaldekning
- Note 5 Kredittrisiko
- Note 6 Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet
- Note 7 Fordeling av utlån
- Note 8 Kredittforringede engasjementer
- Note 9 Forfalte og kredittforringede utlån
- Note 10 Eksponering på utlån
- Note 11 Nedskrivninger, tap, finansiell risiko
- Note 12 Store engasjement
- Note 13 Sensitivitet
- Note 14 Likviditetsrisiko
- Note 15 Valutarisiko
- Note 16 Kursrisiko
- Note 17 Renterisiko
- Note 18 Netto renteinntekter
- Note 19 Segmentinformasjon
- Note 20 Andre inntekter
- Note 21 Lønn og personalkostnader
- Note 22 Andre driftskostnader
- Note 23 Skatter
- Note 24 Kategori av finansielle instrumenter
- Note 25 Virkelig verdi av finansielle instrumenter
- Note 26 Rentebærende verdipapirer
- Note 27 Aksjer, egenkapitalbevis og fond til virkelig verdi over resultatet
- Note 28 Aksjer, egenkapitalbevis utpekt til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader
- Note 29 Finansielle derivater
- Note 30 Konsernselskap og tilkyttede selskap
- Note 31 Varige driftsmidler
- Note 32 Andre eiendeler
- Note 33 Innlån fra kredittinstitusjoner
- Note 34 Innskudd og andre innlån fra kunder
- Note 35 Gjeld stiftet utstedelse av verdipapirer og ansvarlig lånekapital
- Note 36 Annen gjeld, avstemming av netto gjeld og pensjonsforpliktelser
- Note 37 Fondsobligasjonskapital
- Note 38 Eierandelskapital og eierstruktur
- Note 39 Resultat pr. egenkapitalbevis
- Note 40 Garantier
- Note 41 Hendelser etter balansedagen
- Note 42 Transaksjoner med nærstående parter
- Note 43 Leieavtaler (hvor selskapet er leietaker)
Note 1 Regnskapsprinsipper
GENERELL INFORMASJON
Melhus Sparebank er hjemmehørende i Norge, og er lokalisert i Melhus og Trondheim kommune. Selskapets virksomhet er bank- og finansielle tjenester. Melhus Sparebank er notert på Oslo Børs (ticker MELG). Regnskapet er vedtatt i selskapets styre 10. mars 2025 og godkjent i generalforsamling 20. mars 2025.
GRUNNLAG FOR UTARBEIDELSE AV REGNSKAPET
Børsnoterte banker: Banken avlegger regnskap i samsvar med IFRS® Accounting Standards som godkjent av EU og har benyttet alle IFRS-standarder og fortolkninger som er obligatoriske for årsregnskap som avlegges 31.12.2024. Tilleggskrav til noter som følger av lov og forskrift for norske banker er hensyntatt.
Regnskapet er presentert i norske kroner, som er bankens funksjonelle valuta. Alle tall er vist i hele tusen, med mindre annet er spesifikt angitt.
NYE STANDARDER OG FORTOLKNINGER SOM ER TATT I BRUK FRA OG MED REGNSKAPSÅRET 2024
Det er ingen nye standarder eller fortolkninger som er tatt i bruk fra og med regnskapsåret 2024 som har hatt en vesentlig påvirkning på bankens årsregnskap.
Det er heller ingen nye IFRS-standarder eller IFRIC-fortolkninger som ikke er tredd i kraft som forventes å ha en vesentlig påvirkning bankens regnskap for kommende perioder.
SAMMENDRAG AV VESENTLIGE REGNSKAPSPRINSIPPER
Tilknyttet foretak
Tilknyttet foretak innebærer at banken har betydelig innflytelse, men ikke kontroll over selskapet. Normalt er det betydelig innflytelse når banken har en eierandel på 20 prosent eller mer, med mindre det klart kan godtgjøres at dette ikke er tilfellet. Behandling som tilknyttede foretak oppstår fra det tidspunkt betydelig innflytelse etableres og til det opphører. Investeringen førstegangsinnregnes til anskaffelseskost og justeres deretter for endringen i bankens andel av nettoeiendelene til det tilknyttede foretaket. Tilknyttede foretak regnskapsføres etter egenkapitalmetoden.
INNTEKTSFØRING
Renteinntekter og rentekostnader knyttet til eiendeler og forpliktelser som måles til amortisert kost innregnes i resultatregnskapet ved bruk av effektiv rentes metode. Den effektive renten fastsettes ved diskontering av kontraktsfestede kontantstrømmer innenfor forventet løpetid. Metoden innebærer løpende inntektsføring av nominelle renter med tillegg av amortisering av etableringsgebyr. Dersom et utlån er nedskrevet som følge av verditap (inngår i steg 3), inntektsføres renteinntekter som effektiv rente, beregnet på nedskrevne forventede kontantstrømmer. Gebyrer knyttet til rentebærende instrumenter inngår i beregningen av effektiv rente og resultatføres tilsvarende.
Renteinntekter på rentebærende finansielle instrumenter som måles til virkelig verdi over ordinært resultat samt virkelig verdi over utvidet resultat måles også til effektiv rente og klassifiseres som renteinntekt. Realiserte gevinster/tap samt endringer i estimerte verdier på finansielle instrumenter til virkelig verdi over resultatet, inkludert utbytte, medtas i resultatregnskapet under «Netto gevinst/tap på finansielle instrumenter» i den perioden de oppstår.
Gebyrer og provisjoner resultatføres etter hvert som tjenesten ytes. Gebyrer for etablering av låneavtaler inngår i kontantstrømmene ved beregning av amortisert kost og inntektsføres under netto renteinntekter etter effektiv rentemetode. I andre driftsinntekter inngår blant annet gebyrer og provisjoner knyttet til betalingsformidling, kredittformidling og verdipapirtjenester.
Leieinntekter inntektsføres løpende etter hvert som de opptjenes.
Utbytte fra investeringer resultatføres på tidspunkt utbyttet er vedtatt på generalforsamlingen.
FINANSIELLE INSTRUMENTER - KLASSIFISERING
Klassifisering av finansielle instrumenter foretas på grunnlag av formålet med anskaffelsen og instrumentets karakteristika.
Finansielle eiendeler klassifiseres som:
- Finansielle instrumenter vurdert til amortisert kost (AC)
- Finansielle instrumenter vurdert til virkelig verdi med verdiendring over ordinært resultat (FVTPL)
- Finansielle instrumenter over utvidet resultat (FVOCI)
Finansielle forpliktelser klassifiseres som:
- Finansielle forpliktelser til virkelig verdi med verdiendringer over resultatet
- Andre finansielle forpliktelser målt til amortisert kost
Derivater og investeringer i egenkapitalinstrumenter
Bankens likviditetsportefølje er klassifisert til virkelig verdi over resultatet iht. til den forretningsmodellen som styrer forvaltningen av likviditetsporteføljen (FVTPL). Egenkapitalinstrumenter som er definert som strategiske investeringer er klassifisert til virkelig verdi med verdiendring over utvidet resultat (FVOCI).
Banken holder ingen derivatposisjoner for balansedagene som er inkludert i dette regnskapet.
Finansielle eiendeler som er gjeldsinstrumenter
For ordinære gjeldsinstrumenter bestemmes målekategorien etter formålet med investeringen. Gjeldsinstrumenter som inngår i en portefølje med formål å motta kontraktsmessige kontantstrømmer i form av renter og avdrag, skal måles til amortisert kost.
Gjeldsinstrumenter som inngår i en portefølje med formål om å både motta kontantstrømmer og foreta salg, skal måles til virkelig verdi med verdiendringer over utvidet resultat (FVOCI), med renteinntekt, valutaomregningseffekter og nedskrivninger presentert over ordinært resultat.
Instrumenter som i utgangspunktet skal måles til amortisert kost eller til virkelig verdi med verdiendringer over utvidet resultat (FVOCI) kan utpekes til måling til virkelig verdi med verdiendringer over resultatet dersom dette eliminerer eller vesentlig reduserer et regnskapsmessig misforhold (Fair Value Option/FVO). Renteinstrumenter i øvrige forretningsmodeller skal måles til virkelig verdi over resultat.
Ingen instrumenter som i utgangspunktet skal måles til amortisert kost eller til virkelig verdi med verdiendringer over utvidet resultat (FVOCI) er utpekt til måling til virkelig verdi med verdiendringer over resultatet (Fair Value Option/FVO).
Valg av forretningsmodell
Banken har på visse vilkår anledning til å overføre utlån med pant i boligeiendom til Eika Boligkreditt AS, men dette gjøres kun unntaksvis og kun til mindre verdier. Utlån til og fordring på kunder, til både Privatmarkedet (PM) og Bedriftsmarkedet (BM), inngår følgelig i en portefølje som holdes med formål å kun motta kontraktsmessige kontantstrømmer i form av renter og avdrag, og måles derfor til amortisert kost (AC).
Innlån og andre finansielle forpliktelser
Finansielle forpliktelser måles til amortisert kost ved bruk av effektiv rentemetode. I kategorien finansielle forpliktelser til amortisert kost inngår klassene innskudd fra og forpliktelser overfor kunder og rentebærende forpliktelser som sertifikat- og obligasjonsgjeld.
Utstedt ansvarlig lån har prioritet etter all annen gjeld, og innregnes og måles på samme måte som øvrig verdipapirgjeld. Øvrig finansiell gjeld måles til amortisert kost hvor forskjeller mellom mottatt beløp fratrukket transaksjonskostnader og innløsningsverdi fordeles over låneperioden ved bruk av effektiv rentes metode.
FINANSIELLE INSTRUMENTER – MÅLING
Første gangs innregning
Finansielle eiendeler og forpliktelser innregnes når banken blir part i instrumentets kontraktsmessige vilkår. Alle finansielle instrumenter måles til virkelig verdi på handelsdagen ved første gangs innregning. Transaksjonskostnader som er direkte henførbare til etableringen av eiendelen/forpliktelsen medtas i kostprisen for alle finansielle instrumenter som ikke er klassifisert til virkelig verdi med verdiendringer over ordinært resultat.
Etterfølgende måling - måling til virkelig verdi
For alle finansielle instrumenter som omsettes i et aktivt marked benyttes den noterte prisen innhentet enten fra en børs, megler eller et prissettingsbyrå. For finansielle instrumenter som ikke omsettes i et aktivt marked, fastsettes den virkelige verdien ved hjelp av en egnet verdsettingsmetode. Slike verdsettingsmetoder omfatter bruk av nylig foretatte markedstransaksjoner på armlengdes avstand mellom velinformerte og frivillige parter, dersom slike er tilgjengelige, henvisning til virkelig verdi av et annet instrument som praktisk talt er det samme, diskontert kontantstrømsberegning eller andre verdsettelsesmodeller. I den grad observerbare markedspriser er tilgjengelig for variabler som inngår i verdsettelsesmodeller, så benyttes disse.
Alle endringer i virkelig verdi innregnes direkte i resultatregnskapet med mindre eiendelen er klassifisert som finansielle instrumenter til virkelig verdi med verdiendring over utvidet resultat (FVOCI).
Etterfølgende måling – måling til amortisert kost
Finansielle instrumenter som ikke måles til virkelig verdi, måles til amortisert kost, og inntektene/ kostnadene beregnes ved bruk av instrumentets effektive rente. Amortisert kost fastsettes ved diskontering av kontraktsfestede kontantstrømmer innenfor forventet løpetid. Kontantstrømmene inkluderer etableringsgebyrer og direkte, marginale transaksjonskostnader som ikke direkte betales av kunden, samt eventuell restverdi ved utløpet av forventet løpetid. Amortisert kost er nåverdien av slike kontantstrømmer neddiskontert med den effektive renten med fradrag for avsetning for forventede tap.
Etterfølgende måling – måling av finansielle garantier
Utstedte finansielle garantier vurderes til virkelig verdi, som ved første gangs regnskapsføring anses å være mottatt vederlag for garantien. Ved etterfølgende måling vurderes utstedte finansielle garantier til det høyeste beløp av mottatt vederlag for garantien med fradrag for eventuelle resultatførte amortiseringer og forventet tap beregnet etter reglene for nedskrivning av finansielle eiendeler.
NEDSKRIVNING AV FINANSIELLE EIENDELER
Modellen for nedskrivninger av finansielle eiendeler omfatter finansielle eiendeler som måles til amortisert kost eller til virkelig verdi med verdiendringer over andre inntekter og kostnader.
Et finansielt instrument som ikke er kreditforringet vil ved førstegangs balanseføring får en avsetning for tap tilsvarende 12-måneders forventet tap, og klassifiseres i steg 1. 12-måneders forventet tap er nåverdien, bestemt ved bruk av den effektive renten, av det tapet som er forventet å inntreffe over levetiden til instrumentet, men som kan knyttes til mislighold som inntreffer de første 12 månedene. Dersom kredittrisikoen, vurdert som sannsynligheten for mislighold over gjenværende levetid for en eiendel eller gruppe av eiendeler, er ansett å ha økt vesentlig siden første gangs innregning skal, det gjøres en tapsavsetning tilsvarende nåverdien, bestemt ved bruk av den effektive renten, av det tapet som er forventet å inntreffe over hele den forventede levetiden til eiendelen, og eiendelen skal reklassifiseres til steg 2. For utlån klassifisert i henholdsvis steg 1 og 2 beregnes renten basert på brutto balanseført verdi og avsetningen for tap er normalt modellbasert. Dersom det oppstår en kredittforringelse, skal instrumentet flyttes til steg 3 og tapsavsetningene settes normalt på individuell basis. For ytterligere beskrivelse av nedskrivningsmodellen henvises det til note 5.
Konstatert tap
Tap anses som konstatert ved stadfestet akkord eller konkurs, ved at utleggsforretninger ikke har ført fram, ved rettskraftig dom, eller for øvrig ved at banken har gitt avkall på hele eller deler av engasjementet, eller at engasjementet vurderes som tapt av banken. Banken fraregner engasjementet i balansen når det konstateres tapt. Konstaterte tap som er dekket ved tidligere foretatte avsetninger føres mot avsetningene. Konstaterte tap uten dekning i avsetningene samt over- eller underdekning i forhold til tidligere avsetninger resultatføres. Se note 11 for ytterligere informasjon knyttet til totalt utestående beløp som er konstatert / fraregnet i balansen.
FINANSIELLE INSTRUMENTER – FRAREGNING OG MODIFISERING
Finansielle eiendeler fraregnes når de kontraktsmessige rettighetene til kontantstrømmer fra de finansielle eiendelene utløper, eller når foretaket overfører den finansielle eiendelen i en transaksjon hvor all eller tilnærmet all risiko og fortjenestemuligheter knyttet til eierskap av eiendelen overføres. Finansielle forpliktelser fraregnes på det tidspunkt rettighetene til de kontraktsmessige betingelsene er innfridd, kansellert eller utløpt.
Dersom det gjøres modifiseringer eller endringer i vilkårene til en eksisterende finansiell eiendel eller forpliktelse behandles instrumentet som en ny finansiell eiendel dersom de reforhandlede vilkårene er vesentlig forskjellige fra de gamle vilkårene. Dersom vilkårene er vesentlig forskjellig fraregnes den gamle finansielle eiendelen eller forpliktelsen, og en ny finansiell eiendel eller forpliktelse innregnes. Generelt vurderes et utlån til å være en ny finansiell eiendel dersom det utstedes ny lånedokumentasjon, samtidig som det foretas ny kredittprosess med fastsettelse av nye lånevilkår.
Dersom det modifiserte instrumentet ikke vurderes å være vesentlig forskjellig fra det eksisterende instrumentet, anses instrumentet regnskapsmessig å være en videreføring av det eksisterende instrumentet. Ved en modifisering som regnskapsføres som en videreføring av eksisterende instrument, diskonteres de nye kontantstrømmene med instrumentets opprinnelige effektive rente og eventuell forskjell mot eksisterende balanseført beløp resultatføres over ordinært resultat.
OVERTAGELSE AV EIENDELER
Eiendeler som overtas i forbindelse med oppfølging av misligholdte og nedskrevne engasjementer, verdsettes ved overtagelsen til virkelig verdi. Slike eiendeler klassifiseres i balansen etter sin art. Etterfølgende verdivurdering og klassifisering av resultateffekter følger prinsippene for den aktuelle eiendelen.
SIKRINGSBOKFØRING
Melhus Sparebank benytter ikke sikringsbokføring.
MOTREGNING
Finansielle eiendeler og finansielle forpliktelser motregnes og presenteres bare når banken har en juridisk håndhevbar rett til å motregne og når banken har til hensikt å gjøre opp på nettogrunnlag. Inntekter og kostnader motregnes ikke med mindre det kreves eller tillates i henhold til IFRS.
VALUTA
Transaksjoner i utenlandsk valuta omregnes til kursen på transaksjonstidspunktet. Pengeposter i utenlandsk valuta omregnes til norske kroner ved å benytte balansedagens kurs. Ikke-pengeposter som måles til historisk kurs uttrykt i utenlandsk valuta, omregnes til norske kroner ved å benytte valutakursen på transaksjonstidspunktet. Ikke-pengeposter som måles til virkelig verdi uttrykt i utenlandsk valuta, omregnes til valutakursen fastsatt på balansetidspunktet. Valutakursendringer resultatføres løpende i regnskapsperioden.
Regnskapet presenteres i norske kroner, som er bankens funksjonelle valuta.
ØVRIGE FORPLIKTELSER
Avsetning til forpliktelser blir foretatt når banken har en forpliktelse basert på en tidligere hendelse, det er sannsynlig at forpliktelsen vil bli oppgjort finansielt og forpliktelsen kan estimeres pålitelig.
UTBYTTE OG RESULTAT PER EGENKAPITALBEVIS
Utbytte på egenkapitalbevis bokføres som egenkapital i perioden frem til det er vedtatt av bankens forstanderskap. Resultat per egenkapitalbevis beregnes ved å dividere resultatet som tilfaller eierne av egenkapitalbevisene med antall utestående egenkapitalbevis, hensyntatt bankens beholdning av egne egenkapitalbevis.
EGENKAPITAL
Egenkapitalbeviseiernes andel av egenkapitalen består av egenkapitalbeviskapital, overkurs, annen innskutt egenkapital (fondsobligasjonskapital) og utjevningsfond. Utjevningsfondet er akkumulert overskudd som kan benyttes til fremtidig kontantutbytte eller fondsemisjon.
Pålydende av egne egenkapitalbevis er presentert som en reduksjon i egenkapitalbeviskapitalen. Kjøpspris utover pålydende er ført mot annen innskutt egenkapital. Gevinst eller tap på transaksjoner med egne egenkapitalbevis blir bokført direkte mot annen innskutt egenkapital.
Øvrig egenkapital består av sparebankens fond, gavefond, fond urealiserte gevinster.
Årsoverskuddet tilordnes eierne av egenkapitalbevis og grunnfondskapitalen i samme forhold som deres respektive andel av bankens egenkapital.
Utstedte fondsobligasjoner er obligasjoner med pålydende rente, men banken har ikke plikt til å utbetale renter i en periode hvor det ikke utbetales utbytte, og investor har heller ikke senere krav på renter som ikke er utbetalt. Fondsobligasjoner møter ikke definisjonen av en finansiell forpliktelse i henhold til IAS 32 og klassifiseres følgelig som egenkapital (fondsobligasjonskapital) i bankens balanse. Fondsobligasjonene er evigvarende, og banken har en ensidig rett til ikke å betale renter til investorene under gitte vilkår. Renter presenteres dermed ikke som en rentekostnad i resultatet, men som en reduksjon av egenkapital.
HENDELSER ETTER BALANSEDAGEN
Ny informasjon etter balansedagen om selskapets finansielle stilling på balansedagen er tatt hensyn til i årsregnskapet. Hendelser etter balansedagen som ikke påvirker selskapets finansielle stilling på balansedagen, men som vil påvirke selskapets finansielle stilling i fremtiden er opplyst om dersom dette er vesentlig.
KONTANTSTRØMOPPSTILLING
Kontantstrømoppstillingen er utarbeidet med utgangspunkt i kontantstrømmer fra operasjonelle -, investerings-, og finansieringsaktiviteter etter direkte metode. Kontantstrømmer fra operasjonelle aktiviteter er definert som alle inn- og utbetalinger knyttet til utlåns- og innskuddsvirksomheten mot kunder, inn- og utbetalinger fra kortsiktige verdipapirer, samt utbetalinger generert fra omkostninger knyttet til den ordinære operasjonelle virksomheten. Investeringsaktiviteter er definert som kontantstrømmer fra langsiktige verdipapirtransaksjoner, - samt investeringer i driftsmidler og eiendommer. Kontantstrømmer fra opptak og nedbetaling av ansvarlige lån og obligasjonsgjeld og egenkapital er definert som finansieringsaktiviteter. Likvider omfatter kontanter og fordringer på Norges Bank.
Note 2 Anvendelse av estimater og skjønnsmessige vurderinger
Utarbeidelse av regnskap i overensstemmelse med IFRS krever at ledelsen i en del tilfeller tar forutsetninger, og må anvende estimater og skjønnsmessige vurderinger. Estimater og skjønnsmessige vurderinger evalueres løpende, og er basert på historiske erfaringer og forutsetninger om fremtidige hendelser som anses sannsynlige på balansedagen. Det er knyttet usikkerhet til de forutsetninger og forventninger som ligger til grunn for anvendte estimater og skjønnsmessige vurderinger. Faktiske fremtidige utfall kan avvike fra estimatene og forutsetningene.
NEDSKRIVNING PÅ UTLÅN OG GARANTIER
For individuelt vurderte utlån og for grupper av utlån som er identifisert som usikre, foretas det en beregning for å fastslå en verdi på utlånet eller på grupper av utlån. Store og spesielt risikable, samt kreditt-forringede engasjementer gjennomgås kvartalsvis. Lån til privatpersoner gjennomgås når de er misligholdt og senest etter 90 dager, eller dersom de har en særdeles dårlig betalingshistorikk. Beregningen forutsetter at det benyttes størrelser som er basert på vurderinger, og disse påvirker godheten i den beregnede verdi.
Steg 3 nedskrivninger (individuelle nedskrivninger)
Dersom det foreligger objektive bevis på at en kredittforringelse har inntruffet for utlån vurdert til amortisert kost beregnes tapet som forskjellen mellom balanseført verdi og nåverdien av estimerte fremtidige kontantstrømmer diskontert med utlånets opprinnelige effektive rentesats. Estimering av fremtidig kontantstrøm gjøres på grunnlag av erfaringsdata og skjønn relatert til sannsynlige utfall for blant annet markedsutvikling og konkrete forhold for det enkelte engasjement, herunder erfaringsdata for låntagers evne til å håndtere en presset økonomisk situasjon. Ved verdivurderingen av nedskrivning på utlån hefter det usikkerhet ved identifiseringen av utlån som skal nedskrives, estimering av tidspunkt og beløp for fremtidige kontantstrømmer, samt verdivurdering av sikkerheter.
Steg 1 og 2 nedskrivninger (statistiske nedskrivninger)
Engasjementer som ikke er individuelt nedskrevet, inngår i beregning av statistiske nedskrivninger på utlån og garantier. Nedskrivning beregnes på grunnlag av utviklingen i kundenes risikoklassifisering og tapserfaring for de respektive kundegrupper (PD og LGD), samt forventet konjunktur- og markedsutvikling (makroforhold). Se ytterligere beskrivelser i avsnittet Nedskrivningsmodell i banken i note 5. Den statistiske modellen for beregning av «Expected credit losses» (ECL) på engasjementene bygger på flere kritiske forutsetninger, herunder misligholdssannsynlighet, tap ved mislighold, forventet levetid på engasjementene og makroutvikling. På grunn av betydelig estimatusikkerhet er det krav til å vise sensitivitetsanalyser gitt endring i ulike parametere, og dette fremgår av note 13.
Virkelig verdi for finansielle eiendeler
Virkelig verdi på finansielle instrumenter som ikke er notert i et aktivt marked (nivå 2 og 3) er verdsatt ved bruk av verdsettelsesteknikker, og slike verdsettelser vil være beheftet med usikkerhet. Verdsettelsesteknikker (for eksempel modeller) som er benyttet for å bestemme virkelig verdi er vurderes periodisk opp mot utvikling i verdi av lignende instrumenter, og gjennomførte transaksjoner i samme papir. I den grad det er praktisk mulig benyttes observerbare data, men på områder som kredittrisiko volatilitet og korrelasjoner må det benyttes estimater. Endring i forutsetningene om disse faktorene kan påvirke virkelig verdi på finansielle instrumenter. Se note 26 for sensitivitetsberegninger.
Note 3 Risikostyring
RISIKOSTYRING
Bankens forretningsaktiviteter fører til at virksomheten er eksponert for en rekke finansielle risikoer. Bankens målsetting er å oppnå en balanse mellom avkastning og risiko, og å minimere potensielle negative virkninger på bankens finansielle resultat. Bankens finansielle risikostyring er etablert for å identifisere og analysere disse risikoene, samt å etablere passende risikorammer og -kontroller, og å overvåke overholdelsen gjennom bruk av pålitelige og oppdaterte informasjonssystemer. Banken vurderer jevnlig de etablerte retningslinjene for risikostyring og systemet som er etablert for å sikre at endringer i produkter og markeder blir reflektert i risikorammene.
Ansvaret for bankens risikostyring og kontroll er delt mellom bankens styre og ledelsen. Styret vedtar bankens mål og rammestruktur innenfor alle risikoområder, herunder retningslinjer for styring av risiko. Administrerende banksjef har ansvaret for bankens samlede risikostyring. Alle beslutninger knyttet til risiko og risikostyring blir normalt fattet av administrerende banksjef i samråd med øvrige medlemmer i bankens ledelse. Alle ledere i banken har ansvar for å styre risiko og sikre god intern kontroll innenfor eget område i tråd med banken sin vedtatte risikoprofil.
RISIKOKATEGORIER
Hovedrisikokategoriene for banken er:
Kredittrisiko
Banken tar kredittrisiko, som er risikoen for at motparten vil påføre banken et tap ved ikke å gjøre opp bankens tilgodehavende. Kreditteksponering er primært knyttet til utestående lån og gjeldspapirer. Det er også kredittrisiko knyttet til “off-balance” finansielle instrumenter som lånetilsagn, ubenyttet kreditt og garantier.
Se note 5-13 for vurdering av kredittrisiko.
Markedsrisiko
Banken er eksponert for markedsrisiko, som er risikoen for at virkelig verdi av framtidige kontantstrømmer knyttet til finansielle instrumenter vil endres på grunn av endringer i markedspriser. Markedsrisiko er knyttet til åpne posisjoner i rente-, valuta og aksjeprodukter som er eksponert mot endrede markedspriser og endringer i volatiliteten til priser som rentesatser, kredittspreader, valutakurser og aksjepriser.
Styring av markedsrisiko tar utgangspunkt i styrevedtatt policy for markedsrisiko hvor det er satt rammer for eksponering innen ulike risikokategorier. Risikoeksponering og -utvikling overvåkes løpende og rapporteres periodisk til styre, ledelse og myndigheter via IRRBB – rapportering.
Se note 33-35 for vurdering av markedsrisiko.
Likviditetsrisiko
Likviditetsrisiko er risikoen for at banken ikke er i stand til å innfri sine forpliktelser ved forfall, samt risikoen for at banken ikke klarer å møte sine likviditetsforpliktelser uten at kostnaden øker vesentlig. I dette inngår også risiko for at banken ikke er i stand til å finansiere utlånsvekst.
Likviditetsstyringen tar utgangspunkt i bankens overordnede likviditetspolicy vedtatt av styret. Likviditetspolicyen gjennomgås minimum årlig. Bankens rammer og retningslinjer for likviditetsrisiko gjenspeiler bankens risikoprofil. Bankens innskudd består primært av innskudd fra helkunder i bankens markedsområde.
Se note 14 for vurdering av likviditetsrisiko.
Operasjonell risiko
Risikoen for tap som skyldes svakheter eller feil i prosesser og systemer, feil begått av ansatte, eller eksterne hendelser. Styring av operasjonell risiko tar utgangspunkt i bankens policy for operasjonell risiko og internkontroll. Det gjennomføres risikovurderinger både på overordnet nivå, men også innenfor ulike prosesser som banken til enhver tid er eksponert for. Hendelser som har påvirket, eller kan påvirke bankens lønnsomhet og/eller omdømme, følges systematisk opp. I tillegg til at det årlig foretas en omfattende gjennomgang av vesentlige operasjonelle risikoer og kontrolltiltak, foretar ledelsen en løpende vurdering av operasjonelle risikohendelser og iverksetter ytterligere risikoreduserende tiltak ved behov. Det foretas løpende rapportering av operasjonelle tapshendelser og internkontrollavvik til ledelse og styret.
ESG risiko
Risiko som er relatert til miljø, samfunnsansvar og selskapsstyring inngår i ESG risiko, deriblant også klimarisiko. Klimarisiko omfatter risiko for økt kredittrisiko og finansielle tap for banken som følge av klimaendringer. Banken foretar årlig gjennomgang av risiko i banken der ESG og klimarisiko inngår.
Det er først og fremst relatert til utlån til bedriftsmarked at det er identifisert at banken er utsatt for klimarisiko. Dette er både relatert til fysisk risiko, men også overgangsrisiko fra dagens situasjon til et lavutslippssamfunn. Derfor er vurdering av bærekraft og klimarisiko integrert i bankens kredittprosess. Da banken er lite eksponert mot blant annet olje og gassnæringen anses næringseiendom, bygg og anlegg samt landbruk å være de sektorer som har høyest iboende klimarisiko i bankens portefølje. Samtidig er det store muligheter for positiv påvirkning i disse bransjene.
Konsentrasjonsrisiko
Konsentrasjonsrisiko er risikoen for at bank har en eksponering mot debitorer eller verdipapirer med liknende økonomiske egenskaper, eller fra kunder som er involvert i sammenliknbare aktiviteter der disse likhetene kan gjøre at de samtidig får problemer med å holde betalingsforpliktelsene sine, eller at verdiene svinger i takt slik at hvis en kunde får problemer vil potensielt mange kunder få problemer på grunn av likheten.
For å vurdere og styre konsentrasjonsrisiko vurderer banken følgende forhold ved utlånsporteføljen:
- Store enkeltkunder
- Enkelte bransjer (næringsgrupper med spesifikke utfordringer eller sykliske næringer)
- Geografiske områder
- Sikkerhet med samme risikoegenskaper (f.eks. avhengig av eiendomspriser)
Banken benytter samme metode som Finanstilsynet for beregning av konsentrasjonsrisiko for individuell- og bransje risiko. Banken har en ikke-uvesentlig konsentrasjon omkring engasjement til finansiering av eiendomsinvesteringer. Totalt 67 % (76 %) av bankens næringslivsengasjement har tilknytning til eiendomsselskaper og eiendomsdrift per 31. desember 2024. En del av denne kundegruppen består av borettslag, med antatt redusert risiko sammenlignet med andre typer lånekunder med eksponering mot eiendomsbransjen.
I tillegg vurderer banken konsentrasjonsrisiko knyttet til store enkeltengasjementer. Banken definerer store engasjementer som engasjementer som overstiger 10 % av bankens kjernekapital. Se note 12 for mer informasjon.
Compliancerisiko
Compliancerisiko er risikoen for at banken pådrar seg offentlige sanksjoner/bøter eller økonomiske tap som følge av manglende etterlevelse av lover og forskrifter. Banken vektlegger gode prosesser for å sikre etterlevelse av gjeldende lover og forskrifter. Styret vedtar bankens compliance-policy som beskriver hovedprinsippene for ansvar og organisering. Det arbeides kontinuerlig med å vurdere beste tilpasning til nye reguleringer og nytt regelverk for både å ivareta etterlevelse og effektivitet i organisasjonen. Nye reguleringer og nytt regelverk som påvirker driften skal fortløpende inkluderes i rutiner og retningslinjer.
Aktiviteten på compliance-området har vært stor i senere år, særlig knyttet opp mot kravene innen hvitvasking og GDPR. Banken har implementert spesifikke rutiner og retningslinjer for å sikre etterlevelse, og jobber aktivt for å opprettholde og videreutvikle de ansattes kompetanse på området.
Annen risiko
Annen risiko inkluderer strategisk risiko, eierrisiko og risiko i omgivelsene. Strategisk risiko er risiko for tap på grunn av at inntjeningen blir lavere enn forventet, men at dette ikke er kompensert gjennom lavere kostnader. Strategisk risiko kan oppstå fra endringer i konkurransebildet, regulatoriske endringer eller ineffektiv posisjonering i forhold til makromiljøet som påvirker driften til konsernet. Strategisk risiko kan også oppstå hvis man ikke evner å leve opp til målsatte strategier og/eller ikke klarer å effektivt gjøre grep for å justere avkastning lavere enn målsatt. Eierrisiko er risiko som oppstår som følge av å være eier i et selskap, for eksempel gjennom drift eller risiko for at ny kapital må tilføres. Risiko i omgivelsene vil i hovedsak være makroøkonomiske risikoer som for eksempel arbeidsledighet og utvikling i konkurshyppighet. Risikoen inkluderer også omdømmerisiko.
Note 4 Kapitalstyring og kapitaldekning
| Morbank | Konsolidert kapitaldekning inkl. andel samarb.gruppe | |||
|---|---|---|---|---|
| Tall i tusen kroner | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Egenkapitalbevis / aksjekapital | 277 623 | 277 618 | 318 091 | 312 598 |
| Egne egenkapitalbevis | -4 | 0 | 0 | 0 |
| Overkursfond | 23 090 | 23 090 | 188 700 | 163 876 |
| Sparebankens fond | 883 917 | 798 753 | 925 541 | 634 537 |
| Gavefond | 3 000 | 0 | 0 | 0 |
| Utevningsfond | 129 759 | 122 618 | 0 | 87 914 |
| Fond for urealiserte gevinster | 135 025 | 146 029 | 135 493 | 146 011 |
| Annen egenkapital | 537 | 0 | 0 | 0 |
| Sum egenkapital | 1 452 948 | 1 368 108 | 1 567 824 | 1 344 936 |
| Kontantstrømsikring IFRS 9 | 0 | 0 | 10 182 | 0 |
| Immaterielle eiendeler | 0 | 0 | -137 712 | -788 |
| Fradrag for avsatt utbytte og gaver | -40 479 | -34 703 | 0 | -34 703 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 161 | -1 249 | -1 619 | -1 686 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -16 716 | -243 087 | -55 157 | -25 054 |
| Ren kjernekapital | 1 394 591 | 1 089 069 | 1 383 518 | 1 282 705 |
| Fondsobligasjoner | 110 000 | 109 916 | 127 908 | 126 506 |
| Sum kjernekapital | 1 504 591 | 1 198 985 | 1 511 426 | 1 409 211 |
| Tilleggskapital - ansvarlig lån | 150 000 | 150 000 | 174 120 | 172 348 |
| Netto ansvarlig kapital | 1 654 591 | 1 348 985 | 1 685 546 | 1 581 559 |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | ||||
| Stater | ||||
| Lokale og regionale myndigheter (herunder kommuner) | 47 587 | 50 235 | 70 926 | 80 746 |
| Institusjoner | 17 538 | 24 442 | 44 751 | 52 481 |
| Foretak | 65 055 | 116 889 | 66 902 | 129 963 |
| Massemarked | 641 087 | 484 496 | 709 054 | 552 533 |
| Engasjementer med pantesikkerhet i eiendom | 3 591 480 | 3 534 377 | 4 547 420 | 4 350 487 |
| Forfalte engasjementer | 378 762 | 217 805 | 382 764 | 221 848 |
| Høyrisiko-engasjementer | 437 067 | 490 269 | 437 192 | 490 269 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 53 177 | 25 798 | 34 928 | 47 007 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 27 929 | 38 852 | 27 929 | 38 852 |
| Andeler i verdipapirfond | 26 306 | 38 904 | 33 745 | 41 243 |
| Egenkapitalposisjoner | 482 841 | 246 252 | 293 848 | 277 871 |
| Øvrige engasjement | 253 750 | 249 673 | 272 399 | 264 304 |
| CVA-tillegg | 691 | 384 | 24 849 | 30 712 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 6 023 270 | 5 518 376 | 6 946 708 | 6 578 316 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 566 144 | 490 545 | 597 491 | 519 338 |
| Kapitalkrav med utgangspunkt i faste kostnader | 7 679 | 6 164 | ||
| Sum beregningsgrunnlag | 6 589 414 | 6 008 921 | 7 551 878 | 7 103 818 |
| Kapitaldekning i % | 25,11 % | 22,45 % | 22,32 % | 22,26 % |
| Kjernekapitaldekning | 22,83 % | 19,95 % | 20,01 % | 19,84 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 21,16 % | 18,12 % | 18,32 % | 18,06 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 12,90 % | 10,80 % | 10,25 % | 9,92 % |
Melhus Sparebank benytter standardmetoden for kredittrisiko og basismetoden for operasjonell risiko. Per 31. desember 2024 er kravet til bevaringsbuffer 2,5 %, systemrisikobuffer 4,5 % og motsyklisk kapitalbuffer 2,5 %. Kravet om ren kjernekapital er på 4,5 %, slik at samlet minstekrav til ren kjernekapital er 14,0 %.
I tillegg har Finanstilsynet fastsatt et pilar 2-krav for Melhus Sparebank på 2,3 % som må dekkes med minimum 56,25 % ren kjernekapital og minimum 75 % kjernekapital. Myndighetskrav til ren kjernekapitaldekning pr. 31.12 er dermed 15,3 %. Styret har på bakgrunn av myndighetskrav, bankens risikoprofil og fremtidig strategi fastsatt internt mål til ren kjernekapitaldekning på konsolidert nivå til 16,8 % p.t.
Pr. 4. kvartal er konsolidert ren kjernekapitaldekning 18,32 %, konsolidert kjernekapitaldekning 20,01 % og konsolidert ansvarlig kapitaldekning 22,32 %.
Banken har foretatt en foreløpig beregning basert på Basel IV og ny standardmetode. Denne indikerer en økning i kapitaldekning på om lag 3 %.
En sentral del i bankens kapitalstyring er konsernets interne vurdering av kapitalbehov (ICAAP – Internal Capital Adequacy Assessment Process). I denne prosessen foretas det vurderinger av alle vesentlige risikoer banken er eksponert mot med tilhørende vurdering av internt kapitalbehov for de ulike risikoene. Styret gjennomgår i forbindelse med ICAAP konsernets viktigste risikoområder og intern kontroll. Gjennomgangen tar sikte på å få dokumentert kvaliteten på arbeidet innen de vesentligste risikoområdene. Gjennomgangen skal sikre at endringer i risikobildet identifiseres slik at nødvendige forbedringstiltak kan iverksettes. Tilleggsinformasjon om bankens ansvarlige kapital og risikoprofil er offentliggjort på bankens hjemmesider – pilar 3 dokument.
Samarbeidende gruppe pr 31. desember 2024:
Foretak som deltar i samarbeidende gruppe skal foreta forholdsmessig konsolidering av eierandeler i finansforetak som samarbeidet omfatter, jf. Finansforetaksloven § 17-13 (2) og utfyllende bestemmelser i CRR/CRD-forskriftens § 16 (3) og §32 (4).
Melhus Sparebank deltar i samarbeidende gruppe med Eika Gruppen AS og Eika Boligkreditt AS. Eierandelen i Eika Gruppen (2,65 %) og Eika Boligkreditt (2,67 %) blir konsolidert med bankens kapitaldekning.
Banken har frem til 4. kvartal 2024 praktisert å ta eierandeler i selskaper som forholdsmessig konsolideres inn til fradrag i ren kjernekapital i morbanken. Dette prinsippet har banken endret, i likhet med resten av bankene i alliansen, ved rapportering for 4. kvartal 2024 i samsvarer med unntaksregelen i beregningsforskriften § 18 bokstav c, som tilsvarer artikkel 49.2 i CRR. Dette medfører at banken havner under terskelverdi på 10 % for fradrag, og gir en økning i kapitaldekning på morbank-nivå. Prinsippendringen medfører ingen endring for de forholdsmessig konsoliderte tallene. Historikken er ikke omarbeidet.
Forpliktelse om tilførsel av kapital i Eika Boligkreditt
I henhold til ny avtale om kjøp av OMF mellom banken og Eika Boligkreditt AS, har banken påtatt seg en likviditetsforpliktelse overfor Eika Boligkreditt AS. Per 31. desember 2024 er denne forpliktelsen på inntil 546,1 MNOK. I morbankens kapitaldekning har bankens netto likviditetsforpliktelse 50 % konverteringsfaktor som igjen vektes som OMF med 10 %. risikovekt. I morbankens beregningsgrunnlag for kapitaldekning inngår dermed forpliktelsen med 27,5 MNOK. Likviditetsforpliktelsen elimineres i konsolidert kapitaldekning i og med at den dekkes av bankens konsoliderte pilar 2-krav.
Note 5 Kredittrisiko
Kredittrisiko oppstår i hovedsak i bankens utlånsportefølje, men også knyttet til bankens beholdning av obligasjoner, sertifikater og finansielle derivater.
Måling av kredittrisiko for utlånsporteføljen
Sannsynlighet for mislighold brukes som mål på kredittkvalitet. Banken benytter samme modell for å estimere misligholdssannsynlighet som resten av Eika bankene. Nedskrivningsmodellen er beskrevet i avsnittet under.
Nedskrivningsmodellen beregner en misligholdssansynlighet per kunde som tilordnes en risikoklasse. Banken deler porteføljen inn i tolv risikoklasser, basert på PD for hvert kredittengasjement, se den underliggende tabellen:
| Risikoklasse | Sannsynlighet for mislighold fra | Sannsynlighet for mislighold til |
|---|---|---|
| 1 | 0,00 % | 0,10 % |
| 2 | 0,10 % | 0,25 % |
| 3 | 0,25 % | 0,50 % |
| 4 | 0,50 % | 0,75 % |
| 5 | 0,75 % | 1,25 % |
| 6 | 1,25 % | 2,00 % |
| 7 | 2,00 % | 3,00 % |
| 8 | 3,00 % | 5,00 % |
| 9 | 0,50 % | 8,00 % |
| 10 | 8,00 % | 99,99 % |
| 11 og 12 | 100 % | 100% |
Bankens portefølje inndelt etter risikoklasser og steg er presentert i note 6.
NEDSKRIVNINGSMODELL I BANKEN
Forventet kredittap (ECL) i steg 1 og 2 beregnes som EAD x PD x LGD, neddiskontert med effektiv rente. Eika har utviklet egne modeller for beregning av sannsynlighet for mislighold (PD) og tap gitt mislighold (LGD). Banken benytter seg av Eika sin løsning for beregning av eksponering ved mislighold (EAD), vurdering om et engasjement har hatt vesentlig økning i kredittrisiko siden første gangs innregning og selve beregningen av forventet kredittap (ECL).
Definisjon av mislighold
Banken har definert mislighold i henhold til European Banking Authority sine retningslinjer for hvordan banker skal anvende misligholdsdefinisjon i kapitalkravsforordningen (CRR), samt presiseringer i CRR/CRD IV forskriften. Det følger av disse reglene at en kunde vil bli klassifisert som misligholdt dersom minst ett av følgende kriterier er oppfylt:
- Kunden har et overtrekk som både overstiger en relativ- og absolutt grense i mer enn 90 sammenhengende dager. For både PM- og BM-kunder er den relative grensen lik 1 % av kundens samlede eksponeringer.
- For PM-kunder / retail-kunder er den absolutte grensen lik 1.000 kroner
- For BM-kunder er den absolutte grensen lik 2.000 kroner
- Det er vurdert som sannsynlig at kunden ikke vil kunne innfri sine kredittforpliktelser overfor banken (unlikely to pay – UTP).
- Kunden er smittet av en annen kunde som er i mislighold i henhold til de to første kriteriene nevnt over.
Definisjonen av mislighold innebærer innføring av karensperiode som tilsier at kundene blir kategorisert som misligholdt en periode etter at misligholdet er bragt i orden. Karensperioden er tre måneder etter friskmelding med unntak av engasjementer med forbearance-markering hvor tilhørende karensperioden er tolv måneder.
Eksponering ved mislighold (EAD)
EAD for avtaler i steg 1 består av utestående fordring eller forpliktelse justert for kontantstrømmer de neste 12 månedene og for avtaler i steg 2 de neddiskonterte kontantstrømmene for den forventede levetiden til avtalen. For garantier er EAD lik den utestående forpliktelse på rapporteringsdatoen multiplisert med en konverteringsfaktor på 1 eller 0,5 avhengig av type garanti. Ubenyttede kreditter har EAD lik utestående ubenyttet kreditt på rapporteringstidspunktet.
Forventet levetid på en avtale beregnes ut fra lignende avtalers historiske gjennomsnittlige levetid.
Avtaler som modifiseres måles fra opprinnelig innvilgelsestidspunkt selv om avtalen får nye betingelser.
Tap ved mislighold (LGD)
Estimat for LGD er basert på historiske tap i alle Eika-banker basert på ulike intervall av sikkerhetsdekning eller belåningsgrad. Modellene skiller mellom person- og bedriftskunder.
Personkunder
- Kunder med sikkerhet i fast eiendom
- Kunder med annen sikkerhet enn fast eiendom
- Kunder uten registrert sikkerhet
Bedriftskunder
- Kunder med sikkerhet
- Kunder uten sikkerhet
Verdien av sikkerheter er hensyntatt og baserer seg på estimerte realisasjonsverdier.
Sannsynlighet for mislighold (PD)
Bankens PD-modell er utviklet av Eika Gruppen. PD-modellen estimerer sannsynlighet for mislighold ved å estimere statistiske sammenhenger mellom mislighold og kundens finansielle stilling, demografiske data og betalingsadferd. For deler av porteføljen benyttes policykoder når kundens risiko ikke kan beregnes på ordinær måte, dette kan skyldes kundetype eller hendelse. Kunder med policykode overstyres til en risikoklasse med tilhørende forhåndsdefinert PD.
Modellen skiller mellom personkunder og bedriftskunder, og måler sannsynlighet for mislighold de neste 12 måneder (PD 12 mnd.). Modellen består videre av to undermodeller, herunder en adferdsmodell og en generisk modell, som vektes ulikt basert på tid som kunde og tid siden siste kredittsjekk. Den generiske modellen benyttes utelukkende i de tilfeller hvor kundeforholdet og tid siden siste kredittsjekk har vært kortere enn en forhåndsdefinert tidshorisont. Kun adferdsmodell benyttes dersom kundeforholdet og tid siden siste kredittsjekk har vært lengre enn en gitt tidshorisont. I alle andre tidshorisonter vil en kombinasjon av modellene benyttes. For ikke-gjenpartspliktige BM-kunder vil det alltid benyttes en kombinasjon av modellene i de tilfeller kundeforholdet har vart lengre enn en gitt tidshorisont.
Adferdsmodellen angir PD 12 mnd. basert på observert adferd fra kundenes konto, transaksjoner og produktfordeling. Generisk modell angir PD 12 mnd. basert på offentlig informasjon. Generisk modell er utviklet av Dun & Bradstreet.
For bedriftskunder består den generiske modellen av fire undermodeller, herunder enkeltpersonsforetak (ENK), foretak der eier direkte hefter for gjeld (ANS/DA), øvrige foretak med innlevert regnskap og øvrige foretak uten regnskap. For personkunder består den generiske modellen av fem undermodeller, hvorav fire er delt opp etter kundens alder (18-26 år, 27-42 år, 43-65 år og 66+ år) og den siste består av personer, uansett alder, med minst en aktiv betalingsanmerkning.
Med utgangspunkt i PD 12 mnd, beregnes misligholdssannsynlighet over engasjementets forventede levetid (PD liv) med en migrasjonsbasert framskrivning, samt justeringer for forventninger til fremtiden (omtalt nedenfor). Modellene blir årlig validert og rekalibreres ved behov. Ved forringelse av modellenes kvalitet blir det utviklet nye modeller.
Vesentlig økning i kredittrisiko (migrering)
Vesentlig økning i kredittrisiko måles basert på utvikling i PD 12 mnd og levetids PD (PD liv) siden første gangs innregning.
For engasjement som hadde opprinnelig PD 12 mnd. mindre enn 1 %, er vesentlig økning definert som: PD 12 mnd > PD 12 mnd. ini + 0,5 % og PD liv > PD liv ini * 2
For engasjement som hadde opprinnelig PD 12 mnd. over eller lik 1 %, er vesentlig økning definert som: PD 12 mnd > PD 12 mnd. ini + 2 % eller PD liv > PD liv ini * 2
Det foreligger ingen karenskriterier med tanke på migrering, følgelig vil engasjementet bli tilbakeført til steg 1 dersom tilhørende PD endringer ikke lenger oppfyller kravene til vesentlig økning i kredittrisiko.
Det er i tillegg to absolutte kriterier som alltid definerer en vesentlig økning i kredittrisiko.
- Eiendelen er ikke kredittforringet, men det er gitt betalingslettelser i forbindelse med at kunden er i finansielle vanskeligheter.
- Eiendelen har et overtrekk på minimum 1.000 kroner i mer enn 30 sammenhengende dager.
Forventet kredittap basert på forventninger til fremtiden
IFRS 9 krever at framoverskuende informasjon inkluderes i vurdering av forventede kredittap.
Forventningene til framtiden er tatt hensyn til gjennom en makroøkonomisk regresjonsmodell for henholdsvis PM og BM som vurderer endring i sannsynligheten for mislighold (PD) i tre scenarier – basis (forventet makroøkonomiske utvikling, nedside (vesentlig økonomisk nedgangskonjunktur) og oppside (et scenario i høykonjunktur). For å predikere framtidig konkursnivå og misligholdsnivå i et basisscenario benyttes prognoser fra SSB for de til enhver tid gjeldende makrovariablene (uavhengige variablene).
Opp- og nedsidescenariet er utledet gjennom et gitt antall standardavvik positivt eller negativt utslag i makrovariablene sammenlignet med baisprognosen fra SSB. Ved vurdering av antall standardavvik utslag er det sett hen til Norges Bank og Finanstilsynets stresstester, sett i sammenheng med vektingen av scenariene.
Scenarioene er gitt følgende sannsynlighetsvekting; basis 70 %, nedside 20 % og oppside 10 %. I alle tre scenarioene antas misligholdsraten å vende tilbake til et langsiktig snitt mot slutten av en femårs prognoseperiode.
Tabellen viser makromodellens forventede misligholdsnivå i forhold til dagens misligholdsnivå for personmarkedet. En faktor på 1,6 betyr at kundenes PD forventes å være 60 % høyere enn dagens PD. Tilsvarende betyr en faktor på 0,3 at PD forventes å være 30 % av dagens PD.
| År | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030- |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Basis | 1,0 | 0,9 | 0,9 | 0,9 | 0,9 | 0,9 |
| Nedside | 1,7 | 1,5 | 1,5 | 1,3 | 1,1 | 0,9 |
| Oppside | 0,6 | 0,5 | 0,5 | 0,6 | 0,8 | 0,9 |
| Vektet | 1,1 | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 0,9 | 0,9 |
Tabellen viser makromodellens forventede misligholdsnivå i forhold til dagens misligholdsnivå for bedriftsmarkedet.
| År | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030- |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Basis | 1,0 | 0,8 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,8 |
| Nedside | 2,1 | 1,6 | 1,4 | 1,2 | 1,0 | 0,8 |
| Oppside | 0,5 | 0,4 | 0,3 | 0,5 | 0,6 | 0,8 |
| Vektet | 1,2 | 0,9 | 0,8 | 0,8 | 0,8 | 0,8 |
I note 13 fremkommer resultatene av utvalgte scenarioberegninger, blant annet forventet kredittap dersom henholdsvis makrofaktorene i nedside- og oppsidescenarioet var benyttet i beregningene.
Nedskrivninger i steg 3
Banken gjennomgår hele bedriftsporteføljen årlig, og store og spesielt risikable engasjementer gjennomgås løpende. Lån til privatpersoner gjennomgås når de er misligholdt eller dersom de har dårlig betalingshistorikk. Ved estimering av nedskrivning på enkelt kunder vurderes både aktuell og forventet fremtidig finansiell stilling, og for engasjementer i bedriftsmarkedet også markedssituasjonen for kunden, aktuell sektor og markedsforhold generelt. Bankens nedskrivningsmodell tar foreløpig ikke hensyn til klimarisiko ved beregning av nedskrivninger. Muligheten for rekapitalisering, restrukturering og refinansiering vurderes også. Samlet vurdering av disse forholdene legges til grunn for estimering av fremtidig kontantstrøm. Kontantstrømmene estimeres som hovedregel over en periode tilsvarende forventet løpetid for den aktuelle kunden. Nedskrivningen beregnes i tre scenarioer; basis, oppside og nedside. Banken avsetter for tap i steg 3 dersom kunden er kredittforringet. Ved vurdering av tapsavsetningen hefter det usikkerhet ved estimering av tidspunkt og beløp for fremtidige kontantstrømmer inkludert verdsettelse av sikkerhetsstillelse. Det vises til note 11 for oversikt over nedskrivning på utlån og garantier.
Definisjon av misligholdte/tapsutsatte engasjement i Steg 3
Alle engasjement klassifisert som misligholdt, i henhold til beskrivelse tidligere i note 5, rapporteres i steg 3. Dette innebærer også at det anvendes tilsvarende karenstid for engasjementer i steg 3 før de kan migrere til steg 2 eller 1.
Note 6 Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet
2024
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum utlån |
|---|---|---|---|---|
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 6 013 265 | 16 013 | 0 | 6 029 279 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 2 238 812 | 361 479 | 0 | 2 600 291 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 143 701 | 474 426 | 0 | 618 127 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 0 | 337 108 | 337 108 |
| Sum brutto utlån | 8 395 778 | 851 918 | 337 108 | 9 584 805 |
| Nedskrivninger | -3 800 | -6 967 | -32 052 | -42 818 |
| Sum utlån til balanseført verdi | 8 391 979 | 844 952 | 305 056 | 9 541 986 |
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Personmarkedet | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum utlån |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 5 143 067 | 11 758 | 0 | 5 154 825 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 817 154 | 181 461 | 0 | 998 616 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 58 174 | 218 124 | 0 | 276 298 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 0 | 78 452 | 78 452 |
| Sum brutto utlån | 6 018 395 | 411 343 | 78 452 | 6 508 190 |
| Nedskrivninger | -770 | -1 842 | -4 643 | -7 255 |
| Sum utlån til bokført verdi | 6 017 625 | 409 501 | 73 810 | 6 500 935 |
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Bedriftsmarkedet | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum utlån |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 870 199 | 4 255 | 0 | 874 454 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 1 421 657 | 180 018 | 0 | 1 601 675 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 85 527 | 256 302 | 0 | 341 829 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 0 | 258 656 | 258 656 |
| Sum brutto utlån | 2 377 383 | 440 575 | 258 656 | 3 076 614 |
| Nedskrivninger | -3 029 | -5 124 | -27 409 | -35 563 |
| Sum utlån til bokført verdi | 2 374 354 | 435 451 | 231 246 | 3 041 051 |
| Ubenyttede kreditter og garantier fordelt på nivå for kredittkvalitet | Ubenyttede kreditter og garantier | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum eksponering |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 510 164 | 700 | 0 | 510 864 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 211 725 | 6 174 | 0 | 217 899 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 6 634 | 8 581 | 0 | 15 215 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 0 | 10 978 | 10 978 |
| Sum ubenyttede kreditter og garantier | 728 522 | 15 455 | 10 978 | 754 955 |
| Nedskrivninger | -319 | -86 | -635 | -1 040 |
| Netto ubenyttede kreditter og garantier | 728 203 | 15 369 | 10 344 | 753 916 |
2023
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Brutto utlån | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum utlån |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 5 567 788 | 30 281 | 0 | 5 598 069 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 1 957 972 | 542 830 | 0 | 2 500 802 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 221 953 | 886 205 | 0 | 1 108 158 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 0 | 221 469 | 221 469 |
| Sum brutto utlån | 7 747 713 | 1 459 316 | 221 469 | 9 428 498 |
| Nedskrivninger | -4 398 | -11 884 | -25 267 | -41 550 |
| Sum utlån til balanseført verdi | 7 743 315 | 1 447 431 | 196 202 | 9 386 949 |
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Personmarkedet | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum utlån |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 4 985 941 | 29 441 | 0 | 5 015 382 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 755 079 | 306 206 | 0 | 1 061 285 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 35 151 | 385 376 | 0 | 420 527 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 0 | 51 533 | 51 533 |
| Sum brutto utlån | 5 776 171 | 721 023 | 51 533 | 6 548 727 |
| Nedskrivninger | -854 | -3 497 | -4 381 | -8 732 |
| Sum utlån til bokført verdi | 5 775 317 | 717 526 | 47 152 | 6 539 995 |
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Bedriftsmarkedet | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum utlån |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 581 846 | 840 | 0 | 582 687 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 1 202 893 | 236 624 | 0 | 1 439 517 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 186 803 | 500 829 | 0 | 687 631 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 0 | 169 936 | 169 936 |
| Sum brutto utlån | 1 971 542 | 738 292 | 169 936 | 2 879 771 |
| Nedskrivninger | -3 544 | -8 387 | -20 887 | -32 818 |
| Sum utlån til bokført verdi | 1 967 999 | 729 905 | 149 050 | 2 846 954 |
| Ubenyttede kreditter og garantier fordelt på nivå for kredittkvalitet | Ubenyttede kreditter og garantier | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum eksponering |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 470 931 | 1 024 | 0 | 471 954 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 130 135 | 37 503 | 0 | 167 638 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 12 066 | 36 215 | 0 | 48 281 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 0 | 7 259 | 7 259 |
| Sum ubenyttede kreditter og garantier | 613 131 | 74 742 | 7 259 | 695 133 |
| Nedskrivninger | -256 | -398 | -212 | -866 |
| Netto ubenyttede kreditter og garantier | 612 876 | 74 344 | 7 047 | 694 267 |
Note 7 Fordeling av utlån
| Utlån fordelt på fordringstyper | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Kasse-, drifts- og brukskreditter | 873 754 | 890 608 |
| Byggelån | 322 418 | 365 310 |
| Nedbetalingslån | 8 388 633 | 8 172 580 |
| Brutto utlån og fordringer på kunder | 9 584 805 | 9 428 498 |
| Nedskrivning steg 1 | -3 800 | -4 398 |
| Nedskrivning steg 2 | -6 967 | -11 884 |
| Nedskrivning steg 3 | -32 052 | -25 267 |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 9 541 986 | 9 386 949 |
| Utlån formidlet til Eika Boligkreditt AS | 2 721 583 | 2 550 222 |
| Utlån inkl. Eika Boligkreditt AS | 12 263 570 | 11 937 171 |
| Brutto utlån fordelt på geografi | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Melhus | 3 713 393 | 3 621 958 |
| Trondheim | 6 801 816 | 6 558 521 |
| Trondheimsregion for øvrig | 1 293 001 | 1 336 955 |
| Annet | 498 178 | 461 287 |
| Sum | 12 306 388 | 11 978 721 |
Note 8 Kredittforringede engasjementer
2024
| Fordelt etter sektor/næring | Brutto kredittforringede engasjement | Nedskrivning steg 3 | Netto nedskrevne engasjement | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Personmarkedet | 78 452 | -4 643 | 73 810 | |||
| Næringssektor fordelt: | ||||||
| Primærnæringer | 11 073 | -732 | 10 341 | |||
| Bygg og anleggsvirksomhet | 89 121 | -12 154 | 76 968 | |||
| Varehandel | 13 347 | -184 | 13 163 | |||
| Transport | 6 844 | -5 712 | 1 132 | |||
| Omsetning og drift av fast eiendom | 135 179 | -1 036 | 134 143 | |||
| Tjenesteytende virksomhet | 13 912 | -8 225 | 5 687 | |||
| Sum | 347 930 | -32 686 | 315 244 | |||
Banken har 149,0 mill engasjementer i steg 3 hvor det ikke er foretatt nedskriving grunnet verdien på sikkerhetsstillelsen, tilsvarende tall for 2023 var 64,4 mill.
Banken har per 31.12.2024 13,0 mill. i tapskonstaterte engasjementer som fortsatt inndrives. Inntekter fra denne aktiviteten vil føres som en reduksjon av nedskrivinger. Tilsvarende tall for 2023 var 11,7 mill.
2023
| Fordelt etter sektor/næring | Brutto kredittforringede engasjement | Nedskrivning steg 3 | Netto nedskrevne engasjement | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Personmarkedet | 51 770 | -4 391 | 47 379 | |||
| Næringssektor fordelt: | ||||||
| Bygg og anleggsvirksomhet | 74 182 | -8 371 | 65 812 | |||
| Varehandel | 20 087 | -2 172 | 17 915 | |||
| Transport | 8 523 | -3 108 | 5 415 | |||
| Omsetning og drift av fast eiendom | 62 572 | -1 082 | 61 489 | |||
| Tjenesteytende virksomhet | 11 843 | -6 355 | 5 488 | |||
| Sum | 228 977 | -25 479 | 203 498 | |||
| Kredittforringede engasjementer | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Brutto engasjementer med over 90 dagers overtrekk - personmarked | 37 756 | 19 442 |
| Brutto engasjementer med over 90 dagers overtrekk - bedriftsmarked | 112 089 | 95 866 |
| Nedskrivning steg 3 | -31 571 | -19 823 |
| Netto engasjementer med over 90 dagers overtrekk | 118 273 | 95 485 |
| Brutto andre kredittforringede engasjementer - personmarkedet | 40 697 | 32 328 |
| Brutto andre kredittforringede engasjementer - bedriftsmarkedet | 157 388 | 81 341 |
| Nedskrivning steg 3 | -4 442 | -5 656 |
| Netto andre kredittforringede engasjementer | 193 643 | 108 013 |
| Netto kredittforringede engasjementer | 311 916 | 203 498 |
| 2024 | 2023 | |||
|---|---|---|---|---|
| Tall i tusen kroner | Beløp | % | Beløp | % |
| Engasjementer med pant i bolig | 312 105 | 89,7 % | 124 074 | 54,2 % |
| Engasjementer med pant i annen sikkerhet | 17 751 | 5,1 % | 36 338 | 15,9 % |
| Engasjementer med pant i næringseiendom | 16 196 | 4,7 % | 64 092 | 28,0 % |
| Engasjementer uten sikkerhet | 1 878 | 0,5 % | 4 473 | 2,0 % |
| Sum kredittforringede engasjementer | 347 930 | 100 % | 228 977 | 100 % |
Note 9 Forfalte og kredittforringede utlån
Antall dager i forfall regnes fra det tidspunktet et lån har et overtrekk som overstiger den relative- og absolutte grensen. For både PM- og BM-kunder er den relative grensen lik 1% av kundens samlede eksponeringer. For PM-kunder er den absolutte grensen lik 1.000 kroner og for BM-kunder er den absolutte grensen lik 2.000 kroner.
| Ikke forfalte utlån | Under 1 mnd. | Over 1 t.o.m. 3 mnd | Over 3 t.o.m. 6 mnd. | Over 6 t.o.m. 12 mnd. | Over 1 år | Sum forfalte utlån | Andre kredittforringede utlån | Sikkerhet for forfalte utlån > 90 dg. | Sikkerhet for andre kredittforringede utlån | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | ||||||||||
| Privatmarkedet | 6 454 260 | 7 663 | 8 512 | 7 152 | 9 523 | 21 081 | 53 931 | 40 697 | 37 533 | 40 579 |
| Bedriftsmarkedet | 2 922 300 | 40 301 | 2 309 | 4 | 38 901 | 72 800 | 154 315 | 157 388 | 146 350 | 97 856 |
| Totalt | 9 376 559 | 47 964 | 10 821 | 7 156 | 48 424 | 93 880 | 208 245 | 198 085 | 183 883 | 138 436 |
| 2023 | ||||||||||
| Privatmarkedet | 6 501 439 | 14 224 | 13 622 | 7 884 | 7 446 | 4 112 | 47 288 | 32 328 | 19 418 | 30 072 |
| Bedriftsmarkedet | 2 750 567 | 3 374 | 24 648 | 50 804 | 16 471 | 33 907 | 129 204 | 81 341 | 80 786 | 33 966 |
| Totalt | 9 252 006 | 17 597 | 38 271 | 58 688 | 23 917 | 38 020 | 176 493 | 113 669 | 100 204 | 64 038 |
Note 10 Eksponering på utlån
2024
| Tall i tusen kroner | Brutto utlån | Ned- skriving steg 1 | Ned- skriving steg 2 | Ned- skriving steg 3 | Ubenyttede kreditter | Garantier | Taps- avsetning steg 1 | Taps- avsetning steg 2 | Taps- avsetning steg 3 | Maks kreditt- eksponering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Personmarkedet | 6 508 190 | -770 | -1 842 | -4 643 | 291 996 | 1 162 | -9 | -19 | 0 | 6 794 064 |
| Næringssektor fordelt: | ||||||||||
| Primærnæringer | 435 614 | -201 | -203 | -732 | 49 640 | 248 | -6 | -1 | 0 | 484 359 |
| Industri og bergverk | 21 300 | -24 | -31 | 0 | 2 656 | 1 349 | -1 | -7 | 0 | 25 242 |
| Kraftforsyvning | 5 046 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 046 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 926 244 | -811 | -1 248 | -11 740 | 168 571 | 28 645 | -149 | -29 | -414 | 1 109 070 |
| Varehandel | 60 579 | -67 | -80 | 16 | 14 909 | 14 563 | -37 | -21 | -200 | 89 661 |
| Transport | 46 466 | -37 | -4 | -5 712 | 4 346 | 3 384 | -1 | -3 | 0 | 48 439 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 13 147 | -37 | 0 | 0 | 53 | 337 | 0 | 0 | 0 | 13 499 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 412 667 | -1 776 | -3 269 | -1 016 | 149 158 | 11 735 | -113 | -7 | -20 | 1 567 359 |
| Tjenesteytende virksomhet | 155 551 | -76 | -289 | -8 225 | 10 393 | 1 810 | -2 | 0 | 0 | 159 163 |
| Sum | 9 584 805 | -3 800 | -6 967 | -32 052 | 691 722 | 63 233 | -319 | -86 | -634 | 10 295 903 |
2023
| Tall i tusen kroner | Brutto utlån | Ned- skriving steg 1 | Ned- skriving steg 2 | Ned- skriving steg 3 | Ubenyttede kreditter | Garantier | Taps- avsetning steg 1 | Taps- avsetning steg 2 | Taps- avsetning steg 3 | Maks kreditt- eksponering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Personmarkedet | 6 548 727 | -854 | -3 497 | -4 381 | 333 338 | 29 175 | -15 | -21 | 0 | 6 902 472 |
| Næringssektor fordelt: | ||||||||||
| Primærnæringer | 151 990 | -42 | -479 | 143 | 20 535 | 75 | -2 | 0 | 0 | 172 220 |
| Industri og bergverk | 22 622 | -20 | -67 | 0 | 4 205 | 1 349 | -4 | -5 | 0 | 28 080 |
| Kraftforsyvning | 5 346 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 345 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 852 628 | -1 558 | -2 095 | -8 313 | 145 246 | 39 963 | -153 | -94 | -212 | 1 025 412 |
| Varehandel | 63 848 | -60 | -226 | -2 172 | 16 116 | 11 982 | -18 | -100 | 0 | 89 371 |
| Transport | 14 456 | -1 | -21 | -3 108 | 3 785 | 3 396 | -1 | -11 | 0 | 18 494 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 16 296 | -14 | 0 | 0 | 53 | 172 | 0 | 0 | 0 | 16 506 |
| Informasjon og kommunikasjon | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 518 877 | -1 705 | -5 338 | -1 082 | 81 652 | 12 756 | -58 | -163 | 0 | 1 604 940 |
| Tjenesteytende virksomhet | 233 709 | -144 | -162 | -6 355 | 15 887 | 2 136 | -4 | -3 | 0 | 245 064 |
| Sum | 9 428 498 | -4 398 | -11 884 | -25 267 | 620 818 | 101 005 | -256 | -398 | -212 | 10 107 906 |
Note 11 Nedskrivninger, tap, finansiell risiko
Bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier er gruppert i tre steg, fordelingen mellom stegene gjøres for det enkelte lån eller engasjement. Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivninger og brutto balanseført utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende elementer:
- Overføring mellom stegene som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kreditt tap over levetiden til instrumentet i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivninger eller engasjement ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivninger eller engasjement ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivninger eller engasjement som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
- Netto endring viser endring i tap eller engasjement som følge av innbetalinger/økning av saldo der lån ikke har skiftet trinn.
- Konstaterte tap
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 854 | 3 496 | 4 391 | 8 741 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 037 | -844 | -192 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -52 | 53 | -1 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 | -526 | 528 | 0 |
| Netto endring | -1 135 | 461 | 313 | -361 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 299 | 417 | 0 | 716 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -232 | -1 213 | -395 | -1 840 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 31.12.2024 | 770 | 1 842 | 4 643 | 7 255 |
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2024 | 5 780 780 | 716 140 | 51 539 | 6 548 459 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 210 990 | -204 070 | -6 920 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -133 071 | 133 241 | -171 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -5 243 | -39 987 | 45 230 | 0 |
| Netto endring | -313 929 | -25 050 | -2 222 | -341 201 |
| Nye utlån utbetalt | 2 041 707 | 98 206 | 0 | 2 139 913 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 562 844 | -267 137 | -8 999 | -1 838 981 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2024 | 6 018 391 | 411 343 | 78 457 | 6 508 191 |
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 3 544 | 8 388 | 20 885 | 32 817 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 331 | -1 331 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -103 | 447 | -344 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -488 | -3 536 | 4 025 | 0 |
| Netto endring | -1 405 | 2 365 | 5 798 | 6 758 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 981 | 716 | 38 | 1 735 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -830 | -1 923 | -2 992 | -5 745 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 3 030 | 5 125 | 27 409 | 35 564 |
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2024 | 1 992 678 | 672 859 | 214 498 | 2 880 035 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 208 763 | -208 763 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -135 396 | 139 423 | -4 028 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -15 684 | -149 067 | 164 751 | 0 |
| Netto endring | -608 | 92 726 | -110 453 | -18 335 |
| Nye utlån utbetalt | 791 648 | 62 274 | 9 566 | 863 488 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -456 464 | -176 274 | -15 835 | -648 574 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 2 384 937 | 433 178 | 258 499 | 3 076 614 |
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 256 | 398 | 212 | 866 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 48 | -48 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -8 | 8 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -43 | 44 | 0 |
| Netto endring | -26 | 33 | 177 | 184 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 199 | 13 | 201 | 413 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -150 | -274 | 0 | -424 |
| Nedskrivninger pr. 31.12.2024 | 319 | 86 | 634 | 1 039 |
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2024 | 663 722 | 77 195 | 7 259 | 748 176 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 11 678 | -11 678 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -16 943 | 16 943 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -370 | -779 | 1 149 | 0 |
| Netto endring | -67 117 | -9 593 | -2 444 | -79 154 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 306 246 | 3 005 | 5 014 | 314 265 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -168 694 | -59 638 | 0 | -228 332 |
| Brutto engasjement pr. 31.12.2024 | 728 522 | 15 455 | 10 978 | 754 955 |
| 2023 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 01.01.2023 | 1 030 | 2 650 | 1 906 | 5 586 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 312 | -312 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -129 | 129 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -16 | -94 | 110 | 0 |
| Netto endring | -501 | 702 | 2 428 | 2 629 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 361 | 1 061 | 4 | 1 426 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -203 | -640 | -58 | -900 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.12.2023 | 854 | 3 496 | 4 391 | 8 741 |
| 2023 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2023 | 5 880 412 | 439 521 | 30 866 | 6 350 799 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 72 957 | -72 955 | -2 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -314 028 | 314 028 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -22 090 | -10 097 | 32 187 | 0 |
| Netto endring | -158 191 | 4 996 | -8 957 | -162 152 |
| Nye utlån utbetalt | 1 891 669 | 178 831 | 12 | 2 070 512 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 569 949 | -138 183 | -2 567 | -1 710 699 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2023 | 5 780 780 | 716 140 | 51 539 | 6 548 459 |
| 2023 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 01.01.2023 | 2 773 | 9 598 | 6 817 | 19 188 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 897 | -2 897 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -635 | 635 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -350 | -645 | 995 | 0 |
| Netto endring | -1 881 | 2 616 | 12 044 | 12 779 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 1 237 | 597 | 1 340 | 3 174 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -497 | -1 516 | -311 | -2 324 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2023 | 3 544 | 8 388 | 20 885 | 32 817 |
| 2023 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2023 | 1 915 986 | 685 328 | 42 560 | 2 643 874 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 287 714 | -287 714 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -359 107 | 359 107 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -46 750 | -102 918 | 149 668 | 0 |
| Netto endring | -183 762 | 102 111 | 15 479 | -66 171 |
| Nye utlån utbetalt | 667 113 | 56 974 | 10 886 | 734 973 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -288 516 | -140 029 | -4 096 | -432 641 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2023 | 1 992 678 | 672 859 | 214 498 | 2 880 035 |
| 2023 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 01.01.2023 | 351 | 891 | 846 | 2 088 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 256 | -253 | -3 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -46 | 46 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -2 | -98 | 100 | 0 |
| Netto endring | -300 | -120 | -254 | -675 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 147 | 53 | 0 | 200 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -150 | -120 | -477 | -747 |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 256 | 398 | 212 | 866 |
| 2023 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2023 | 803 817 | 128 686 | 8 418 | 940 921 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 29 552 | -29 544 | -7,5 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -129 433 | 129 433 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -2 391 | -5 757 | 8 148 | 0 |
| Netto endring | -100 497 | -144 178 | -3 918 | -248 594 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 157 848 | 31 521 | 0 | 189 369 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -95 174 | -32 965 | -5 382 | -133 520 |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 31.12.2023 | 663 722 | 77 195 | 7 259 | 748 176 |
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | 15 172 | 16 544 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | 422 | -634 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | -5 764 | 928 |
| Konstaterte tap i perioden | 8 219 | 6 865 |
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivninger | -2 354 | -1 010 |
| Tapskostnader i perioden | 15 696 | 22 693 |
Note 12 Store engasjement
Pr. 31. desember 2024 utgjorde de 10 største konsoliderte kredittengasjementene i morbank 11,40 % (2023: 11,63 %) av brutto engasjement. Banken har 2 konsoliderte engasjement som blir rapportert som store engasjement, dvs. mer enn 10,00 % av kjernekapital. Det største konsoliderte kredittengasjementet er på 13,79 % av kjernekapital.
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| 10 største engasjement | 1 179 043 | 1 180 593 |
| Totalt brutto engasjement | 10 339 760 | 10 150 321 |
| i % brutto engasjement | 11,40 % | 11,63 % |
| Kjernekapital | 1 504 591 | 1 198 985 |
| i % kjernekapital | 78,36 % | 98,47 % |
| Største engasjement utgjør | 13,79 % | 18,57 % |
Brutto engasjement inkluderer utlån til kunder før nedskrivning, ubenyttede kredittrammer, garantier og ubenyttede garantirammer.
Note 13 Sensitivitet
Nedskrivningsmodellen bygger på flere kritiske forutsetninger, blant annet misligholdssannsynlighet, tap ved mislighold og generell makroutvikling. Banken har gjennomført sensitivitetsanalyser på modellberegnede nedskrivninger som vises i tabell under. Tapsavsetningene i denne noten knytter seg til modellberegnede tapsavsetningene for engasjementer i steg 1 og 2, eventuelle tilleggsavsetninger og tapsavsetninger for engasjementer i steg 3 er holdt utenfor.
| 2024 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avsatte tap på utlån, kreditter og garantier | Bokførte nedskrivninger | Scenario 1 | Scenario 2 | Scenario 3 | Scenario 4 | Scenario 5 | Scenario 6 | Scenario 7 | Scenario 8 |
| Steg 1 | 4 124 | 3 448 | 3 425 | 4 115 | 3 816 | 5 916 | 7 154 | 1 884 | 4 715 |
| Steg 2 | 7 646 | 9 234 | 8 814 | 9 429 | 7 224 | 12 631 | 10 817 | 5 175 | 9 192 |
| Tapsavsetningene i denne noten knytter seg til modellberegnede tapsavsetningene for engasjementer i steg 1 og 2, | |||||||||
| eventuelle tilleggsavsetninger og tapsavsetninger for engasjementer i steg 3 er holdt utenfor. | |||||||||
| 2023 | |||||||||
| Avsatte tap på utlån, kreditter og garantier | Bokførte nedskrivninger | Scenario 1 | Scenario 2 | Scenario 3 | Scenario 4 | Scenario 5 | Scenario 6 | Scenario 7 | Scenario 8 |
| Steg 1 | 4 721 | 3 960 | 4 193 | 4 711 | 4 357 | 6 396 | 8 227 | 2 259 | 5 375 |
| Steg 2 | 14 118 | 11 850 | 13 523 | 15 732 | 13 083 | 21 532 | 20 163 | 9 044 | 16 469 |
Beskrivelse av scenarioene:
Bokførte nedskrivninger
Nedskrivninger i steg 1 og 2 som beregnet i nedskrivningsmodellen.
Scenario 1: Ingen påvirkning fra makromodell
Senarioet beskriver hvordan nedskrivningene vil se ut med en konstant "forventning til fremtiden". Det betyr at senarioet beskriver en forventning om "ingen endringer i økonomien" frem i tid. Scenarioet kan med fordel benyttes til å vurdere konsekvensene av framtidsforventningene i de geografiske områder eller bransjer, som har større justeringer.
Scenario 2: Full løpetid på alle avtaler
Senarioet behandler alle fasiliteter med full løpetid og simulere hvordan nedskrivingen vil endres
hvis alle fasiliteter anvender kontraktuell løpetid. Nedskrivningsmodellen benytter ellers for steg 1 ett års løpetid og for steg 2 en gjennomsnittlig forventet løpetid ved beregning av nedskrivninger.
Scenario 3: PD 12 mnd. økt med 10 %
Endringen, som følge av en 10 % stigning i sannsynligheten for default senarioet, viser effekten ved en isolert stigning i 12 mnd. PD. Effekten er en mulig endring i stegfordeling og justering av ratingbånd til beregning på PD liv-kurven for kunder i steg 2. Scenarioet gjenberegner ikke PD liv som avledet faktor for ikke å ødelegge effekten ved isolert endringer av PD 12 mnd.
Scenario 4: PD 12 mnd. redusert med 10 %
Endringen, som følge av et 10% fall i sannsynligheten for default senarioet, viser effekten ved et isolert fall i 12 mnd. PD. Effekten er en mulig endring i stegfordelingen og justering av ratingbånd til beregning på PD liv-kurven for kunder i steg 2. Scenarioet gjenberegner ikke PD liv som avledet faktor for ikke å ødelegge effekten ved isolert endringer av PD 12 mnd.
Scenario 5: LGD justert til å simulere 30 % fall i boligpriser
LGD, tap gitt mislighold, er endret slik at det simulerer en nedgang i boligpriser på 30 %, noe som vil gi betydelige tap ved realisasjon.
Scenario 6: Forventning til fremtiden der nedsidescenarioet vektes 100 %
Scenarioet beskriver hvordan nedskrivningene vil se ut med en "forventning til fremtiden" kun basert på nedsidescenarioet.
Scenario 7: Forventning til fremtiden der oppsidescenarioet vektes 100%
Scenarioet beskriver hvordan nedskrivningene vil se ut med en "forventning til fremtiden" kun basert på oppsidescenarioet
Scenario 8: LGD justert til å simulere 20 % fall i boligpriser
LGD, tap gitt mislighold, er endret slik at det simulerer en nedgang i boligpriser på 20 %, noe som vil gi betydelig tap ved realisasjon.
Note 14 Likviditetsrisiko
Likviditetsrisiko er risikoen for at banken i en gitt situasjon ikke er i stand til å refinansiere seg i tilstrekkelig grad til at banken kan møte sine forpliktelser. Banken har en likviditetsrisiko ved at utlånene er forholdsvis langsiktige, mens innskuddene stort sett kan disponeres på relativ kort varsel. Denne risikoen er forsøkt dekket på to måter: Etablering av lånerammer i norske finansinstitusjoner, samt flere konkrete policykrav på likviditetsområdet, blant annet at bankens kundeinnskudd skal utgjøre minst 70 % av netto utlån. Banken har ubenyttede kommiterte trekkrettigheter i andre finansinstitusjoner på 300 mill.
Innskudd fra kunder er bankens viktigste finansieringskilde, per 31. desember 2024 var innskuddsdekningen på 74,9%.
LCR (Liquidity Coverage Ratio) er et likviditetskrav som måler størrelsen på bankens likvide eiendeler i forhold til netto likviditetsutgang 30 dager frem i tid, og pr. 31. desember 2024 utgjør LCR 215 %.
Melhus Sparebank har i 2024 jevnt over ligget godt innenfor egne definerte likviditetsrammer. Banken har en relativt lav grad av finansiering i obligasjonsmarkedet, men opplever god tillit og har god dialog med aktørene pengemarkedet. Bankens likviditetssituasjon må kunne karakteriseres som god.
Banken er medeier i Eika Boligkreditt AS og har pr. 31. desember 2024 overført netto 2 721 mill. NOK til dette selskapet. På kort tid kan banken normalt klargjøre en portefølje på i overkant 1 mrd NOK til overføring til boligkredittforetaket. Dette er med på å redusere bankens likviditetsrisiko, selv om banken som medeier også har et ansvar for fundingen av Eika Boligkreditt AS. Denne risikoen vurderes normalt som liten, se ytterligere informasjon om likviditetsforpliktelsen i note 40.
| 2024 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avtalt løpetid for hovedposter i balansen | På | ||||||
| 0- 1 mnd | 1-3 mnd | 3 mnd-1 år | 1- 5 år | Over 5 år | forespørsel | Totalt | |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 920 | 4 920 |
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 141 844 | 141 844 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 1 276 934 | 95 746 | 274 453 | 480 164 | 7 414 690 | 0 | 9 541 986 |
| Rentebærende verdipapirer | 0 | 0 | 15 141 | 645 566 | 0 | 0 | 660 707 |
| Aksjer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 455 489 | 455 489 |
| Sum finansielle eiendeler | 1 276 934 | 95 746 | 289 594 | 1 125 729 | 7 414 690 | 602 254 | 10 804 947 |
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 7 162 748 | 2 956 | 4 563 | 3 413 | 1 954 | 0 | 7 175 634 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 6 957 | 222 265 | 518 404 | 1 592 572 | 0 | 0 | 2 340 198 |
| Ansvarlig lånekapital | 1 373 | 1 290 | 7 866 | 181 112 | 0 | 0 | 191 642 |
| Fondsobligasjonskapital som EK | 0 | 2 280 | 6 723 | 138 363 | 0 | 0 | 147 366 |
| Sum forpliktelser | 7 171 078 | 228 790 | 537 557 | 1 915 461 | 1 954 | 0 | 9 854 840 |
| Avtalt løpetid for hovedposter i balansen | På | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0- 1 mnd | 1-3 mnd | 3 mnd-1 år | 1- 5 år | Over 5 år | forespørsel | Totalt | |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 261 | 4 261 |
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 194 261 | 194 261 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 1 266 285 | 95 736 | 284 791 | 515 506 | 7 224 631 | 0 | 9 386 949 |
| Rentebærende verdipapirer | 0 | 0 | 0 | 708 815 | 0 | 118 115 | 826 930 |
| Øvrige eiendeler | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 666 583 | |
| Sum finansielle eiendeler | 1 266 285 | 95 736 | 284 791 | 1 224 321 | 7 224 631 | 316 637 | 11 078 984 |
| Innlån fra kredittinstitusjoner | 2 867 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 867 |
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 7 196 582 | 900 | 3 059 | 143 | 5 320 | 0 | 7 206 004 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 6 727 | 122 862 | 526 390 | 1 693 415 | 0 | 0 | 2 349 395 |
| Øvrig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 78 150 | 78 150 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 2 631 | 85 236 | 85 333 | 0 | 0 | 173 201 |
| Fondsobligasjonskapital som EK | 0 | 2 334 | 65 721 | 62 958 | 0 | 0 | 131 012 |
| Ubenyttede trekkrettigheter og ikke utbetalte lånetilsagn | 16 700 | 0 | 0 | 0 | 0 | 623 799 | 640 499 |
| Sum forpliktelser | 7 222 876 | 128 727 | 680 406 | 1 841 850 | 5 320 | 701 949 | 10 581 127 |
Note 15 Valutarisiko
Banken har ikke valutabeholding, aktiva- eller passivaposter i utenlandsk valuta per 31.12.2024
Note 16 Kursrisiko
Kursrisiko på verdipapir er risikoen for tap som oppstår ved endringer i verdien på obligasjoner og egenkapitalpapirer som banken har investert i. Banken har etablert rammer forinvesteringer. Investeringer ut over ramme skal godkjennes av bankens styre.
Note 17 Renterisiko
Renterisiko oppstår i forbindelse med banken sin utlåns- og innlånsvirksomhet. Renterisiko er ett resultat av at rentebindingstiden for banken sin eiendel- og gjeldsside ikke er sammenfallende. Banken har som strategi å ikke pådra seg vesentlig renterisiko innenfor den ordinære virksomheten. Bankens utlån og finansiering er i all hovedsak i flytende rente. Dette fører til en avgrenset eksponering mot endringer i markedsrente.
2024
| Tidspunkt fram til endring av rentevilkår | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tall i tusen kroner | Rentebinding 0 - 1 mnd. | Rentebinding1 - 3 mnd. | Rentebinding 3 mnd. - 1år | Rentebinding 1 - 5 år | Rentebinding over 5 år | Uten rente-eksponering | Sum |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 920 | 4 920 |
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner og sentralbanker | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 141 844 | 141 844 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 0 | 9 504 490 | 6 013 | 21 765 | 9 718 | 0 | 9 541 986 |
| Obligasjoner, sertifikat og lignende | 136 757 | 485 851 | 0 | 0 | 0 | 0 | 622 608 |
| Finansielle derivater | 158 | 278 | - 3 | - 120 | 49 | 0 | 362 |
| Øvrige eiendeler | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 744 872 | 744 872 |
| Sum eiendeler | 136 915 | 9 990 619 | 6 010 | 21 646 | 9 768 | 891 637 | 11 056 594 |
| -herav i utanlandsk valuta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Innskudd fra og gjeld til kunder | 0 | 6 815 601 | 360 033 | 0 | 0 | 0 | 7 175 634 |
| Obligasjonsgjeld | 252 889 | 1 863 124 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 116 013 |
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Øvrig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 88 861 | 88 861 |
| Ansvarlig lånekapital | 80 966 | 70 272 | 0 | 0 | 0 | 0 | 151 238 |
| Sum gjeld | 333 854 | 8 748 998 | 360 033 | 0 | 0 | 88 861 | 9 531 746 |
| Netto renteeksponering eiendeler og gjeld | -196 940 | 1 241 621 | -354 023 | 21 646 | 9 768 | 802 776 | 1 524 848 |
2023
| Tall i tusen kroner | Rentebinding 0 - 1 mnd. | Rentebinding1 - 3 mnd. | Rentebinding 3 mnd. - 1år | Rentebinding 1 - 5 år | Rentebinding over 5 år | Uten rente-eksponering | Sum |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kontanter og kontantekvivalenter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 261 | 4 261 |
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner og sentralbanker | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 194 261 | 194 261 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 0 | 9 356 818 | 6 499 | 13 668 | 9 967 | 0 | 9 386 952 |
| Obligasjoner, sertifikat og lignende | 147 301 | 527 338 | 0 | 34 176 | 0 | 0 | 708 815 |
| Finansielle derivater | 109 | 20 | 229 | 141 | 0 | 0 | 498 |
| Øvrige eiendeler | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 784 698 | 784 698 |
| Sum eiendeler | 147 409 | 9 884 176 | 6 728 | 47 984 | 9 967 | 983 221 | 11 079 485 |
| -herav i utanlandsk valuta | 0 | 0 | |||||
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 2 867 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 867 |
| Innskudd fra og gjeld til kunder | 0 | 6 667 098 | 0 | 538 906 | 0 | 0 | 7 206 004 |
| Obligasjonsgjeld | 506 092 | 1 657 901 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 163 993 |
| Finansielle derivater | 170 | 0 | 0 | 170 | |||
| Øvrig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 78 150 | 78 150 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 150 274 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 274 |
| Sum gjeld | 508 959 | 8 475 443 | 0 | 538 906 | 0 | 78 150 | 9 601 457 |
| Netto renteeksponering eiendeler og gjeld | -361 549 | 1 408 733 | 6 728 | -490 922 | 9 967 | 905 071 | 1 478 028 |
Note 18 Netto renteinntekter
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Renteinntekter beregnet etter effektivrentemetoden av utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner og finansforetak | 13 526 | 8 480 |
| Renteinntekter beregnet etter effektivrentemetoden av utlån til og fordringer på kunder | 610 421 | 524 636 |
| Renter og lignende inntekter av sertifikat, obligasjoner og andre rentebærende verdipapir | 36 828 | 30 924 |
| Øvrige renteinntekter og lignende inntekter | 479 | 554 |
| Sum renteinntekter og lignende inntekter | 661 254 | 564 595 |
| Renter og lignende kostnader på gjeld til kredittinstitusjoner | 1 082 | 996 |
| Renter og lignende kostnader på innskudd fra og gjeld til kunder | 262 094 | 201 645 |
| Renter og lignende kostnader på utstedte verdipapirer | 122 011 | 102 326 |
| Renter og lignende kostnader på ansvarlig lånekapital | 11 721 | 6 431 |
| Andre rentekostnader og lignende kostnader | 4 790 | 4 063 |
| Sum rentekostnader og lignende kostnader | 401 699 | 315 460 |
| Netto renteinntekter | 259 555 | 249 135 |
Note 19 Segmentinformasjon
Segmentrapporteringen er basert på intern ledelsesrapportering. Resultat og balanseoppstillingen for segmentene følger av en sammenstilling av intern finansiell rapportering for de to forretningsområdene i henhold til bankens styringsmodell. Banken har to segmenter, Privatmarked (PM) og Bedriftsmarked (BM), basert på bankens to hovedkundegrupper og i tråd med den interne organiseringen av bankens virksomhet. Øvrig virksomhet presenteres samlet, og er i hovedsak knyttet til fellestjenester og plasseringer.
Regnskapsprinsippene som benyttes for utarbeidelse av segmentinformasjon er de samme som for utarbeidelse av årsregnskapet. Konsernet har kun virksomhet i Norge, og alle inntekter er opptjent i Norge. Alle eiendeler er også hjemmehørende i Norge.
| 2024 | 2023 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Ufordelt | Totalt | PM | BM | Ufordelt | Totalt |
| Netto rente- og kredittprovisjonsinntekter | 160 256 | 99 299 | 0 | 259 555 | 226 955 | 96 037 | -73 857 | 249 135 |
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 0 | 0 | 9 678 | 9 678 | 0 | 0 | 14 305 | 14 305 |
| Netto provisjonsinntekter | 12 087 | 3 107 | 46 363 | 61 557 | 12 356 | 1 939 | 31 685 | 45 980 |
| Netto verdiendring og gevinst/tap på valuta og finansielle instrumenter | 0 | 0 | 8 228 | 8 228 | 0 | 0 | 6 020 | 6 020 |
| Andre driftsinntekter | 0 | 0 | 5 099 | 5 099 | 0 | 0 | 26 882 | 26 882 |
| Netto andre driftsinntekter | 12 087 | 3 107 | 69 368 | 84 562 | 12 356 | 1 939 | 78 892 | 93 187 |
| Lønn og personalkostnader | 40 442 | 15 864 | 22 992 | 79 298 | 30 722 | 16 069 | 23 997 | 70 788 |
| Andre driftskostnader | 0 | 0 | 63 630 | 63 630 | 0 | 0 | 62 185 | 62 185 |
| Avskrivninger og nedskrivninger på varige og immaterielle eiendeler | 0 | 0 | 5 771 | 5 771 | 0 | 0 | 9 622 | 9 622 |
| Sum driftskostnader | 40 442 | 15 864 | 92 393 | 148 700 | 30 722 | 16 069 | 95 804 | 142 595 |
| Tap på utlånsengasjement og garantier | 1 904 | 13 792 | 0 | 15 696 | 3 847 | 18 846 | 0 | 22 694 |
| Resultat før skatt | 129 997 | 72 750 | -23 025 | 179 721 | 204 742 | 63 061 | -90 770 | 177 033 |
| BALANSETALL | PM | BM | Ufordelt | Totalt | PM | BM | Ufordelt | Totalt |
| Netto utlån til og fordringer på kundar | 6 500 936 | 3 041 050 | 9 541 986 | 6 539 995 | 2 846 954 | 9 386 949 | ||
| Innskudd fra kunder | 3 997 225 | 3 178 409 | 7 175 634 | 3 857 506 | 3 348 498 | 7 206 004 | ||
Note 20 Andre inntekter
| Provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Garantiprovision | 1 544 | 1 939 |
| Verdipapirforvaltning | 9 264 | 6 083 |
| Betalingsformidling | 13 745 | 12 298 |
| Provisjoner fra Eika Boligkreditt | 19 627 | 11 394 |
| Formidlingsprovisjoner | 1 183 | 962 |
| Forsikringstjenester | 19 694 | 18 548 |
| Sum provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 65 057 | 51 224 |
| Provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Betalingsformidling | 2 173 | 3 852 |
| Andre gebyr- og provisjonskostnader | 1 327 | 1 392 |
| Sum provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | 3 500 | 5 245 |
| Netto verdiendring og gevinst/tap på valuta og finansielle instrumenter | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Netto verdiendring og gevinst/tap på rentebærende verdipapirer | 1 027 | -2 399 |
| Netto verdiendring og gevinst/tap på aksjer og andre egenkapitalinstrumenter | 7 207 | 8 687 |
| Netto verdiendring og gevinst/tap på finansielle forpliktelser (med unntak av finansielle derivater) | -105 | -234 |
| Netto verdiendring og gevinst/tap på valuta og finansielle derivater | 98 | -33 |
| Netto gevinst/tap på finansielle instrument | 8 228 | 6 020 |
| Andre driftsinntekter | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Leieinntekter faste eiendomer | 4148 | 3 093 |
| Andre driftsinntekter | 951 | 23 789 |
| Sum andre driftsinntekter | 5 099 | 26 882 |
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Utbytte av aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 9 678 | 14 305 |
| Sum utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 9 678 | 14 305 |
Note 21 Lønn og personalkostnader
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Lønn | 56 478 | 50 118 |
| Arbeidsgiveravgift og finansskatt | 12 384 | 10 565 |
| Pensjoner | 6 698 | 6 558 |
| Sosiale kostnader | 3 737 | 3 546 |
| Sum lønn og andre personalkostnader | 79 298 | 70 788 |
Alle ansatte inngår i en felles innskuddsbasert ordning. Bankens pensjonsordning oppfyller kravene i lov om obligatorisk tjenestepensjon.
| 2024 | Lønn m.v. | Opptjent bonus | Pensjons-kostnad | Lån og sikk. still. |
|---|---|---|---|---|
| Banksjef | 2 058 | 43 | 908 | 4 636 |
Banksjef er med i bankens ordinære innskuddspensjonsordning. Banken har i tillegg en egen innskuddsbasert pensjonsdekning for banksjef som er forventet å gi en dekning på til sammen inntil 66% av lønn fra fylte 62 år. Banksjef har ingen opsjonsavtale med banken om kjøp eller salg av egenkapitalbevis.
| 2024 | Lønn m.v. | Opptjent bonus | Pensjons-kostnad | Lån og sikk. still. |
|---|---|---|---|---|
| Ledende ansatte | ||||
| Turid Vollan Riset (ass. Banksjef) | 1 451 | 37 | 195 | 7 918 |
| Kjellaug Angvik (leder privatmarked) | 1 203 | 34 | 132 | 4 551 |
| Bjørn Høiem (leder bedriftsmarked) | 1 280 | 34 | 153 | 5 017 |
| Marte Risberg (juridisk leder) | 1 003 | 30 | 86 | 4 561 |
| Simen Stubsjøen (kreditsjef) | 970 | 24 | 88 | 4 170 |
| Anette Strøm (risk manager) | 1 213 | 34 | 139 | 3 255 |
| Eirik Sund (leder forsikring og marked) | 1 117 | 32 | 113 | 5 191 |
| 2024 | Ordinært honorar | Lån og sikk. still. | ||
| Styret | ||||
| Bjarne Berg (styrets leder) | 220 | 2 183 | ||
| Merethe Moum (nestleder) | 180 | 0 | ||
| Bernt Gagnås (styremedlem) 1) | 33 | 2 170 | ||
| Christian Langvatn 2) | 98 | 0 | ||
| Ingrid Rønning (styremedlem) | 170 | 1 498 | ||
| Eivind Sandø-Klemmetvoll (styremedlem) | 170 | 0 | ||
| Jorunn Løvseth (styremedlem) | 130 | 319 | ||
| Anne Håkvåg (ansattevalgt) | 130 | 0 | ||
| Bård Kalvik (ansattvalgt) | 130 | 4 531 | ||
| 1) Styremedlem tom mars 2024 | ||||
| 2) Styremedlem fom mars 2024 | ||||
| 2023 | Lønn m.v. | Opptjent bonus | Pensjons-kostnad | Lån og sikk. still. |
|---|---|---|---|---|
| Banksjef | 1 907 | 36 | 865 | 6 100 |
*Lån og sikkerheter er inkl. nærstående
| 2023 | Lønn m.v. | Opptjent bonus | Pensjons-kostnad | Lån og sikk. still. |
|---|---|---|---|---|
| Ledende ansatte | ||||
| Turid Vollan Riset (ass. Banksjef) | 1 369 | 30 | 188 | 7 872 |
| Kjellaug Angvik (leder privatmarked) | 1 126 | 27 | 121 | 4 229 |
| Bjørn Høiem (leder bedriftsmarked) | 1 159 | 16 | 147 | 4 911 |
| Marte Risberg (juridisk leder) | 830 | 17 | 81 | 4 226 |
| Ragnvald Lenes (kreditsjef) | 1 142 | 28 | 120 | 4 269 |
| Anette Strøm (risk manager) | 1 117 | 28 | 134 | 3 719 |
| 2023 | Ordinært honorar | Lån og sikk. still. | ||
| Styret | ||||
| Bjarne Berg (styrets leder) | 202 | 2 285 | ||
| Merethe Moum (nestleder) | 122 | 0 | ||
| Bernt Gagnås (styremedlem) | 126 | 2 278 | ||
| Ann-Sølvi Valås Myhr (styremedlem) | 31 | 0 | ||
| Ingrid Rønning (styremedlem) | 126 | 1 576 | ||
| Eivind Sandø-Klemmetvoll (styremedlem) | 126 | 0 | ||
| Jorunn Løvseth (styremedlem) | 96 | 362 | ||
| Ståle Vandvik (ansattvalgt) | 19 | 758 | ||
| Anne Håkvåg (ansattevalgt) | 105 | 0 | ||
| Bård Kalvik (ansattvalgt) | 124 | 4 541 | ||
| Andre godtgjørelser | 2024 | 2023 | ||
| Godgjørelser til andre tillitsvalgte | 142 | 132 | ||
| Lån til generalforsamlings leder | 34 | 0 | ||
| Rentesubsidierte lån til ansatte | 138 432 | 232 616 | ||
| Ansatte | 2024 | 2023 | ||
| Antall årsverk bankvirksomhet | 67,5 | 64 | ||
| Antall ansatte bankvirksomhet | 69 | 66 | ||
| Antall årsverk totalt | 69 | 65,5 | ||
| Antall ansatte totalt | 72 | 69 | ||
| Viser for øvrig til egen godtgjørelsesrapport på bankens hjemmesider. | ||||
Note 22 Andre driftskostnader
| Andre driftskostnader | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Kjøp eksterne tjenester | 15 670 | 13 751 |
| IT kostnader | 22 962 | 24 168 |
| Kostnader leide lokaler | 1 879 | 1 492 |
| Kontorrekvisita, porto, telekostnader | 3 060 | 2 912 |
| Reiser | 258 | 194 |
| Markedsføring | 5 618 | 5 149 |
| Andre driftskostnader | 14 182 | 13 303 |
| Sum andre driftskostnader | 63 629 | 60 969 |
| Honorar til ekstern revisor | ||
| Ekstern revisjon | 696 | 1 216 |
Note 23 Skatter
| Betalbar inntektsskatt | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultat før skattekostnad | 179 721 | 177 034 |
| Renter tilordnet fondsobligasjonsinvestorene | - 9 500 | - 6 156 |
| Ikke fradragsberettigede kostnader / sk. pl. Innt | 1 679 | 2 277 |
| Permanente forskjeller verdipapir/fin. Derivater | - 10 418 | - 14 299 |
| Endring i midlertidige forskjeller | - 4 823 | - 2 584 |
| Sum skattegrunnlag | 156 659 | 156 272 |
| Betalbar skatt | 39 164 | 39 068 |
| Årets skattekostnad | ||
| Betalbar inntektsskatt | 39 164 | 39 068 |
| Endring utsatt skattefordel | 1 094 | 2 593 |
| Endring utsatt skatt skattefordel ført mot utvidet resultat | 0 | - 29 |
| For lite/(mye) avsatt skatt forrige år | - 44 | 48 |
| Årets skattekostnad | 40 214 | 41 680 |
| Beregning av effektiv skattesats | 22,4 % | 23,5 % |
| Betalbar skatt i balansen | ||
| Betalbar skatt i skattekostanden | 39 164 | 39 068 |
| Formuesskatt | 3 642 | 2 014 |
| Betalbar skatt i balansen | 42 806 | 41 082 |
| Formuesskatt er klassifisert som annen driftskostnad. | ||
| Beregning utsatt skatt | ||
| Ved utgangen av regnskapsåret eksisterer det midlertidige forskjeller mellom regnskapsmessige og skattemessige verdier. | ||
| Det er beregnet utsatt skatt/skattefordel på grunnlag av disse forskjellene. Disse reverseres i hovedsak over en periode på | ||
| mer enn 1 år. | ||
| Utsatt skatt | 2024 | 2023 |
| G/T Konto | -62 | -78 |
| Leieavtaler | -20 | -2 851 |
| Sum skattereduserende midlertidige forskjeller | -82 | -2 929 |
| Andre verdipapirer enn aksjer | 4 087 | 4 532 |
| Skatteøkende midl. forskj. Anleggsmidler | 9 448 | 7 299 |
| Finansielle derivater | 0 | 174 |
| Sum skatteøkende midlertidige forskjeller | 13 535 | 12 005 |
| Netto skattereduserende midl. forskjeller | 13 453 | 9 076 |
| Utsatt skatt / skattefordel | - 3 363 | - 2 269 |
| Skattesats | 25 % | 25 % |
| Skattekostnad på poster i utvidet resultat | 2024 | |
| Før skatt | Skatt | |
| Endring i verdi aksjer ført mot utvidet resultat | - 10 598 | 0 |
| Endring i verdi obligasjoner ført mot utvidet res | 0 | 0 |
| Utvidet resultat før/etter skatt | -10 598 | 0 |
| Skattekostnad på poster i utvidet resultat | 2023 | |
| Før skatt | Skatt | |
| Endring i verdi aksjer ført mot utvidet resultat | 32 111 | 0 |
| Endring i verdi obligasjoner ført mot utvidet res | 0 | 0 |
| Utvidet resultat før/etter skatt | 32 111 | 0 |
Skattekostnad består av betalbar skatt og endring i utsatt skatt. Utsatt skatt/skattefordel er beregnet på alle forskjeller mellom regnskapsmessig og skattemessig verdi på eiendeler og gjeld, samt underskudd til fremføring.
Utsatt skatt og utsatt skattefordel er målt basert på forventet fremtidige skattesatser og skatteregler som gjelder på balansedagen, eller som med overveiende sannsynlighet ventes vedtatt, og som antas å skulle benyttes når den utsatte skattefordelen realiseres eller når den utsatte skatten skal gjøres opp.
Betalbar skatt og utsatt skatt er regnskapsført direkte mot egenkapitalen i den grad skattepostene relaterer seg til egenkapitaltransaksjoner, med unntak av fondsobligasjoner hvor skatteeffekten av rentekostnaden føres i ordinært resultat.
Note 24 Kategori av finansielle instrumenter
2024
| Tall i tusen kroner | Amortisert kost | Virkelig verdi over resultatet | Utpekt til virkelig verdi over resultatet | Utpekt til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansielle eiendeler | |||||
| Kontanter og kontantekvivalenter | 4 920 | 0 | 0 | 0 | 4 920 |
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak | 141 844 | 0 | 0 | 0 | 141 844 |
| Utlån til og fordringer på kunder | 9 541 986 | 0 | 0 | 0 | 9 541 986 |
| Rentebærende verdipapirer | 0 | 660 707 | 0 | 0 | 660 707 |
| Aksjer, andeler og andre verdipapirer med variabel avkastning | 0 | 68 110 | 0 | 387 379 | 455 489 |
| Finansielle derivater | 0 | 362 | 0 | 0 | 362 |
| Sum finansielle eiendeler | 9 688 751 | 729 179 | 0 | 387 379 | 10 805 310 |
| Finansiell gjeld | |||||
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 7 175 634 | 0 | 0 | 0 | 7 175 634 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 116 013 | 0 | 0 | 0 | 2 116 013 |
| Ansvarlig lånekapital | 151 238 | 0 | 0 | 0 | 151 238 |
| Sum finansiell gjeld | 9 442 885 | 0 | 0 | 0 | 9 442 885 |
2023
| Tall i tusen kroner | Amortisert kost | Virkelig verdi over resultatet | Utpekt til virkelig verdi over resultatet | Utpekt til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansielle eiendeler | |||||
| Kontanter og kontantekvivalenter | 4 261 | 0 | 0 | 0 | 4 261 |
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak | 194 261 | 0 | 0 | 0 | 194 261 |
| Utlån til og fordringer på kunder | 9 386 949 | 0 | 0 | 0 | 9 386 949 |
| Rentebærende verdipapirer | 0 | 708 815 | 0 | 0 | 708 815 |
| Aksjer, andeler og andre verdipapirer med variabel avkastning | 0 | 0 | 118 115 | 376 303 | 494 418 |
| Finansielle derivater | 0 | 498 | 0 | 0 | 498 |
| Sum finansielle eiendeler | 9 585 471 | 709 312 | 118 115 | 376 303 | 10 789 201 |
| Finansiell gjeld | |||||
| Innlån fra kredittinstitusjoner | 2 867 | 0 | 0 | 0 | 2 867 |
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 7 206 004 | 0 | 0 | 0 | 7 206 004 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 163 993 | 0 | 0 | 0 | 2 163 993 |
| Ansvarlig lånekapital | 150 274 | 0 | 0 | 0 | 150 274 |
| Finansielle derivater | 0 | 170 | 0 | 0 | 170 |
| Sum finansiell gjeld | 9 523 138 | 170 | 0 | 0 | 9 523 308 |
Note 25 Virkelig verdi av finansielle instrumenter
| Virkelig verdi og bokført verdi av finansielle eiendeler og gjeld til målt til amortisert kost | 2024 | 2023 | ||
|---|---|---|---|---|
| Balanseført verdi | Virkelig verdi | Balanseført verdi | Virkelig verdi | |
| Eiendeler bokført til amortisert kost | ||||
| Kontanter og kontantekvivalenter | 4 920 | 4 920 | 4 261 | 4 261 |
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak | 141 844 | 141 844 | 194 261 | 194 261 |
| Utlån til og fordringer på kunder | 9 541 986 | 9 541 986 | 9 396 965 | 9 396 965 |
| Sum eiendeler vurdert til amortisert kost | 9 688 751 | 9 688 751 | 9 595 487 | 9 595 487 |
| Gjeld bokført til amortisert kost | ||||
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 7 175 634 | 7 175 634 | 7 206 004 | 7 206 004 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 116 013 | 2 108 592 | 2 163 993 | 2 153 110 |
| Ansvarlig lånekapital | 151 238 | 153 218 | 150 274 | 151 558 |
| Sum gjeld vurdert til amortisert kost | 9 442 885 | 9 437 443 | 9 520 271 | 9 510 672 |
Utlån til kunder er utsatt for markedskonkurranse. Dette vil si at mulige merverdier i utlånsporteføljen ikke vil kunne opprettholdes over lengre tid. Videre foretas det løpende nedskrivninger for tap på porteføljen. Virkelig verdi av utlån til kunder vurderes derfor å samsvare med amortisert kost.
Nivåfordeling finansielle instrumenter
| Nivåfordeling finansielle instrumenter | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2024 | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Total |
| Verdipapirer til virkelig verdi over resultatet | 660 707 | 68 110 | - | 728 817 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | - | - | 387 379 | 387 379 |
| Sum eiendeler | 660 707 | 68 110 | 387 379 | 1 116 196 |
Alle finansielle eiendeler som måles til amortisert kost er klassifisert i nivå 2
| Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | |
|---|---|
| Avstemming av nivå 3 | |
| Inngående balanse | 376 303 |
| Urealisert gevinst og tap resultatført | -11 753 |
| Investering | 22 829 |
| Utgående balanse | 387 380 |
| 2023 | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Total |
|---|---|---|---|---|
| Verdipapirer til virkelig verdi over resultatet | - | 118 115 | - | 118 115 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 708 815 | - | 376 303 | 1 085 118 |
| Sum eiendeler | 708 815 | 118 115 | 376 303 | 1 203 233 |
| Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | |
|---|---|
| Avstemming av nivå 3 | |
| Inngående balanse | 330 662 |
| Realisert gevinst resultatført | 336 |
| Urealisert gevinst og tap i andre resultatkomponenter | 28 869 |
| Investering | 18 740 |
| Salg | -2 304 |
| Utgående balanse | 376 303 |
| 2024 | Kursendring | |||
|---|---|---|---|---|
| Sensitivitetsanalyse for verdsettelse i nivå 3 | -20 % | -10 % | 10 % | 20 % |
| Verdipapir til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 309 904 | 348 642 | 426 118 | 464 856 |
| Sum eiendeler | 309 904 | 348 642 | 426 118 | 464 856 |
| 2023 | Kursendring | |||
| Sensitivitetsanalyse for verdsettelse i nivå 3 | -20 % | -10 % | 10 % | 20 % |
| Verdipapir til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 301 042 | 338 673 | 413 933 | 451 564 |
| Sum eiendeler | 301 042 | 338 673 | 413 933 | 451 564 |
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
Nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet.
Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
Verdien på Eika Gruppen ved utgangen av året er vurdert til 299 pr. aksje. EBK-aksjene er vurdert til 4,08 pr. aksje.
Note 26 Rentebærende verdipapirer
| 2024 | Kostpris | Virkelig verdi | Bokført verdi |
|---|---|---|---|
| Rentebærende verdipapirer | |||
| Stat / statsgaranterte | 189 873 | 189 363 | 189 363 |
| Kommune / fylke | 153 967 | 154 668 | 154 668 |
| Bank og finans | 57 211 | 57 955 | 57 955 |
| Obligasjoner med fortrinsrett | 256 697 | 258 721 | 258 721 |
| Sum rentebærende verdipapirer | 657 747 | 660 707 | 660 707 |
| 2023 | Kostpris | Virkelig verdi | Bokført verdi |
|---|---|---|---|
| Rentebærende verdipapirer | |||
| Stat / statsgaranterte | 189 873 | 190 076 | 190 076 |
| Kommune / fylke | 152 818 | 153 721 | 153 721 |
| Bank og finans | 105 880 | 107 040 | 107 040 |
| Obligasjoner med fortrinsrett | 256 595 | 257 978 | 257 978 |
| Sum rentebærende verdipapirer | 705 166 | 708 815 | 708 815 |
Bankens obligasjoner regnskapsførers til virkelig verdi over resultatet. Bankens obligasjonsbeholdning er bokført til markedsverdi pr. 31.12 Banken eier ingen egne obligasjoner, og alle obligasjoner er børsnotert og i NOK
Note 27 Aksjer, egenkapitalbevis og fond til virkelig verdi over resultatet
| 2024 | 2023 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orgnummer | Antall | Kostpris | Bokført verdi | Antall | Kostpris | Bokført verdi | |
| Sum rentebærende verdipapirer (overført fra forrige tabell) | 657 747 | 660 707 | 705 166 | 708 815 | |||
| Aksjer- og pengemarkedsfond | |||||||
| Eika OMF | 893253432 | 45 877 | 46 177 | 48 609 | 46 864 | 47 173 | 49 014 |
| Eika Sparebank | 983231411 | - | - | - | 48 007 | 50 000 | 50 766 |
| Forte obligasjon | 996575942 | 85 500 | 7 684 | 9 707 | 77 206 | 7 684 | 9 219 |
| Landkreditt høyrente | 988437832 | 89 682 | 8 292 | 9 793 | 84 640 | 7 779 | 9 116 |
| Sum aksjer | 62 153 | 68 110 | 112 637 | 118 115 | |||
| Sum aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 62 153 | 68 110 | 112 637 | 118 115 | |||
| Sum verdipapirer til virkelig verdi over resultatet | 719 900 | 728 817 | 817 803 | 826 930 | |||
Note 28 Aksjer, egenkapitalbevis utpekt til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader
| 2023 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orgnummer | Eierandel | Antall | Kostpris | Bokført verdi | Mottatt utbytte | Eierandel | Antall | Kostpris | Bokført verdi | |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | ||||||||||
| Bøndernes Hus AS | 921061838 | 2,16 % | 80 | 4 | 1 438 | 65 | 2,16 % | 80 | 4 | 1 438 |
| Spama AS | 916148690 | 0,48 % | 150 | 15 | 135 | 37 | 0,48 % | 150 | 15 | 135 |
| Eika VBB AS | 921859708 | 2,47 % | 3 325 | 7 607 | 16 716 | - | 2,47 % | 3 325 | 7 607 | 16 716 |
| Eika Gruppen AS | 979319568 | 2,67 % | 690 029 | 78 802 | 206 319 | 8 970 | 2,79 % | 690 029 | 78 802 | 211 149 |
| Eika Boligkreditt AS | 885621252 | 2,65 % | 39 720 793 | 167 707 | 162 191 | - | 2,40 % | 34 238 915 | 144 877 | 146 284 |
| North Bridge Nordic property 2 AS | 992073861 | 0,52 % | 16 857 | 355 | 582 | - | 0,52 % | 16 857 | 355 | 582 |
| VN Norge | 821083052 | 1 | 0 | 0 | 605 | 1 | 0 | 0 | ||
| Sum aksjer og egenkapitalbevis til virkelig verdi | 254 489 | 387 379 | 9 677 | 231 660 | 376 303 | |||||
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Balanseført verdi 01.01. | 376 303 | 330 662 |
| Tilgang | 22 829 | 18 737 |
| Avgang | 0 | -2 304 |
| Realisert gevinst/tap | 0 | 336 |
| Netto urealisert gevinst over andre inntekter og kostnader | -11 753 | 28 869 |
| Balanseført verdi 31.12. | 387 379 | 376 303 |
Note 29 Finansielle derivater
Banken har utlån med som er sikret med rentebytteavtaler der banken betaler 3 mnd NIBOR og en margin i bytte mot fastrente. Rentebytteavtalene er vurdert til virkelig verdi i balansen, og verdiendringen inngår i resultatregnskapet under posten "Netto verdiendring og gevinst/(tap) på valuta og finansielle instrument".
| 2024 | 2023 | |||
|---|---|---|---|---|
| Eiendeler | Forpli. | Eiendeler | Forpli. | |
| Renteswapper | 329 | 398 | ||
| Periodiserte renteswapper | 33 | - | 100 | 170 |
| Derivater - virkelig verdi | 362 | - | 498 | 170 |
| Nominelle beløp på swapavtalene | 2024 | 2023 | ||
| Rentebytteavtale fastrente-utlån | 30 643 | 38 159 | ||
| Sum rentebytteavtaler | 30 643 | 38 159 | ||
Nominelt beløp tilsvarer det referansebeløp (hovedstol) som er avtalt i bytteavtalen og som er grunnlag for beregning av rente og avkastning. Derivater er ikke gjenstand for nettooppgjør.
Note 30 Konsernselskap og tilkyttede selskap
| Selskapets navn | Org. nr. | Antall aksjer | Eierandel | Mottatt utbytte | Ansk Kost | Bokført verdi 31.12.2024 | Bokført verdi 31.12.2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Melhus Regnskap AS | 981124715 | 153 | 34 % | 586 | 3 979 | 6 463 | 6 099 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS | 97623909 | 87 041 | 41 % | 1 658 | 40 470 | 38 641 | 39 348 |
| Sum investering i tilknyttet selskap | 2 244 | 44 449 | 45 104 | 45 447 |
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Balanseført verdi 1.1 / Kostpris | 45 447 | 48 484 |
| Utbetalt utbytte | -2 244 | -3 567 |
| Andel resultat | 1 900 | 530 |
| Balanseført verdi tilknyttet selskap | 45 104 | 45 447 |
Note 31 Varige driftsmidler
| Immaterielle eiendeler | Tomt og bygninger | Faste innstallasjoner | Investeringseiendom | Inventar og utstyr | Bruksrett lokaler | Sum | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kostpris pr. 01.01.2023 | 19 994 | 285 571 | 0 | 0 | 19 160 | 16 603 | 341 328 |
| Tilgang / Avgang / reallokering | 0 | -156 261 | 30 872 | 72 360 | 8 014 | 0 | -45 015 |
| Årets avskrivnigner | -1 361 | -647 | -943 | -1 825 | -1 027 | -3 819 | -9 622 |
| Akkumulerte av- og nedskrivinger pr. 31.12.2023 | -13 301 | -22 151 | 0 | 0 | -18 225 | -8 439 | -62 116 |
| Bokført verdi pr. 31.12.2023 | 5 332 | 106 512 | 29 929 | 70 535 | 7 922 | 4 345 | 224 575 |
| Kostpris pr. 01.01.2024 | 19 994 | 129 310 | 30 872 | 72 360 | 27 174 | 16 603 | 296 313 |
| Tilgang / Avgang / reallokering | 0 | 153 | 0 | 804 | 0 | 9 122 | 10 079 |
| Årets avskrivnigner | -1 361 | -580 | -1 256 | -2 610 | -1 119 | 1 061 | -5 866 |
| Akkumulerte av- og nedskrivinger pr. 31.12.2024 | -14 662 | -22 798 | -943 | -1 825 | -19 252 | -12 258 | -71 738 |
| Bokført verdi pr. 31.12.2024 | 3 971 | 106 085 | 28 673 | 68 729 | 6 803 | 14 528 | 228 788 |
| Avskrivinger 2023 | -1 361 | -1 429 | -943 | -1 825 | -1 027 | -3 819 | -10 404 |
| Avskrivinger 2024 | -1 361 | -580 | -1 256 | -2 610 | -1 119 | 1 061 | -5 866 |
| Avskrivningsprosent / Levetid | 20% - 33 % | 2 % - 10 % | 2 % - 10 % | 2 % - 10 % | 20 % - 33 % | 10 % - 20 % |
Varige driftsmidler
Varige driftsmidler omfatter bygninger, tomter og driftsløsøre, og er vurdert til anskaffelseskost fratrukket akkumulerte avskrivninger og nedskrivninger. Anskaffelseskost for varige driftsmidler er kjøpspris, inkludert avgifter /skatter og kostnader direkte knyttet til å sette anleggsmiddelet i stand for bruk. Utgifter påløpt etter at driftsmidlet er tatt i bruk, slik som løpende vedlikehold, resultatføres, mens øvrige utgifter som forventes å gi fremtidige økonomiske fordeler, blir balanseført. Det er benyttet lineære avskrivninger for å allokere kostpris over driftsmidlenes brukstid. Bygninger, anlegg og utstyr som avskrives, er gjenstand for en nedskrivningstest i samsvar med IAS 36 når omstendighetene indikerer det.
Bankkvartalet har en bokført verdi pr 31.12.2024 på totalt 183,8 mnok, inklusiv aktivert MVA på 20,9 mnok. 42,2% av arealet i Bankkvartalet er utleid, mens 57,8% av arealet brukes av Melhus Sparebank. I henhold til IAS 40 – Investment property skal deler av et bygg som kan seksjoneres og selges separat eller kan leies ut i en «Finance lease» behandles som en investeringseiendom i regnskapet.
Den utleide delen av Bankkvartalet behandles som investeringseiendom og er bokført til anskaffelseskost og avskrives lineært. Kriterier for hvilken del av bygningen som er definert til å være investeringseiendom sees i sammenheng med overnevnte opplysninger om andel utleid areal. Banken har testet investeringseiendommen for nedskrivning basert på en kombinasjon av ekstern takst og verdivurdering utført av banken. Det foreligger ikke nedskrivningsbehov per 31.12.2024.
Banken har i 2024 husleieinntekter på 2,5 MNOK, fakturerte felleskostnader på 1,2 MNOK og driftskostnader på 2,2 MNOK på det utleide arealet. Det foreligger ikke forekomst og omfang av begrensninger i investeringseiendommens realiserbarhet, eller begrensninger i leiebetalinger og avhendelsesvederlag.
Immaterielle eiendeler
Immaterielle eiendeler vil innregnes når kravene til balanseføring er til stede. Immaterielle eiendeler ervervet separat balanseføres til kost. Økonomisk levetid er enten bestemt eller ubestemt. Immaterielle eiendeler med bestemt levetid avskrives over økonomisk levetid og testes for nedskrivning ved indikasjoner på dette. Avskrivningsmetode og – periode vurderes minst årlig.
Note 32 Andre eiendeler
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Opptjente, ikke motatte inntekter | 9 329 | 8 368 |
| Andre forskuddsbetalte, ikke påløpne kostnader | 989 | 431 |
| Andre eiendeler | 2 222 | 9 226 |
| Sum andre eiendeler | 12 541 | 18 025 |
Note 33 Innlån fra kredittinstitusjoner
| Bokført verdi | |||
|---|---|---|---|
| Motpart | 2024 | 2023 | Rentevilkår |
| Kredittforeningen for sparebanker | 0 | 2 867 | |
| Sum innlån fra kredittinstitusjoner | 0 | 2 867 | |
| Banken hadde ingen innskudd fra låneformidlere pr. 31.12.24 eller 31.12.23 | |||
Note 34 Innskudd og andre innlån fra kunder
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 7 175 634 | 7 206 004 |
| Sum innskudd og andre innlån fra kunder | 7 175 634 | 7 206 004 |
| Innskudd fordelt på geografiske områder | ||
| Melhus | 2 527 662 | 2 314 060 |
| Andre | 4 647 972 | 4 891 944 |
| Sum innskudd og andre innlån fra kunder | 7 175 634 | 7 206 004 |
| Innskuddsfordeling | ||
| Personkunder | 3 997 225 | 3 857 506 |
| Primærnæringer | 136 780 | 95 628 |
| Industri og bergverk | 26 733 | 145 242 |
| Kraftforsyvning | 5 322 | 4 909 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 457 999 | 440 620 |
| Varehandel | 100 532 | 83 311 |
| Transport | 28 789 | 34 012 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 12 817 | 10 123 |
| Informasjon og kommunikasjon | 29 271 | 29 635 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 456 741 | 442 465 |
| Tjenesteytende virksomhet | 1 923 425 | 2 062 553 |
| Sum innskudd og andre innlån fra kunder | 7 175 634 | 7 206 004 |
Note 35 Gjeld stiftet utstedelse av verdipapirer og ansvarlig lånekapital
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 2024 | 2023 | Rentevilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sertifikat- og obligasjonslån | ||||||
| NO0010864168 | 20.09.2019 | 20.03.2024 | - | 0 | 100 000 | Nibor + 0,60 |
| NO0010904691 | 05.11.2020 | 05.06.2024 | 0 | 200 000 | Nibor + 0,65 | |
| NO0010873375 | 16.01.2020 | 16.04.2025 | 250 000 | 252 889 | 250 000 | Nibor + 0,66 |
| NO0010893647 | 17.09.2020 | 17.09.2025 | 200 000 | 200 398 | 200 000 | Nibor + 0,71 |
| NO0010921240 | 29.01.2021 | 10.03.2026 | 200 000 | 200 596 | 200 000 | Nibor + 0,58 |
| NO0011019143 | 09.06.2021 | 09.10.2024 | 250 000 | 0 | 250 000 | Nibor + 0,41 |
| NO0011151912 | 16.11.2021 | 03.02.2025 | 250 000 | 201 588 | 250 000 | Nibor + 0,37 |
| NO0011202145 | 14.01.2022 | 05.02.2027 | 200 000 | 201 636 | 200 000 | Nibor + 0,60 |
| NO0012837659 | 09.02.2023 | 01.09.2026 | 200 000 | 200 860 | 200 000 | Nibor + 1,04 |
| NO0013017632 | 13.09.2023 | 13.03.2028 | 100 000 | 201 765 | 100 000 | Nibor + 1,16 |
| NO0012982745 | 10.08.2023 | 10.08.2027 | 200 000 | 201 580 | 200 000 | Nibor + 1,11 |
| NO0013133926 | 22.01.2024 | 05.02.2029 | 200 000 | 201 603 | Nibor + 1,01 | |
| NO0013363234 | 08.10.2024 | 08.10.2029 | 250 000 | 253 098 | Nibor + 0,83 | |
| Underkurser | -297 | |||||
| Periodiserte renter | 14 290 | |||||
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 116 013 | 2 163 993 | ||||
| Bokført verdi | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 2024 | 2023 | Rentevilkår |
| Ansvarlig lånekapital | ||||||
| NO0013014555 | 12.09.2023 | 12.12.2033 | 70 000 | 70 272 | 70 271 | Nibor + 2,70 |
| NO0010858707 | 28.06.2019 | 28.06.2029 | 80 000 | 80 003 | Nibor + 1,95 | |
| NO0013218370 | 26.04.2024 | 26.10.2034 | 80 000 | 80 966 | Nibor + 6,84 | |
| Sum ansvarlig lånekapital | 151 238 | 150 274 | ||||
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2023 | Emitert | Forfall / Innløste | Andre endringer | Balanse 31.12.2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 163 993 | 550 000 | 600 000 | 2 020 | 2 116 013 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 163 993 | 550 000 | 600 000 | 2 020 | 2 116 013 |
| Ansvarlig lånekapital | 150 274 | 964 | 151 238 | ||
| Sum ansvarlig lånekapital | 150 274 | 0 | 0 | 964 | 151 238 |
Note 36 Annen gjeld, avstemming av netto gjeld og pensjonsforpliktelser
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Annen gjeld | ||
| Påløpte kostnader | 11 455 | 4 518 |
| Andre offentlige avgifter | - | 544 |
| Skattetrekk | 1 694 | 2 735 |
| Annen gjeld | 19 205 | 9 781 |
| Leverandørgjeld | 9 299 | 7 755 |
| Sum annen gjeld | 41 653 | 25 333 |
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Avstemming av netto gjeld | ||
| Kontanter og kontantekvivalenter | 4 920 | 4 261 |
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak | 141 844 | 194 261 |
| Innlån fra finansieringsaktiviteter | -2 116 013 | -2 166 860 |
| Leieforpliktelser | -14 548 | -4 345 |
| Netto gjeld | -1 983 797 | -1 972 683 |
| Kontanter, innskudd i Norges Bank og innskudd i andre banker | 146 765 | 198 522 |
| Brutto gjeld (all gjeld er til flytende rente) | -2 130 561 | -2 171 205 |
| Netto gjeld | -1 983 797 | -1 972 683 |
| Forpliktelser fra finansieringsaktiviteter | Likviditetsbeholdning | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finanselle innlån | Leieforpliktelser | Sum | Kontanter og innskudd i Norges Bank | Fordringer på kreditt-institusjoner uten oppsigelsestid | Sum | |
| Netto gjeld 01.01.2023 | -2 282 833 | -8 694 | -2 291 527 | 4 289 | 29 853 | 34 142 |
| Kontantstrømmer | 120 000 | 4 349 | 124 349 | -28 | 164 408 | 164 380 |
| Andre endringer | -4 027 | 0 | -4 027 | 0 | 0 | 0 |
| Netto gjeld 31.12.2023 | -2 166 860 | -4 345 | -2 171 205 | 4 261 | 194 261 | 198 522 |
| Kontantstrømmer | 47 980 | -5 367 | 42 613 | 659 | -52 416 | -51 757 |
| Andre endringer | 2 867 | -4 836 | -1 969 | 0 | 0 | 0 |
| Netto gjeld 31.12.2024 | -2 116 013 | -14 548 | -2 130 561 | 4 920 | 141 845 | 146 765 |
Pensjoner og pensjonsforpliktelser
Banken har en innskuddsbasert pensjonsordning for sine ansatte.
Innskuddsbasert ordning
En innskuddsplan er en pensjonsordning hvor banken betaler faste bidrag til en juridisk enhet som investerer midlene på vegne av medlemmene i ordningen. Innskuddene regnskapsføres som lønnskostnader når de forfaller, og banken har ingen ytterligere langsiktige forpliktelser knyttet til ordningen.
Avtalefestet førtidspensjon
AFP ordningen blir regnskapsmessig behandlet som en innskuddsbasert pensjonsordning hvor premiebetalinger kostnadsføres løpende, og ingen avsetninger foretas i regnskapet.
Note 37 Fondsobligasjonskapital
| Bokført verdi | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ISIN | Låneopptak | Første call-dato | Pålydende | 2024 | 2023 | Rentevilkår |
| NO0010864788 | 30.09.2019 | 30.09.2024 | 60 000 | - | 59 916 | 3m Nibor + 3,7 bp |
| NO0013003871 | 29.08.2023 | 29.08.2028 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 3m Nibor + 3,75 bp |
| NO0013336263 | 19.09.2024 | 19.09.2099 | 60 000 | 60 000 | Nibor + 3,40 bp | |
| Fondsobligasjonskapital | 110 000 | 109 916 | ||||
Avtalevilkårene for fondsobligasjonene tilfredsstiller kravene i EUs CRR-regelverk, og fondsobligasjonene inngår i bankens kjernekapital for kapitaldekningsformål.
Banken har som følge av dette en ensidig rett til å ikke betale tilbake renter eller hovedstol til investorene. Dette medfører at fondsobligasjonene ikke tilfredsstiller vilkårene til finansielle forpliktelser i IAS 32 Finansielle instrumenter – presentasjon og presenteres derfor i bankens egenkapital. Dette medfører videre at rentene knyttet til fondsobligasjonene ikke presenteres på regnskapslinjen Sum rentekostnader, men som en reduksjon i opptjent egenkapital. Fordelen av skattefradraget for rentene presenteres som en reduksjon av skattekostnaden i resultatregnskapet."
| Endringer i fondsobligasjonskapital i perioden | Balanse 31.12.2023 | Emitert | Forfall / Innløste | Andre endringer | Balanse 31.12.2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Fondsobligasjonskapital | 109 916 | 60 000 | 60 000 | 84 | 110 000 |
| Sum fondsobligasjonskapital | 109 916 | 60 000 | 60 000 | 84 | 110 000 |
Note 38 Eierandelskapital og eierstruktur
Bankens egenkapitalbevis er alle ført i en klasse og utgjør 277,6 mill delt på 2.776.225 egenkapitalbevis pålydende NOK 100,-. Egenkapitalbeviseiernes rettigheter følger forskrift om egenkapitalbevis i sparebank. Utbyttepolitikk fremgår av styrets årsberetning.
| Beløp i tusen kroner | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Egenkapitalbevis (- egne) | 277 623 | 277 623 |
| Beholdning av egne egenkapitalbevis | -4 | -1 |
| Overkursfond | 23 090 | 23 090 |
| Utevningsfond | 87 914 | 77 936 |
| Korreksjon ifb. gavefond | - 578 | 0 |
| Sum eierandelskapital (A) | 388 045 | 378 648 |
| Grunnfondskapital | 800 753 | 716 237 |
| Korreksjon ifb. gavefond | 578 | 0 |
| Grunnfondskapital ekskl FUG/utbytte (B) | 801 331 | 716 237 |
| Fond for urealiserte gevinster | 145 624 | 113 513 |
| Fondsobligasjon | 109 916 | 60 038 |
| Sum egenkapital | 1 444 916 | 1 268 436 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 32,63 % | 34,58 % |
Forslag til utbytte for 2024 er kroner 13,5 pr. egenkapitalbevis. Utbytte for 2024 blir da totalt 37,5 mill. kr. og er ihht. IFRS ikke definert som gjeld på årsavslutningstidspunktet, men inngår i bankens egenkapital pr. 31.12.24. Forslaget gir en overføring til utjevningsfond på kroner 1,78 pr. egenkapitalbevis, totalt 5,0 mill. kr. Utbytte utbetales som egenkapitaleiernes andel av overskuddet, og blir delt på eiere av egenkapitalbevis pr. 21.03.2024 (ved fastsettelse av regnskapet).
Utbytte for 2023 på kr 12,50 pr. egenkapitalbevis ble vedtatt i generalforsamling 21.03.24 og utbetalt 03.04.24.
Årets gaveavsetning er foreslått til 3 mill.
| De 20 største egenkapitalbeviseiere: | ||
|---|---|---|
| 31.12.2024 | ||
| Navn | Beholdning | Eierandel |
| Forsvarets Personellservice | 251 300 | 9,05 % |
| Thore Hyggen | 137 050 | 4,94 % |
| Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis | 133 621 | 4,81 % |
| Unne Invest AS | 107 089 | 3,86 % |
| Rakon Eiendom AS | 82 790 | 2,98 % |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidige | 69 780 | 2,51 % |
| O.M. Holding AS | 66 279 | 2,39 % |
| Thorbjørn Grunnan | 61 353 | 2,21 % |
| Lega AS | 45 897 | 1,65 % |
| Trønder Økonomi AS | 44 117 | 1,59 % |
| Vigdis Johansen | 40 000 | 1,44 % |
| Sifo Invest AS | 35 726 | 1,29 % |
| Wenaasgruppen AS | 35 040 | 1,26 % |
| Universal Presentkort AS | 32 700 | 1,18 % |
| Ola Løkbakks fond | 32 389 | 1,17 % |
| Tone Beathe Mørkstedt | 26 240 | 0,95 % |
| Knut Martin Selli | 23 200 | 0,84 % |
| Eilif Ansgar Røbech | 23 176 | 0,83 % |
| Jan Erik Helgemo | 22 773 | 0,82 % |
| Svenska Handelsbanken AB | 22 200 | 0,80 % |
| Sum 20 største | 1 292 720 | 46,56 % |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 1 483 505 | 53,44 % |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 2 776 225 | 100,00 % |
| Egenkapitalbevis eid av tillitsvalgte/styremedlemmer: | Antall |
|---|---|
| Anne Helen Midtli Hakvåg, ansattevalgt | 1 711 |
| Bernt Andrew Gagnås | 1 250 |
| Merethe Moum | 1 000 |
| Generalforsamlingsmedlemmer 2024 | |
| Leidulf Gravråk* | 62 197 |
| Anna Elisabeth Rathe | 22 129 |
| Ragnar Wehn | 20 209 |
| Anders Storhaugen, varamedlem | 15 847 |
| Ingunn Kvaløy | 11 394 |
| Erlend Klefstad, varamedlem | 9 829 |
| Andor Undlien | 8 952 |
| Atle Martin Hagen | 5 400 |
| May-Liss Langørgen | 5 300 |
| Sigmund Gråbak | 4 652 |
| Else Johanne Løhre, varamedlem | 3 000 |
| Esten Kotsbakk Bollingmo | 2 821 |
| Terje Tyskø | 2 732 |
| Anne Gaustad, varamedlem | 2 358 |
| Mai Kristin Søtvik | 1 446 |
| Wenche Eid | 1 279 |
| Inger Anita Fremo, varamedlem | 1 190 |
| Hilde Meland | 1 139 |
| Synnøve Eid Fagerbæk, varamedlem | 1 000 |
| Jo Erik Fallan, varamedlem | 710 |
| Magnar Kvaal | 617 |
| Kristian Lorvik | 517 |
| Harald Arnfinn Norvik, varamedlem | 200 |
| Erik Schløsser-Møller* | 3 |
| *) Egenkapitalbevis eid av nærstående er inkludert. | |
Note 39 Resultat pr. egenkapitalbevis
| Tall i tusen kroner | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultat etter skatt | 139 507 | 135 354 |
| Renter på fondsobligasjon | -9 499 | -6 155 |
| Sum | 130 008 | 129 199 |
| Eierandelsbrøk | 32,63 % | 34,58 % |
| Resultat som er tilordnet banken sine egenkapitalbeviseiere | 42 422 | 44 681 |
| Vektet gjennomsnitt av antall utstedte egenkapitalbevis | 2 776 225 | 2 776 225 |
| Resultat pr egenkapitalbevis | 15,28 | 16,09 |
Note 40 Garantier
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Betalingsgarantier | 25 253 | 34 699 |
| Kontraktsgarantier | 35 790 | 38 715 |
| Andre garantier | 2 190 | 901 |
| Sum garantier overfor kunder | 63 233 | 74 315 |
| Garantier Eika Boligkreditt | ||
| Saksgaranti | 15 407 | 1 250 |
| Tapsgaranti | 27 147 | 25 440 |
| Sum garantier overfor Eika Boligkreditt | 42 554 | 26 690 |
| Sum garantier | 105 787 | 101 005 |
| 2024 | 2023 | |||
|---|---|---|---|---|
| Garantier fordelt geografisk | Kr. | % | Kr. | % |
| Melhus | 22 463 | 35,5 % | 21 165 | 28,5 % |
| Trondheim | 33 068 | 52,3 % | 49 557 | 66,7 % |
| Trondheimsregionen for øvrig | 7 044 | 11,1 % | 2 936 | 4,0 % |
| Annet | 658 | 1,0 % | 658 | 0,9 % |
| Sum garantier | 63 233 | 100 % | 74 315 | 100 % |
Melhus Sparebank er en av eierbankene i Eika Boligkreditt (EKB). Banken stiller garanti for lån som kundene har i EBK. EBK har som vilkår at lånet er innenfor 75 % av panteobjektet. Bankens kunder har pr 31.12.2024 lån for 2 721 mill. NOK hos EBK.
Garantibeløpet til EBK er todelt:
- Saksgaranti: Banken garanterer for hele lånebeløpet i perioden fra utbetaling til pantesikkerhet for lånet har oppnådd rettsvern. Saksgarantien er oppad begrenset til hele lånets hovedstol med tillegg av renter og omkostninger.
- Tapsgaranti: Banken garanterer for ethvert tap som EBK blir påført som følge av misligholdte lån, med de begrensninger som følger nedenfor. Med «tap» menes restkravet mot lånekunden under det aktuelle lånet etter at alle tilhørende pantesikkerheter er realisert, og skal anses konstatert på det tidspunktet hvor alle tilhørende pantesikkerheter for et misligholdt lån er realisert og utbetalt til EBK. Bankens tapsgaranti dekker inntil 80 prosent av det tap som konstateres på hvert enkelt lån. Samlet tapsgaranti er begrenset oppad til 1 prosent av bankens til enhver tid samlede låneportefølje i EBK, likevel slik at (i) for låneporteføljer opp til 5 mill. NOK er tapsgarantien lik verdien av låneporteføljen og (ii) for låneporteføljer som overstiger 5 mill. NOK utgjør tapsgarantien minimum 5 mill. NOK, i alle tilfeller beregnet over de siste 4 kvartaler på rullerende basis. Dette betyr at dersom bankens andel av de tap som konstateres på hvert enkelt lån i sum overstiger nevnte grense, dekker EBK det overstigende. Bankens andel av tapet dekket av tapsgarantien kan derfor maksimalt bli 80 prosent, men dersom de samlede konstaterte tap overstiger rammen, blir andelen i sum lavere enn 80 prosent.
Rett til motregning i bankens provisjon: Bankens ansvar for saksgaranti og tapsgaranti forfaller til betaling etter påkrav, men EBK kan også velge å motregne kravet i bankens fremtidige og forfalte, men ikke utbetalte provisjoner i henhold til provisjonsavtalen. Retten til motregning gjelder for en periode på inntil fire etterfølgende kvartaler fra den dato tapet ble konstatert.
Likviditetsforpliktelse til og aksjonæravtale med Eika Boligkreditt
Likviditetsstøtte til EBK er regulert i avtale datert 10. mai 2012 om kjøp av obligasjoner med fortrinnsrett. Avtalen forplikter eierbankene seg til å kjøpe obligasjoner med fortrinnsrett (OMF) utstedt av EBK hvis likviditetssituasjonen i foretaket skulle tilsi at det er behov for det. Likviditetsforpliktelsen er begrenset til forfall på selskapets obligasjoner med fortrinnsrett utstedt under Euro Medium Term Covered Note Programme (EMTCN – Programme) og tilhørende swapavtaler. I løpet av 2024 er avtalen endret. I den reviderte avtalen er sekundærforpliktelsen fjernet og eierbankenes samlede primærforpliktelse begrenses slik at samlet utstedt beløp av OMF under NPA ikke kan utgjøre mer enn 20 prosent av det samlede beløpet av foretakets utstedte OMF.
I aksjonæravtalen til EBK reguleres blant annet at eierskapet i selskapet på årlig basis skal rebalanseres. Dette sikrer en årlig justering hvor eierandelen til en enkelte bank skal tilsvare eierbankens andel av utlånsbalansen i selskapet.
Note 41 Hendelser etter balansedagen
Styrets forslag til utbytte er på 37,5 mill. kr. for 2024. Endelig vedtak foretas i generalforsamling 21. mars 2023, jfr. note 39 og 40. Her vedtas også avsetning av gaver til lag og foreninger på 3,0 mill. kr., jfr. kapitel 3 i styrets beretning.
Note 42 Transaksjoner med nærstående parter
Innskudd og utlån, samt transaksjoner mellom nærstående har samme betingelser som overfor ekstern tredjepart. Heimdal Eiendomsmegling og Melhus regnskap er samlokalisert og leier lokaler fra banken.
| 2024 | 2023 | |
|---|---|---|
| Leieinntekter | 2 826 | 2 100 |
| Renteinntekter | 1 332 | 1 121 |
| Rentekostnader | 10 198 | 6 873 |
| 2024 | 2023 | |
| Eiendeler: | ||
| Utlån | 10 910 | 16 124 |
| Ubenyttet kreditt | 30 000 | 15 000 |
| Garantier | 2 032 | 2 032 |
| Gjeld: | ||
| Innskudd fra kunder | 10 419 | 16 758 |
Heimdal Eiendomsmegling AS har 192 MNOK i klientmidler i banken som ikke balanseføres i selskapet.
Note 43 Leieavtaler (hvor selskapet er leietaker)
Banken har innregnet sine leieforpliktelser til nåverdien av de gjenværende leiebetalingene diskontert med marginal lånerente på tidspunktet for iverksettelse av leieavtale, samt innregnet en tilsvarende eiendel ved bruksretteiendel. Melhus Sparebank eier sitt eget hovedkontor, og har begrenset antall leieavtaler knyttet til leie av lokaler for bankfilialer i regionen. Selskapets bruksretteiendeler er kategorisert og presentert i tabellen under:
| Bruksretteiendeler | Bygninger | Totalt |
|---|---|---|
| Anskaffelseskost 01.01.2024 | 16 603 | 16 603 |
| Tilgang/endring av bruksretteiendeler | 9 122 | 9 122 |
| Anskaffelseskost 31.12.2024 | 25 725 | 25 725 |
| Akkumulerte av- og nedskrivninger 01.01.2023 | 12 258 | 12 258 |
| Avskrivninger i perioden | -1 061 | -1 061 |
| Akkumulerte av- og nedskrivninger 31.12.2024 | 11 197 | 11 197 |
| Balanseført verdi 31.12.2024 | 14 528 | 14 528 |
| Laveste av gjenstående leieperiode eller økonomisk levetid | 10 år, 3 mnd | |
| Avskrivningsmetode | Lineær | |
| Bruksretteiendeler | Bygninger | Totalt |
| Anskaffelseskost 01.01.2023 | 16 603 | 16 603 |
| Anskaffelseskost 31.12.2023 | 16 603 | 16 603 |
| Akkumulerte av- og nedskrivninger 01.01.2023 | 8 439 | 8 439 |
| Avskrivninger i perioden | 3 819 | 3 819 |
| Akkumulerte av- og nedskrivninger 31.12.2023 | 12 258 | 12 258 |
| Balanseført verdi 31.12.2023 | 4 345 | 4 345 |
| Laveste av gjenstående leieperiode eller økonomisk levetid | 1 år, 3 mnd | |
| Avskrivningsmetode | Lineær | |
| Endringer i leieforpliktelser | Bygninger | Totalt |
| Totale leieforpliktelser 01.01.2024 | 7 298 | 7 298 |
| Nye/endrede leieforpliktelser innregnet i perioden | 9 122 | 9 122 |
| Betaling av hovedstol | -1 697 | -1 697 |
| Korreksjons tidligere feil | -190 | -190 |
| Betaling av renter | 15 | 15 |
| Totale leieforpliktelser 31.12.2024 | 14 548 | 14 548 |
| Endringer i leieforpliktelser | Bygninger | Totalt |
| Totale leieforpliktelser 01.01.2023 | 8 694 | 8 694 |
| Betaling av hovedstol | -1 454 | -1 454 |
| Betaling av renter | 58 | 58 |
| Totale leieforpliktelser 31.12.2023 | 7 298 | 7 298 |
| Beløp i resultatregnskapet | 2024 | 2023 |
| Rente på leieforpliktelser | 15 | 58 |
| Avskrivninger på bruksretteiendeler | -1 061 | 3 819 |
| Kostnader knyttet til kortsiktige leieavtaler | 108 | 58 |
| Kostnader til leie der underliggende eiendeler har lav verdi | 844 | 1 376 |
| Balanseførte leieavtaler - forfallsstruktur | Sum |
|---|---|
| 2024 | 1 689 |
| 2025 | 2 024 |
| 2026 | 2 065 |
| 2027 | 2 106 |
| 2028 | 2 149 |
| Utover 5 år | 4 515 |
| Balanseført verdi 31.12.2024 | 14 548 |
Gjennomsnittlig diskonteringsrente på husleieavtaler er ca. 2%
For husleieavtaler bruker banken leietakers marginale lånerente, mens for maskiner og kjøretøy har banken anvendt den implisitte renten i leieavtalen. Indeksjustering av husleiekostnader er hensyntatt i beregningen av forpliktelsen basert på det som lå til grunn ved iverksettelsestidspunktet.
Leieavtalene inneholder ikke restriksjoner på konsernets utbyttepolitikk eller finansieringsmuligheter. Konsernet har ikke vesentlige restverdigarantier knyttet til sine leieavtaler.
Opsjoner om å forlenge en leieavtale
Bankens leieavtaler av bygninger har leieperioder opptil 5 år. Flere av avtalene inneholder en rettighet til forlengelse som kan utøves i løpet av avtalens siste periode. Ved inngåelse av en avtale vurderer banken om rettigheten til forlengelse med rimelig sikkerhet vil utøves

