Noter
Note 1 Generell informasjon
Delårsregnskap for 2. kvartal 2026. Tall presenteres i norske kroner og er oppgitt i hele tusen (TNOK) dersom ikke annet er oppgitt.
Note 2 Regnskapsprinsipper og estimater
Delårsregnskapet er utarbeidet i samsvar med IFRS som fastsatt av EU i tråd med §4-1, 1. ledd b) i forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak, og IAS 34 om utarbeidelse av delårsregnskaper. En beskrivelse av regnskapsprinsipper og estimater som er lagt til grunn for delårsregnskapet fremkommer av note 1 i bankens årsrapport.
Note 3 Konsernselskaper og tilknyttede selskaper
Heimdal Eiendomsmegling AS er bankens deleide eiendomsmeglerselskap og er samlokalisert med banken i Melhus, Heimdal og Trondheim. MelhusBanken har siden 2009 vært eier i Heimdal Eiendomsmegling AS og eier 41,45 % av selskapet. Øvrige eiere er Heimdal-Gruppen AS med 29 % og ansatte i selskapet med 29,55 %.
I 2015 kjøpte MelhusBanken 34 % av aksjene i Melhus Regnskap AS. Melhus Regnskap AS er det ledende regnskapskontoret i kommunen med kunder innenfor næringsliv og landbruk. Regnskapskontoret har ca. 850 kunder og 26 årsverk.
Note 4 Transaksjoner med nærstående parter
| Anskaffelses- | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Selskapets navn | Antall aksjer | Eierandel | Mottatt utbytte | kost | 30.06.2026 | 31.12.2025 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS | 87 041 | 41,45 % | 0 | 40 470 | 36 194 | 36 194 |
| Melhus Regnskap AS | 153 | 34 % | 0 | 3 978 | 7 565 | 7 565 |
| Sum investeringer i tilknyttede selskaper | 0 | 44 448 | 43 759 | 43 759 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS, tall fra sist avlagte årsregnskap i TNOK | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 140 712 | 145 394 |
| Driftsresultat | 1 603 | 4 320 |
| Resultat før skatt | 1 051 | 3 486 |
| Årsresultat e. skatt | 767 | 2 686 |
| Melhus Regnskap AS, tall fra sist avlagte årsregnskap i TNOK | 2025 | 2024 |
| Driftsinntekter | 36 608 | 34 742 |
| Driftsresultat | 3 207 | 3 596 |
| Resultat før skatt | 3 344 | 3 763 |
| Årsresultat e. skatt | 2 565 | 2 935 |
| Innskudd og utlån, samt transaksjoner mellom nærstående har samme betingelser som overfor ekstern tredjepart. | ||
| Transaksjoner i resultatet | |||
|---|---|---|---|
| 2. kvartal 2026 | 2. kvartal 2025 | 2025 | |
| Leieinntekter | 1 255 | 1 521 | 2 780 |
| Renteinntekter | 540 | 315 | 927 |
| Andre kostander | 305 | 389 | 607 |
| Rentekostnader | 3 923 | 4 372 | 8 133 |
| 2. kvartal 2026 | 2. kvartal 2025 | 2025 | |
| Eiendeler: | |||
| Utlån | 25 223 | 9 155 | 5 358 |
| Ubenyttet kreditt | 9 211 | 16 484 | 20 197 |
| Garantier | 0 | 2 032 | 2 032 |
| Gjeld: | |||
| Innskudd fra kunder | 5 558 | 5 365 | 9 626 |
| Heimdal Eiendomsmegling AS har 626 MNOK i klientmidler i banken som ikke balanseføres i selskapet. | |||
Note 5 Kredittforringede engasjementer
Mislighold over 90 dager
| Mislighold over 90 dager | 2. kvartal | 2. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2026 | 2025 | 2025 | |
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 14 618 | 37 900 | 24 475 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 119 814 | 59 886 | 113 471 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -19 695 | -23 076 | -15 629 |
| Netto misligholdte engasjementer | 114 737 | 74 710 | 122 317 |
Andre kredittforringede
| Andre kredittforringede | 2. kvartal | 2. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2026 | 2025 | 2025 | |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 33 168 | 33 637 | 26 484 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 146 474 | 200 352 | 159 944 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -10 313 | -610 | -8 162 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 169 329 | 233 379 | 178 266 |
Note 6 Fordeling utlån kunder
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| 2026 | 2025 | 2025 | |
| Primærnæringer | 432 218 | 409 276 | 450 147 |
| Industri og bergverk | 18 849 | 20 280 | 19 844 |
| Kraftforsyning | 4 563 | 4 883 | 4 726 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 1 143 335 | 993 588 | 1 093 341 |
| Varehandel | 30 266 | 61 986 | 46 990 |
| Transport | 21 578 | 21 981 | 19 943 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 12 272 | 12 181 | 12 782 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 294 475 | 1 456 504 | 1 343 691 |
| Tjenesteytende virksomhet | 188 189 | 223 813 | 253 780 |
| Sum næring | 3 145 745 | 3 204 492 | 3 245 244 |
| Personkunder | 6 741 897 | 6 557 066 | 6 744 105 |
| Brutto utlån | 9 887 642 | 9 761 558 | 9 989 349 |
| Steg 1 nedskrivninger | -3 269 | -3 974 | -3 465 |
| Steg 2 nedskrivninger | -4 809 | -5 591 | -6 798 |
| Steg 3 nedskrivninger | -29 943 | -23 421 | -23 295 |
| Netto utlån til kunder | 9 849 621 | 9 728 572 | 9 955 791 |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt (EBK) | 3 569 216 | 2 942 480 | 3 153 151 |
| Totale utlån inkl. porteføljen i EBK | 13 418 837 | 12 671 052 | 13 108 942 |
Note 7 Nedskrivninger, tap, finansiell risiko
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholdssannsynlighet (PD) på innregningstidpunktet sammenlignet med misligholdssannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kreditttap over forventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivinger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivinger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivinger som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2026 | 740 | 1 753 | 1 989 | 4 482 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 615 | -615 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -51 | 51 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -4 | -28 | 32 | 0 |
| Netto endring | -783 | -3 | 623 | -162 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 217 | 55 | 0 | 272 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -136 | -181 | 6 | -311 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 30.06.2026 | 598 | 1 032 | 2 651 | 4 281 |
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2026 | 6 261 491 | 431 667 | 50 951 | 6 744 109 |
| Overføringer mellom steg: | 0 | |||
| Overføringer til steg 1 | 191 658 | -191 658 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -110 016 | 110 016 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 193 | -2 558 | 3 752 | 0 |
| Netto endring | -61 790 | -5 250 | 97 | -66 942 |
| Nye utlån utbetalt | 1 172 667 | 21 999 | 20 | 1 194 686 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 071 322 | -51 520 | -7 114 | -1 129 956 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 30.06.2026 | 6 381 495 | 312 696 | 47 706 | 6 741 897 |
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2026 | 2 725 | 5 046 | 21 307 | 29 078 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 692 | -692 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -170 | 170 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -2 | -67 | 70 | 0 |
| Netto endring | -805 | 699 | 12 792 | 12 686 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 497 | 87 | 0 | 584 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -268 | -1 464 | -6 878 | -8 611 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 30.06.2026 | 2 669 | 3 778 | 27 290 | 33 737 |
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2026 | 2 453 584 | 527 223 | 264 432 | 3 245 239 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 117 741 | -117 741 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -184 079 | 184 079 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -2 451 | -5 012 | 7 462 | 0 |
| Netto endring | -6 490 | 68 745 | 690 | 62 945 |
| Nye utlån utbetalt | 321 799 | 3 342 | 119 | 325 260 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -315 405 | -159 397 | -12 897 | -487 699 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 30.06.2026 | 2 384 698 | 501 240 | 259 807 | 3 145 745 |
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2026 | 255 | 752 | 495 | 1 502 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 125 | -125 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -31 | 31 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -1 | 1 | 0 |
| Netto endring | -5 | 243 | -384 | -146 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 272 | 2 | 200 | 474 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -20 | -24 | -598 | -643 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger pr. 30.06.2026 | 595 | 878 | -286 | 1 188 |
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2026 | 597 566 | 150 133 | 8 992 | 756 691 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 28 224 | -28 224 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -35 385 | 35 385 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -212 | -6 | 218 | 0 |
| Netto endring | -36 195 | -116 172 | -1 174 | -153 541 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 150 244 | 369 | 5 000 | 155 613 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -60 676 | -6 386 | -6 476 | -73 539 |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 30.06.2026 | 643 565 | 35 099 | 6 560 | 685 224 |
*) Netto endring viser endring i tap som følge av innbetalinger/økning av saldo der lån ikke har skiftet trinn.
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | -3 777 | -5 087 | -6 362 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | -81 | -178 | 52 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | -1 692 | -872 | 71 |
| Konstaterte tap i perioden, der det tidligere er avsatt | 7 603 | 12 632 | 20 466 |
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivninger | -679 | -117 | -1 452 |
| Tapskostnader i perioden | 1 374 | 6 378 | 12 776 |
Note 8 Segmentinformasjon
| 2. kvartal | 2026 | 2. kvartal | 2025 | 2025 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 105 011 | 52 705 | -40 036 | 117 679 | 114 033 | 55 815 | -42 058 | 127 790 | 224 779 | 108 307 | -81 715 | 251 371 |
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 16 259 | 16 259 | 17 331 | 17 331 | 21 794 | 21 794 | ||||||
| Netto provisjonsinntekter | 2 555 | 2 167 | 24 680 | 29 402 | 2 487 | 1 557 | 26 454 | 30 498 | 5 526 | 2 895 | 55 135 | 63 556 |
| Verdiendring verdipapirer | 3 480 | 3 480 | 1 738 | 1 738 | 6 805 | 6 805 | ||||||
| Andre inntekter | 2 659 | 2 659 | 2 733 | 2 733 | 5 547 | 5 547 | ||||||
| Sum andre driftsinntekter | 2 555 | 2 167 | 47 078 | 51 800 | 2 487 | 1 557 | 48 256 | 52 300 | 5 526 | 2 895 | 89 281 | 97 702 |
| Lønn og andre personalkostnader | 15 806 | 5 729 | 21 533 | 43 069 | 15 027 | 5 446 | 20 472 | 40 945 | 30 974 | 11 225 | 42 198 | 84 397 |
| Andre driftskostnader | 34 949 | 34 949 | 32 450 | 32 450 | 65 631 | 65 631 | ||||||
| Avskrivninger på driftsmidler | 4 611 | 4 611 | 4 198 | 4 198 | 8 398 | 8 398 | ||||||
| Sum driftskostnader | 15 806 | 5 729 | 61 093 | 82 628 | 15 027 | 5 446 | 57 120 | 77 593 | 30 974 | 11 225 | 116 227 | 158 426 |
| Kredittap på utlån, ubenyttet kreditt og garantier | -440 | 1 814 | 1 374 | 1 114 | 5 264 | 6 378 | 413 | 12 363 | 12 776 | |||
| Resultat før skatt | 92 199 | 47 329 | -54 052 | 85 476 | 100 379 | 46 662 | -50 922 | 96 120 | 198 918 | 87 614 | -108 661 | 177 871 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 6 737 616 | 3 112 008 | 9 849 624 | 6 550 075 | 3 178 494 | 9 728 569 | 6 739 623 | 3 216 166 | 9 955 789 | |||
| Innskudd fra kunder | 4 558 708 | 3 879 407 | 8 438 115 | 4 313 819 | 3 486 678 | 7 800 497 | 4 293 204 | 3 410 106 | 7 703 310 | |||
Bankens fokus på segmentinformasjon er et arbeid under kontinuerlig utvikling. Endringen i bearbeiding av tallinformasjon resulterer i at det tidvis kan være utfordrende å gjennomføre sammenligninger mot foregående kvartal og år.
Note 9 Verdipapirinvesteringer
| 30.06.2026 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 996 506 | 996 506 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 150 353 | 150 353 | ||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 463 156 | 463 156 | ||
| Sum | 996 506 | 150 353 | 463 156 | 1 610 015 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter |
|---|---|
| Inngående balanse 01.01.2026 | 458 511 |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | -12 611 |
| Investering | 17 256 |
| Utgående balanse 30.06.2026 | 463 156 |
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
| 30.06.2025 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 803 425 | 803 425 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 145 334 | 145 334 | ||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 394 235 | 394 235 | ||
| Sum | 803 425 | 145 334 | 394 235 | 1 342 994 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter |
|---|---|
| Inngående balanse 01.01.2025 | 387 379 |
| Realisert gevinst/tap | (165) |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | 3 451 |
| Investering | 6 796 |
| Salg | (3 226) |
| Utgående balanse 30.06.2025 | 394 235 |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sertifikat- og obligasjonslån | |||||||
| NO0010921240 | 29.01.2021 | 10.03.2026 | 200 000 | 0 | 200 569 | 200 553 | 3m Nibor + 0,58 |
| NO0011202145 | 14.01.2022 | 05.02.2027 | 200 000 | 201 577 | 201 605 | 201 502 | 3m Nibor + 0,60 |
| NO0012837659 | 09.02.2023 | 01.09.2026 | 81 000 | 81 363 | 200 839 | 200 853 | 3m Nibor + 1,04 |
| NO0013017632 | 13.09.2023 | 13.03.2028 | 200 000 | 201 106 | 201 543 | 201 284 | 3m Nibor + 1,16 |
| NO0012982745 | 10.08.2023 | 10.08.2027 | 200 000 | 201 542 | 201 523 | 201 489 | 3m Nibor + 1,11 |
| NO0013133926 | 22.01.2024 | 05.02.2029 | 200 000 | 201 596 | 201 589 | 201 504 | 3m Nibor + 1,01 |
| NO0013363234 | 08.10.2024 | 08.10.2029 | 250 000 | 252 900 | 252 993 | 252 794 | 3m Nibor + 0,83 |
| NO0013466730 | 29.01.2025 | 29.01.2030 | 200 000 | 201 679 | 201 689 | 201 598 | 3m Nibor + 0,81 |
| NO0013525543 | 01.04.2025 | 01.04.2030 | 250 000 | 253 131 | 253 252 | 253 032 | 3m Nibor + 0,86 |
| NO0013643239 | 05.09.2025 | 05.09.2030 | 200 000 | 200 633 | 0 | 200 590 | 3m Nibor + 0,74 |
| NO0013573667 | 02.06.2025 | 01.12.2028 | 250 000 | 250 977 | 250 924 | 250 929 | 3m Nibor +0, 68 |
| NO0013726489 | 17.02.2026 | 17.02.2031 | 200 000 | 200 879 | 0 | 3m Nibor + 65 bp | |
| NO0010893647 | 17.09.2020 | 17.09.2025 | 200 000 | 200 377 | 3 m Nibor + 71 bp | ||
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 2 247 382 | 2 366 903 | 2 366 128 |
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 0 | ||||
| NO0013014555 | 12.09.2023 | 12.12.2033 | 70 000 | 70 255 | 70 256 | 70 254 | 3m Nibor + 270 bp |
| NO0013218370 | 26.04.2024 | 26.10.2034 | 80 000 | 80 934 | 80 938 | 80 910 | 3m Nibor + 211 bp |
| Sum ansvarlig lånekapital | 151 189 | 151 194 | 151 164 |
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2025 | Emittert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 30.06.2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 2 366 128 | 200 879 | -319 553 | -72 | 2 247 382 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 366 128 | 200 879 | -319 553 | -72 | 2 247 382 |
| Ansvarlige lån | 151 164 | 25 | 151 189 | ||
| Sum ansvarlig lån | 151 164 | 0 | 0 | 25 | 151 189 |
Note 11 Kapitaldekning
Der man før utgangen av 2024 har forholdsmessig konsolideres fradrag for EBK og Eika Gruppen via CRR 2, har man nå anledning til å benytte prinsippendring som gir en vektet beregning jf. beregningsforskriften §18 bokstav c. Dette har medført at man faller under terskelverdiene på 10 % fradrag og har medvirket i en økt kapitaldekning for mor. Prinsippendringen medfører ingen endring på de konsoliderte tallene. Historikk er ikke omarbeidet.
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| Morbank | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 |
| Egenkapitalbevis | 277 623 | 277 623 | 277 623 |
| Egen egenkapitalbevis | -4 | -4 | -4 |
| Overkurs | 23 090 | 23 090 | 23 090 |
| Sparebankens fond | 971 818 | 883 923 | 971 818 |
| Gavefond | 1 630 | 1 356 | 3 000 |
| Utevningsfond | 95 068 | 92 273 | 132 547 |
| Fond for urealiserte gevinster | 184 447 | 135 025 | 184 446 |
| Annen egenkapital | -3 786 | -3 997 | 515 |
| Sum egenkapital | 1 549 886 | 1 409 289 | 1 593 035 |
| Utbytte | -1 630 | -1 356 | -40 479 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 654 | -1 388 | -1 476 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -22 258 | -20 957 | -20 957 |
| MLC fradrag | -6 907 | 0 | 0 |
| Ren kjernekapital | 1 524 344 | 1 385 588 | 1 530 123 |
| Fondsobligasjoner | 110 000 | 110 000 | 110 000 |
| Sum kjernekapital | 1 634 344 | 1 495 588 | 1 640 123 |
| Ansvarlig lånekapital | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Sum tilleggskapital | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 1 784 344 | 1 645 588 | 1 790 123 |
| 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | |||
| Lokale og regionale myndigheter | 62 282 | 43 717 | 49 170 |
| Institusjoner | 223 152 | 193 411 | 142 288 |
| Foretak | 75 402 | 245 824 | 54 611 |
| Massemarked | 1 375 676 | 1 306 402 | 1 371 330 |
| Pantsikkerhet eiendom | 1 928 706 | 1 985 413 | 2 202 222 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 1 449 589 | 1 467 119 | 1 588 994 |
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 479 118 | 518 295 | 613 228 |
| Forfalte engasjementer | 322 111 | 286 569 | 286 757 |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom | 908 196 | 742 965 | 676 650 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 63 168 | 55 583 | 58 603 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 52 609 | 3 210 | 11 520 |
| Andeler verdipapirfond | 33 031 | 30 342 | 31 791 |
| Egenkapitalposisjoner | 550 911 | 486 037 | 546 952 |
| Øvrige engasjementer | 246 331 | 245 821 | 242 797 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 5 841 576 | 5 625 294 | 5 674 691 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 492 544 | 415 195 | 492 544 |
| Beregningsgrunnlag | 6 334 120 | 6 040 489 | 6 167 235 |
| Kapitaldekning i % | 28,17 % | 27,24 % | 29,03 % |
| Kjernekapitaldekning | 25,80 % | 24,76 % | 26,59 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 24,07 % | 22,94 % | 24,81 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 12,20 % | 11,71 % | 12,87 % |
Endringer i overgangen til ny standardmetode i CRR har følgende effekt på kapitaldekningsberegningen:
Pant i boligeiendom: Engasjement med belåningsgrad under 55 % får en risikovekt på 20 %. Del av engasjement over 55 % belåningsgrad får en risikovekt på 75 %. Dette prinsippet kalles «lånesplitt-metoden». Fram til 1. april i år hadde delen engasjement med pant i boligeiendom under 80 % belåningsgrad en risikovekt på 35 %.
Pant i næringseiendom: CRR2 med nasjonale regler for Norge, ga ingen reduksjon i risikovekt for sikkerhet i næringseiendom, dvs. at disse engasjementene hadde en risikovekt på 100 %. CRR3 innfører redusert risikovekt for sikkerhet i næringseiendom etter følgende regler (prinsippet kalt «hele lånet-metoden»):
Belåningsgrad under 60 % gir risikovekt på 70 % for hele lånet.
Belåningsgrad mellom 60 % og 80 % gir risikovekt på 90 % for hele lånet.
Belåningsgrad over 80 % gir en risikovekt på 110 % for hele lånet.
I den nye standardmetoden er det egne og høyere risikovekter for lån med sikkerhet i inntektsgenererende næringseiendom. Disse vektene gjøres i Norge gjeldende for alle lån sikret med pant i næringseiendom, uavhengig av om eiendommen faktisk er inntektsgenererende.
Det er også innført strengere krav til verdsettelse av eiendommer, hvor gjennomsnittsverdier over 6–8 år skal benyttes, med visse unntak.
Egenkapitalposisjoner: Det er innført en regel om risikovekt på 250 % for langsiktige investeringer i aksjer og fondsobligasjoner og risikovekt på 400 % for investeringer i aksjer med hensikt til videresalg, samt investeringer i venture capital-selskaper o.l. Det er imidlertid gitt overgangsregler som innebærer en gradvis opptrapping av risikovekt fram mot 31.12.2030.
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper. Banken har en eierandel på 2,73 % i Eika Gruppen, 2,90 % i Eika Boligkreditt AS og 0,29 % i Kredittbanken.
| 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Ren kjernekapital | 1 502 958 | 1 379 473 | 1 513 752 |
| Kjernekapital | 1 632 387 | 1 506 946 | 1 641 777 |
| Ansvarlig kapital | 1 808 564 | 1 680 484 | 1 818 055 |
| Beregningsgrunnlag | 7 272 101 | 6 816 163 | 6 975 052 |
| Kapitaldekning i % | 24,87 % | 24,65 % | 26,07 % |
| Kjernekapitaldekning | 22,45 % | 22,11 % | 23,54 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 20,67 % | 20,24 % | 21,70 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 9,61 % | 9,49 % | 10,33 % |
Note 12 Egenkapitalbevis
Melhus Sparebank har utstedt 2.776.225 EK bevis pålydende kr 100.
| Eierandelsbrøk, morbank | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Egenkapitalbevis | 277 623 | 277 623 |
| Beholdning av egne egenkapitalbevis | -4 | -4 |
| Overkursfond | 23 090 | 23 090 |
| Utevningsfond eks avsatt utbytte | 95 068 | 92 273 |
| Sum eierandelskapital (A) | 395 777 | 392 982 |
| Grunnfondskapital | 974 818 | 886 923 |
| Grunnfondskapital (B) | 974 818 | 886 923 |
| Fond for urealiserte gevinster | 184 447 | 135 025 |
| Fondsobligasjon | 110 000 | 110 000 |
| Sum egenkapital | 1 665 042 | 1 524 930 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 28,88 % | 30,70 % |
Brøken beregnes i utgangspunktet på grunnlag av egenkapital ved begynnelsen av året, fratrukket foreslått utbytte/gaver.
| Resultat pr. egenkapitalbevis | 2. kvartal 2026 | 2. kvartal 2026 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Andel tilordnet grunnfond/egenkapitalbeviseiere | 64 352 | 72 580 | 131 169 |
| Egenkapitalbeviseiernes andel av resultatet | 28,88 % | 30,70 % | 30,70 % |
| Resultat pr. egenkapitalbevis | 6,69 | 8,03 | 14,51 |
| Resultat pr. gj.snittlig antall egenkapitalbevis | 6,69 | 8,03 | 14,51 |
| Foreslått utbytte pr. egenkapitalbevis | - | - | 13,5 |
De 20 største egenkapitalbeviseiere
| 30.06.2026 | ||
|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel |
| Forsvarets Personellservice | 251 300 | 9,05 % |
| Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis | 135 426 | 4,88 % |
| Unne Invest AS | 109 324 | 3,94 % |
| Thore Hyggen | 85 389 | 3,08 % |
| Rakon Eiendom AS | 82 790 | 2,98 % |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidige | 69 780 | 2,51 % |
| O.M. Holding AS | 68 348 | 2,46 % |
| Thorbjørn Grunnan | 61 353 | 2,21 % |
| Lega AS | 45 897 | 1,65 % |
| Trønder Økonomi AS | 44 117 | 1,59 % |
| Modalen Invest AS | 36 620 | 1,32 % |
| Tone Mørkstedt | 35 840 | 1,29 % |
| Sifo Invest AS | 35 726 | 1,29 % |
| Wenaasgruppen AS | 35 100 | 1,26 % |
| Knut M Ore AS | 32 700 | 1,18 % |
| Ola Løkbakks fond | 32 389 | 1,17 % |
| Knut Martin Selli | 23 600 | 0,85 % |
| Jan Erik Helgemo | 22 773 | 0,82 % |
| Svenska Handelsbanken AB | 22 205 | 0,80 % |
| Anna Rathe | 22 129 | 0,80 % |
| Sum 20 største | 1 252 806 | 45,13 % |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 1 523 419 | 54,87 % |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 2 776 225 | 100,00 % |
| Antall egenkapitalbevis | 2 776 225 | |
| Antall egenkapitalbeviseiere | 1 123 |
Note 13 Utbytte
Vedtatt utbytte for 2025 ble på 13,5 per egenkapitalbevis og utgjør totalt 37,5 mill. Dette ble utbetalt 07.04.2026.
Note 14 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntrådt hendelser etter balansedagen som er av vesentlig betydning for det avlagte kvartalsregnskapet.

